Sztuczna inteligencja konkurencją dla branży kreatywnej? AI podejmuje się nowych zadań

Technologia sztucznej inteligencji rozwija się z każdym dniem. Zjawisko, które miało na celu zautomatyzowanie wykonywanej pracy, wkracza do świata branży kreatywnej. AI coraz częściej podejmuje się zadań, które dotychczas wydawały się wyjątkowo 'ludzkie'.
.get_the_title().

Gwałtowny wzrost popularności sztucznej inteligencji zaczął martwić pracowników z różnych dziedzin. W ciągu ostatnich lat AI wykorzystywano głównie w branży technologicznej. Ciągły rozwój zjawiska wpłynął jednak na jego spopularyzowanie w innych przestrzeniach życia codziennego.

Sztuczna inteligencja z czasem zaczęła tworzyć sztukę. Wszystko dzięki pojawieniu się dzieł autorstwa DALL-E Mini, które przy pomocy otwartych kodów źródłowych przekładały tekst na obraz. Narzędzia AI posiadają jednak ograniczenia, które zauważalnie ujawniają się na powstałych dziełach. Obrazy w niektórych przypadkach wydają się w połowie ukończone, czego przykładem są renderowania twarzy przez DALL-E Mini.

Pisanie przez sztuczną inteligencję /unsplash.com

Jak sytuacja wygląda na rynku prac kreatywnych z dziedziny pisania? Teksty generowane przez AI w wielu przypadkach przypominają robotyczny bełkot. Z drugiej strony jednak technologie sztucznej inteligencji są wykorzystane do tworzenia narzędzi, które mają za zadanie poprawianie pisanych przez człowieka tekstów.  Przykładem może być edytor Grammarly. Asystent pisania korzysta z kombinacji technik AI, przetwarzając naturalny język. Ciągły rozwój tej technologii może więc z czasem pomóc tworzyć autorskie teksty generowane przez sztuczną inteligencję.

Jak więc na obawy pracowników kreatywnych odpowiadają przedstawiciele branży AI? Według Natalie Monbiot z Hour One firmy specjalizującej się w generowaniu video awatarów, twórcy nie powinni obawiać się wykorzystywania sztucznej inteligencji.

To normalne, że pracownicy się tym niepokoją – mówi szef strategii w Hour One dla dot.LA –  Może to być realistyczna obawa dla tych, których pracę można wykonać taniej, szybciej i konsekwentniej za pomocą maszyn. Nowe technologie są jednak jak nowe narzędzia, jak długopis, maszyna do pisania, komputery i tak dalej – dodaje Monbiot, twierdząc, że sztuczna inteligencja staje się w pełni instrumentalna dopiero w rękach twórcy.

Sztuczna inteligencja nie poradzi sobie bez pomysłowości ludzkiego umysłu. Dzieła maszyn napędzane są dotychczas zebranymi, dostępnymi informacjami, które nie mogą zostać odtworzone bez korzystania z kreatywnego rozumu człowieka. Pracownicy z czasem będą mogli ułatwiać sobie pewne zadania z wykorzystaniem technologii AI, jednakże jej całkowicie autonomiczna praca kreatywna jest kwestią trudną do rozwiązania.

FUTOPIA