Pierwsza farma prowadzona przez roboty

Twórcy zapowiadają, że ich farma będzie dawać aż 30-krotnie większe plony.
.get_the_title().

Rolnictwo w Stanach Zjednoczonych zmaga się z kwestią braku siły roboczej, przy jednoczesnej presji, aby plony były coraz większe. Remedium na oba te problemy ma być autonomiczna farma, która zainaugurowała swą działalność w zeszłym tygodniu w San Carlos w Kalifornii. Twórcą farmy jest zajmująca się robotyką firma Iron Ox.

Obiecuje ona, że w pełni zarządzane przez roboty miejsce będzie w stanie wyprodukować aż 30 razy więcej plonów niż tradycyjne gospodarstwa, jednocześnie zużywając aż o 90 proc. mniej wody.

Wszystko to dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która kontroluje temperaturę, wilgoć czy oświetlenie, całorocznej uprawie hydroponicznej (bezglebowej), a także przenoszeniu roślin w miarę ich wzrostu w celu efektywnego wykorzystania przestrzeni.

Farma w San Carlos mieści się w zadaszonej hali liczącej niespełna 200 metrów kwadratowych. Trudno więc mówić tu o oszałamiającej przestrzeni, jednak należy pamiętać, że mamy do czynienia z prototypem. Farma, jako pierwsza na świecie, będzie całkowicie autonomiczna, to znaczy, że pracują na niej wyłącznie roboty, które dzielą się na dwa rodzaje: autonomiczne maszyny i robotyczne ramiona.

Do zadań autonomicznych maszyn należy m.in. doglądanie hodowli roślin i dźwiganie, podczas gdy robotyczne ramiona zbierają rośliny, chwytając je delikatnie za doniczki i przekazują maszynom.

Każdy robot wie, jak wykonać pracę, ale nie wie, kiedy wykonać zadanie – tłumaczy Brandon Alexander, współzałożyciel Iron Ox. Dlatego też oba roboty kontrolowane są przez sztuczną inteligencję, dodatkow nadzorowaną przez naukowców, która gromadzi zbierane przez nie dane z czujników i analizuje je, a następnie wydaje robotom polecenia. Iron Ox planuje wprowadzić swoje produkty do lokalnych sklepów i restauracji. W przyszłości, w celu skrócenia czasu i zmniejszenia kosztów transportu, firma chciałaby także otworzyć kilka podobnych gospodarstw. Jeśli rzeczywiście plony na prototypowej farmie w San Carlos okażą się tak duże jak mówi Iron Ox, to z pewnością dobry pomysł.
Jak myślicie, czy autonomiczne roboty opanują w przyszłości także rolnictwo?

MOTO