Za młodzi na 'ostry seks’. Wolą gry wideo i boją się brutalności
Ludzka aktywność seksualna wpływa na funkcje poznawcze, zdrowie, szczęście i ogólną jakość życia – ale pozostaje jeszcze kwestia reprodukcji. Ogromny zakres korzyści jest jednym z powodów, dla których badaczy zaniepokoił spadek aktywności seksualnej na całym świecie.
Niedawne badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało, że od 2009 do 2018 roku zaszły spadki we wszystkich formach partnerskiej aktywności seksualnej, w tym współżycia penisowo-pochwowego, seksu analnego i partnerskiej masturbacji. Wyniki pokazują, że nastolatki zgłaszają również mniej masturbacji solo.
Spadki 'nie są trywialne’ – napisali autorzy w pracy opublikowanej 19 listopada 2021 roku w 'Archives of Sexual Behavior’.
W latach 2009-2018 odsetek nastolatków zgłaszających brak aktywności seksualnej, samodzielnie lub z partnerami, wzrósł z 28,8 proc. do 44,2 proc. wśród młodych mężczyzn i z 49,5 proc. do 74 proc. wśród młodych kobiet. Naukowcy pozyskali deklarowane przez uczestników informacje z National Survey of Sexual Health and Behavior i wykorzystali odpowiedzi od 4155 osób w 2009 roku i 4547 osób w 2018 roku Respondenci poufnej ankiety byli w wieku od 14 do 49 lat.
Główna autorka badań Debby Herbenick, profesor w Indiana University School of Public Health-Bloomington, oraz współautorka pracy Tsung-chieh (Jane) Fu w rozmowie z czasopismem naukowym 'Scientific American’ wskazały podstawowe czynniki ustalone przez ich zespół, które mogą wyjaśnić te zmiany.
– Przyjrzeliśmy się seksowi prąciowo-pochwowemu, masturbacji partnerskiej oraz stosunkowi oralnemu. Zaobserwowaliśmy spadek we wszystkich kategoriach. Uwzględniliśmy też młodzież. Spadek masturbacji wśród nastolatków jest interesujący, a nam jako pierwszym udało się go uwzględnić. Zasługuje on na dużo większą uwagę – wyjaśnia Herbenick.
Badaczka uważa, że rosnące wykorzystanie mediów społecznościowych czy gry wideo zastępują ten czas młodym ludziom. Szczególnie w okresie od 2009 do 2018 roku pojawiły się różne rodzaje mediów społecznościowych i sprzętu do gier, które nieustannie ewoluują, zwłaszcza na oczach młodzieży.
Herbenick zauważa również wzrost liczby osób identyfikujących się jako aseksualne.
– Nawet w porównaniu z tym, kiedy zaczęłam uczyć seksualności w 2003 roku, rutynowo miałam w klasie jednego studenta, który mógł się identyfikować jako aseksualny. Teraz mam trzech lub czterech. To jest dla mnie uderzające. Podoba mi się, że młodzi ludzie są świadomi tak wielu różnych sposobów wyrażania tego, co czują na swój temat. Wielu z nich uważa, że rezygnacja z seksu jest w porządku – mówi badaczka.
Wzrost jednego zachowania może po pewnym czasie być przyczyną spadku innego.
'Ostry seks’ to kolejna potencjalna przyczyna spadków. Szczególnie wśród osób od 18 do 29 lat badaczki zauważyły wzrost brutalnych zachowań seksualnych. Nie wskazują przy tym ciągania za włosy i subtelnych klapsów w pupę, a raczej dławienie lub duszenie podczas seksu.
Jane Fu wyjaśnia, że niektórzy młodzi ludzie, mimo ochoty na seks, mogą nie wyrazić na niego zgody w obawie przed brutalnością. Podkreśla przy tym, że to kobiety biseksualne doświadczają znacznie więcej takich agresywnych zachowań.
Inne światowe badania analizowane przez Herbenick zaproponowały różne wyjaśnienia, takie jak status ekonomiczny.
Niższe dochody wiążą się z większymi spadkami. W jednej z prac zwrócono uwagę na to, że młodzi ludzie zastępują seks grami wideo. Niektórzy naukowcy śledzili spadek spożycia alkoholu, a ten – jak wiadomo – może mieć związek z brakiem zahamowań.
Tekst: KS