Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

WASTE LESS, BUY SMART: unikalne polskie wzornictwo, czyli lampy Michała Korchowca

– Są słodkie jak cukierki, albo antydepresanty – mówi o swoich lampach Michał Korchowiec, artysta, filmowiec, scenograf. To niezwykły pomysł na prezent dla pasjonatów designu.
.get_the_title().

Lampy zbudowane z unikatowych kloszy vintage, szklanek i kieliszków. Łączą przeszłość z przyszłością w niepowtarzalnych kolorowych kompozycjach świetlnych. Pierwsze rzeźby świetlne Michała Korchowca powstały w pandemię, kiedy artysta zaczął tworzyć kompozycje ze znalezionych szklanych obiektów. Ich formy i kolory zostały szybko docenione m.in. na festiwalu Łódź Design Festival 2022. Pojedyncze klosze pochodzą z różnych dekad, od lat 20. po 80., ale razem tworzą niezwykłe kompozycje, a funkcja użytkowa przeplata się z dekoracyjną.

W nowej kolekcji zaprojektowanej dla DESA Home motywem przewodnim jest romantyzm. Znalezione elementy lamp, powstały w różnym czasie, są z innych porządków i przestrzeni. Odrzucone, nabierają nowego życia, tworzą całość. Światło jednej żarówki przechodzi w tęczę, przez co można się w nie wpatrywać godzinami.

Niestety surowce potrzebne do budowy lamp powoli się kończą, co czyni obiekty jeszcze bardziej wyjątkowymi. Podstawowym elementem ich budowy jest szklany filtr z lampy naftowej Jupiter, której produkcja zakończyła się w latach 70.

Lampa 1.0 to pierwsza z lamp Korchowca, która produkowana będzie seryjnie w polskiej hucie szkła. Na razie składa się z trzech elementów: podstawy w trzech odcieniach cynobru, filtra, który powoduje, że kolor światła staje się intensywny i górnego klosza w formie kuli w odcieniach różu, zieleni i błękitu. W przyszłości będzie można ją powiększać o kolejne klosze.

Michał Korchowiec jest wszechstronnym artystą – malarzem, scenografem i filmowcem. Od czasu studiów tworzy wystawy, na których prezentuje malarstwo, video-art i instalacje, nagradzane scenografie teatralne, m.in. do przedstawień Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, Wiktora Rubina i Joli Janiczak czy Jacka Poniedziałka. Jest autorem dokumentu 'Morgenrot’ i już pracuje nad kolejnymi filmami.

W kolekcji DESA Home Today znajdują się przedmioty codziennego użytku od Marka Cecuły, Aleksandry Kujawskiej, Anny Bery, Moniki Skorupskiej, Jakuba Przyborowskiego, REST Studio, Olgi Milczyńskiej, P55mirrors, Studia Tafla oraz dzieła sztuki Ivo Nikicia i Ady Sokół.

źródło: informacje prasowe