Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak celibat pokolenia Z stał się trendem na TikToku

Celibat w wydaniu pokolenia Z to nie religia, a self-care.
.get_the_title().

Niedawno pisaliśmy o tym, że ludzie uprawiają ostatnio mniej seksu. Spadki widać we wszystkich grupach wiekowych, także wśród młodych. W latach 2009-2018 odsetek nastolatków zgłaszających brak aktywności seksualnej, samodzielnie lub z partnerami, wzrósł z 28,8 proc. do 44,2 proc. wśród młodych mężczyzn i z 49,5 proc. do 74 proc. wśród młodych kobiet. Pokolenie Z i millenialsi są znacznie mniej aktywni seksualnie niż ich rówieśnicy sprzed 20 lat.

Okazuje się, że niektórzy z nich praktykują celibat – i nie ma to nic wspólnego z religią.

Dobrowolna rezygnacja z życia seksualnego, czyli #CelibacyTikTok, stała się wręcz ostatnio trendem na TikToku.

@billieemali So so goood 💁🏾‍♀️ #celibacy #celibacygang #FerragamoLetsDance #thisopportunity ♬ original sound – gracie

Dlaczego pokolenie Z rezygnuje z seksu?

Osoby praktykujące celibat, wśród których są zwłaszcza kobiety, tłumaczą, że dzięki temu ich życie jest bardziej satysfakcjonujące, a platoniczne relacje przynoszą im więcej radości – do tego pozbawione jest to stresu, dramatów, ryzyka zajścia w ciążę czy chorób przenoszonych drogą płciową.

Po raz pierwszy żyłam w celibacie przez 5 miesięcy. W ciągu tych 5 miesięcy odkryłam, że powtarzam ten sam schemat, co moja mama, którego byłam świadkiem, dorastając. Kiedy to odkryłam, pomyślałam, że znów jestem gotowa na intymność – opowiada Jordan Jeppe. Po tym czasie dziewczyna wróciła do celibatu jeszcze na 8 miesięcy, co znów dało jej czas na przemyślenia i stworzenie sobie listy samoograniczeń, dzięki której zdrowiej mogła nawigować relacje seksualne.

@jordanjeppe I’ve never shared my #celibacy ♬ Hayd – Changes – hayd

Myślę, że seks jest trochę jak alkohol — kiedyś był pewien rodzaj przepychu w nadmiarze. Ale w międzyczasie staliśmy się bardziej spartańscy i bardziej przeciwni nadmiarowi – mówi Chloe Combi, autorka 'Generation Z: Their Voices, Their Lives’. – Wydaje mi się, że stosunek pokolenia Z do seksu został podporządkowany temu myśleniu, że odmowa, czy to z bardziej osobistych, czy też większych powodów, takich jak rozwój czy duchowość, jest godna szacunku. Combi jest zdania, że celibat jako trend jest możliwy wśród przedstawicieli pokolenia Z, bo seks nie jest dla nich tak ważny jak dla ich poprzedników.

Chodzi o dbanie o swoje granice i unikanie toksycznych sytuacji.

Osoby praktykujące celibat mówią, że to coś w rodzaju abstynencji – tylko podczas gdy ona ma związek także z aspektem fizycznym, w celibacie chodzi wyłącznie o zdrowie psychiczne. Zjawisko niepozbawione jest także aspektu feministycznego. Osoby, które decydują się na taki styl życia, stoją w kontrze do kultury promującej przygody na jedną noc, nie zgadzają się na uprzedmiotowienie i zamienienie siebie w towar, a także sprzeciwiają się kulturze pełnej toksycznej męskości. Dochodzą do wniosku, że zrezygnowanie z relacji seksualnych jest lepsze niż ciągłe wpadanie w złe związki.

@lovemesomerii I’ll be happily minding my business then all of a sudden 🥲 #TikTokHolidays #CompetitiveGaming #celibatetiktok #celibate #celibategirl #ovulationday ♬ Kirikou Logobi Remix – Mia

@ebonie_qt #stitch with @aritheegoddess_ let’s talk about all the dark sides😂 #lifeisgooddance #DenimYourWay #celibacy #dating ♬ original sound – Cindy Noir✨

@singlewomanchronicles #celibacy #foryou #foryoupage #fyp ♬ Summer – Instrumental – Devinney

Tekst: NS

SPOŁECZEŃSTWO