Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Mattel prezentuje pierwszą lalkę Barbie z zespołem Downa

Reprezentacja jest ważna!
.get_the_title().

Przez dziesiątki lat Barbie była jednym z koronnych przykładów nierealnych standardów piękna, które prezentuje się małym dziewczynkom. Sytuacja jednak ulega zmianie i pojawiają się lalki różniące się między sobą nie tylko zawodami (lalka wykonywała ich już niemal 200) i narodowością, ale także figurą, budową ciała oraz kolorem skóry. W ostatnich latach firma Mattel wprowadziła do sprzedaży Barbie na wózku i z protezą nogi, a także, idąc z duchem czasów, kolekcję niebinarnych lalek. Do tej pory w bogatym portfolio marki nie było jednak Barbie z zespołem Downa.

Teraz to się zmieniło – 25 kwietnia miała miejsce premiera nowej lalki, która powstała przy współpracy z organizacją non-profit National Down Syndrome Society.

Barbie z zespołem Downa dołączy do linii 'Barbie Fashionistas’, w której znalazły się wspomniane już lalki na wózku i z protezami, a także noszące aparat słuchowy.

Twarzą kampanii promującej nową lalkę jest Ellie Goldstein – 21-letnia brytyjska modelka z zespołem Downa. ’Jestem podekscytowana tym, że są teraz lalki Barbie z zespołem Downa. Kiedy zobaczyłam lalkę, poczułam wzruszenie i dumę. Fakt, że dzieci będą mogły bawić się lalką i uczyć się, że każdy jest inny, wiele dla mnie znaczy’ – napisała na Instagramie.

Ubrania i dodatki, które ma na sobie nowa Barbie, są niezwykle symboliczne.

Żółto-niebieska sukienka nawiązuje do kolorów związanych z miesiącem świadomości o zespole Downa (październik), naszyjnik symbolizuję trisomię 21. chromosomu, która odpowiada za zespół Downa, a ortezy stawu skokowego, które ma na nogach lalka, są często noszone przez dzieci z tym zespołem.

Ta Barbie przypomina nam, że nigdy nie powinniśmy lekceważyć siły reprezentacji. To ogromny krok naprzód w kierunku integracji i moment, który świętujemy – mówi dyrektor generalna National Down Syndrome Society Kandi Pickard.

Zdjęcie główne: Mattel
Tekst: NS

SURPRISE