Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sztuczna inteligencja konkurencją dla branży kreatywnej? AI podejmuje się nowych zadań

Technologia sztucznej inteligencji rozwija się z każdym dniem. Zjawisko, które miało na celu zautomatyzowanie wykonywanej pracy, wkracza do świata branży kreatywnej. AI coraz częściej podejmuje się zadań, które dotychczas wydawały się wyjątkowo 'ludzkie'.
.get_the_title().

Gwałtowny wzrost popularności sztucznej inteligencji zaczął martwić pracowników z różnych dziedzin. W ciągu ostatnich lat AI wykorzystywano głównie w branży technologicznej. Ciągły rozwój zjawiska wpłynął jednak na jego spopularyzowanie w innych przestrzeniach życia codziennego.

Sztuczna inteligencja z czasem zaczęła tworzyć sztukę. Wszystko dzięki pojawieniu się dzieł autorstwa DALL-E Mini, które przy pomocy otwartych kodów źródłowych przekładały tekst na obraz. Narzędzia AI posiadają jednak ograniczenia, które zauważalnie ujawniają się na powstałych dziełach. Obrazy w niektórych przypadkach wydają się w połowie ukończone, czego przykładem są renderowania twarzy przez DALL-E Mini.

Pisanie przez sztuczną inteligencję /unsplash.com

Jak sytuacja wygląda na rynku prac kreatywnych z dziedziny pisania? Teksty generowane przez AI w wielu przypadkach przypominają robotyczny bełkot. Z drugiej strony jednak technologie sztucznej inteligencji są wykorzystane do tworzenia narzędzi, które mają za zadanie poprawianie pisanych przez człowieka tekstów.  Przykładem może być edytor Grammarly. Asystent pisania korzysta z kombinacji technik AI, przetwarzając naturalny język. Ciągły rozwój tej technologii może więc z czasem pomóc tworzyć autorskie teksty generowane przez sztuczną inteligencję.

Jak więc na obawy pracowników kreatywnych odpowiadają przedstawiciele branży AI? Według Natalie Monbiot z Hour One firmy specjalizującej się w generowaniu video awatarów, twórcy nie powinni obawiać się wykorzystywania sztucznej inteligencji.

To normalne, że pracownicy się tym niepokoją – mówi szef strategii w Hour One dla dot.LA –  Może to być realistyczna obawa dla tych, których pracę można wykonać taniej, szybciej i konsekwentniej za pomocą maszyn. Nowe technologie są jednak jak nowe narzędzia, jak długopis, maszyna do pisania, komputery i tak dalej – dodaje Monbiot, twierdząc, że sztuczna inteligencja staje się w pełni instrumentalna dopiero w rękach twórcy.

Sztuczna inteligencja nie poradzi sobie bez pomysłowości ludzkiego umysłu. Dzieła maszyn napędzane są dotychczas zebranymi, dostępnymi informacjami, które nie mogą zostać odtworzone bez korzystania z kreatywnego rozumu człowieka. Pracownicy z czasem będą mogli ułatwiać sobie pewne zadania z wykorzystaniem technologii AI, jednakże jej całkowicie autonomiczna praca kreatywna jest kwestią trudną do rozwiązania.

FUTOPIA