Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jesteś fanem sztuki tatuażu? Ten słownik jest dla ciebie

Sprawdź, ile znasz słów związanych z tatuażem!
.get_the_title().

Tatuaż, dziara, dziaba – tak zwykliśmy nazywać kolorowe lub czarno-białe obrazy utrwalone na skórze za pomocą igły i tuszu. Wielu z was pewnie wie, czym na przykład jest oldschool czy dotwork. To jednak niejedyne określenia związane z branżą tatuatorską, które usłyszycie z ust tatuażystów czy miłośników ozdabiania ciała. W przygotowanym przez Tattoo Konwent słowniczku znajdziecie zarówno popularne słowa o angielskim rodowodzie, jak i kolokwialne określenia. Poznajcie najważniejsze pojęcia ze słownika tatuażowego slangu!

Babol i burak
Tożsame określenia odnoszące się do tatuażu o nikłych walorach estetycznych, często będącym jedną z nieudanych prób wykonania autorskiego wzoru przez mało doświadczonego tatuatora.

Blacha
Jednokolorowy tusz mocno wbity w skórę na danej powierzchni ciała. Spotykany np. w tatuażu tradycyjnym, neotradycyjnym lub przy blackworku.

Blackwork
Styl tatuażu, w którym wykorzystuje się tylko czarny tusz. To duże, jednolite kompozycje, często oparte na motywach geometrycznych. Zwykle zakrywają dużą część ciała.

Blastover
To nowy wzór nałożony na stary, często wyblakły tatuaż. Blastover, wykonany zwykle czarną, grubą linią, jest widoczny na tle swojego poprzednika, ponieważ w przeciwieństwie do coverupu, jego rolą nie jest zakrycie starej kompozycji.

Bodysuit
Tatuaż wykonany na niemal całej powierzchni ciała. Łączy się w spójną kompozycję w formie przypominającą kombinezon.

Cover/cover up
Tatuaż wykonany na starym wzorze, zaprojektowany tak, by zakrył „błędy młodości”.

Dotwork
Styl, w ramach którego tatuaże wykonane są w głównej mierze przy pomocy pojedynczych kropek łączących się w dużą kompozycję.

Dziara
Jedno z najpopularniejszych potocznych określeń używanych w odniesieniu do tatuażu. Oryginalnie pochodzi z gwary więziennej.

Dziób, gryf, rura, cewka, kotwica, motylek, ramię
To nazwy niektórych części składowych maszynek do tatuowania.

Filler
Niewielki wzór pełniący rolę wypełniacza wolnych przestrzeni między tatuażami tworzącymi rękaw lub inną, większą kompozycję złożoną z wielu niezależnych motywów.

Flash
Autorski wzór zaprojektowany przez tatuatora. Stworzony w oparciu o pomysł artysty, nie konkretnego klienta. To gotowa kompozycja, którą tatuator wystawia „na sprzedaż” zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”.

Freehand
Wykonanie tatuażu bezpośrednio na skórze – bez wcześniejszego tworzenia projektu.

Guest spot
Gościnna wizyta tatuatora w studio, najczęściej w innym mieście lub kraju. W trakcie swojej obecności w salonie pracuje tak jak pozostali artyści.

Handpoke
Ręczna metoda tatuowania, w której tatuator zamiast elektrycznie napędzanej maszynki używa jedynie igły zamoczonej w tuszu.

Horimono
Tradycyjny tatuaż japoński.

Ignorant style
Styl tatuażu o maksymalnie uproszczonej formie, ograniczającej się do konturu. Artyści tatuujący w tym stylu z premedytacją odrzucająca bardziej złożone formy plastyczne i stawiają na kontrowersyjny przekaz lub całkowity jego brak.

Kolka
Wykonana chałupniczo, prymitywna maszynka do tatuowania.

Konturowanie, wypełnianie, cieniowanie
To kolejne etapy wykonywania tatuażu.

Konwencja tatuażu
To wydarzenie istotne zarówno dla całej branży tatuatorskiej, jak i miłośników tatuowania ciała. W trakcie eventu zobaczyć można pracujących na żywo artystów, wystawić swój tatuaż w konkursie i wziąć udział w dodatkowych atrakcjach, takich jak koncerty czy pokazy specjalne.

Maszynka do tatuowania
Rotacyjna, cewkowa i pneumatyczna to niektóre rodzaje sprzętu, którym tatuatorzy utrwalają tatuaże na ciele swoich klientów.

Neotraditional/newschool
Styl tatuowania inspirowany wzorami tradycyjnymi. To uwspółcześniona i bardziej rozwinięta forma oldschooli – tatuaże tego typu charakteryzują się bogatszą kolorystyką i większą ilością szczegółów.

Oldschool
Styl tatuowania inspirowany wzorami amerykańskimi i marynarskimi. Cechą charakterystyczną tych tatuaży jest uproszczona, rysunkowa forma, ograniczona paleta barw i silnie skonwencjonalizowana ikonografia. Najczęściej pojawiające się w stylu motywy to serca, róże, jaskółki, podobizny kobiet.

Realizm
Fotorealistyczny styl tatuowania. Jego cechą charakterystyczną jest odwzorowanie naturalnego wyglądu danego obiektu. Wśród najczęściej wykonywanych w tej estetyce wzorów wymienić można portrety, faunę i florę. Wykorzystuje się go również do motywów biomechanicznych.

Rękaw
Tatuaż wykonany na powierzchni całej ręki – od ramienia, do nadgarstka lub dłoni. Może tworzyć jedną spójną kompozycję lub składać się z wielu mniejszych, gęsto ułożonych obok siebie motywów.

Sketch
Tatuaże stylizowane na szkice wykonane przy pomocy ołówka lub piórka.

Stencil
Projekt na kalce, dzięki której wzór może zostać przeniesiony na skórę. Odbity w ten sposób rysunek ma służyć jako baza, na podstawie której tatuator utrwali na ciele tatuaż.

Stopka
Część maszynek do tatuowania uruchamiana jest za pomocą podłączonej do zasilacza stopki, którą tatuator włącza i wyłącza sprzęt.

Tebori
Narzędzie wykorzystywane do tworzenia tradycyjnego tatuażu japońskiego.

Trash polka
Styl tatuowania oparty na koncepcji kolażu, wykonywany w ograniczonej palecie barw: czerni, bieli i czerwieni.

Tribal
Tatuaż inspirowany wzorami plemiennymi.

Watercolor /akwarela
Styl tatuowania, w ramach którego powstają kompozycje wzbogacone o barwne plamy przypominające rozlane farby akwarelowe.

Whipy
Sposób cieniowania za pomocą przerywanej, kropkowanej linii. Efekt uzyskiwany poprzez odpowiednie ustawienie maszyny i zasilacza.

Jeśli interesuje Was sztuka tatuażu, już w najbliższy weekend – 15 i 16 września – zapraszamy do Katowic na ostatni w tym roku Tattoo Konwent. Na miejscu spotkacie 200 tatuatorów, weźmiecie udział w pokazach burleski, pole dance i freakshow oraz na żywo usłyszycie Booze&Glory, Pleasure Trap, Te-Trisa i RAU. Więcej informacji na temat wydarzenia oraz bilety na www.tattookonwent.pl

SURPRISE