FOFO – syndrom, który może bardzo zagrażać zdrowiu

FOFO, czyli Fear OF Finding Out nie jest żadną mutacją popularnego ostatnimi czasy FOMO (Fear Of Missing Out), które jakby nie patrzeć nie jest niczym groźnym. FOFO oznacza lęk przed lekarską diagnozą przez co może poważnie zagrażać naszemu życiu i zdrowiu.
.get_the_title().

Badania nad FOFO przeprowadziła firma Populus w Wielkiej Brytanii. Wyniki są zaskakujące: aż ¼ ankietowanych po zaobserwowaniu u siebie jakichś niepokojących symptomów, mogących oznaczać schorzenie lub chorobę, nie chce udać się z tym problemem do lekarza specjalisty.

Powód jest jeden – niedoszli pacjenci panicznie boją się tego, co mogą w gabinecie lekarskim usłyszeć. Wolą tkwić w niewiedzy, dzięki czemu mogą twierdzić, że nic im nie jest.

Strach i ignorancja mogą być brzemienne w skutki. Uniemożliwiają wykrycie poważnych chorób we wcześniejszym ich stadium. Wyspiarze zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy ich stan zdrowia jest już naprawdę zły. Leczenie na tym etapie jest oczywiście dużo bardziej skomplikowane, a czasem, niestety, niemożliwe.

Źródło: Rawpixel/Unsplash

Skalą i powagą tego problemu zainteresowało się brytyjskie Stowarzyszenie Pacjentów – The Patients Association. Wraz z firmą AbbieVie postanowiło zebrać dane na temat prawdopodobnych powodów występowania FOFO. W tym celu stworzono specjalny quiz w wersji online, który ma znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie psychologiczne bariery blokują ludzi przed wizytą u specjalistów.

Żródło: CrushYourFOFO.co.uk

Quiz nosi nazwę „Crush your FOFO”. Składa się z serii szybkich pytań, które ujawniają zwyczaje niedoszłych pacjentów w kwestii korzystania z usług służby zdrowia. Animowana forma quiz’u, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać nieadekwatna do zagadnienia, ma na celu zachęcenie do udziału w badaniu jak największej ilości osób. Takie rozwiązanie – jak twierdzą marketingowcy – jest najbardziej atrakcyjne dla osób w różnym wieku.

Źródło: Rawpixel/Unsplash

Wielu lekarzy głównej przyczyny występowania FOFO dopatruje się w konsultacjach chorych z…dr Google’m. Kiedy wpiszemy „kaszel” na pewno gdzieś na liście – i to możliwe, że całkiem wysoko – pojawią się objawy raka płuc. Nic dziwnego, że przerażeni tą wizją ludzie chcą odwlekać rzekomy wyrok śmierci.

Skutek tego jest taki, że jak donosi „British Journal od General Practice” – że 1/3 pacjentów, u których zdiagnozowano faktycznie raka w zaawansowanej postaci, nie konsultowała się wcześniej ani razu z lekarzem.

Źródło: Luis Melendes/Unsplash

O ile kiedyś możnaby uznać FOFO za mechanizm obronny, gdyż wiele chorób nie było łatwych do zdiagnozowania, czy wyleczenia, to w dzisiejszych czasach opóźnianie, przekładanie, czy całkowite rezygnowanie spotkań z lekarzem nie powinno mieć miejsca. Trzeba dać sobie pomóc. Tym bardziej, że to naprawdę może być tylko kaszel!

Źródło: MarieCalire.com, DigitalHealth.net, FemaleFirst.co.uk
Tekst: Kinga Dembińska

SURPRISE