Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Mężczyźni często przeceniają swoją inteligencję – sądzą naukowcy

Zresztą nie tylko mężczyźni, ale i osoby, które wedle kwestionariusza ról płciowych są bardziej męskie.
.get_the_title().

W czasopiśmie naukowym ’Frontiers in Psychology’ ukazały się niedawno badania, z których wynika, że mężczyźni mają tendencje do tego, by uważać się za inteligentniejszych niż rzeczywiście są. Jak to sprawdzono? Badacze z Uniwersytetu Griffitha w Australii zapytali przedstawicieli obu płci, wśród których było 103 mężczyzn i 125 kobiet, o to, jak oceniają wysokość swego IQ.

Psychologowie i badacze inteligencji nie mają wątpliwości: mężczyźni i kobiety nie różnią się pod względem IQ. Nie ma 'mądrzejszej płci’ – mówi David Reilly, jeden z odpowiadających za badania naukowców.

Nie znaczy to jednak, że sami badani nie mają zdania na temat swojego ilorazu inteligencji. Wręcz przeciwnie: nie dość, że mają, to jeszcze naukowcom udało się odkryć interesującą zależność.

Po poproszeniu badanych o ocenienie własnego IQ przyszedł czas na wypełnienie kwestionariusza ról płciowych (BSRI). To narzędzie pozwala na określenie męskości, kobiecości, androgynii lub płci psychologicznej danej osoby. Nie ma to związku z płcią biologiczną czy orientacją seksualną, a więc można być dajmy na to psychologicznie męską heteroseksualną kobietą. Następnie badani wypełnili test IQ.

via GIPHY

Wówczas naukowcy zestawili otrzymane dane i odkryli, że osoby, które wedle kwestionariusza ról płciowych są bardziej męskie, mają tendencje do myślenia, że są mądrzejsze od reszty.

To znaczy: IQ, które wydawało im się, że mają, odstawało od rzeczywistego wyniku. Naukowcy sądzą, że to efekt wychowania mężczyzn, którzy często socjalizowani są tak, by cechować się niezwykłą pewnością siebie, która nie jest adekwatna do rzeczywistych umiejętności.

Na koniec musimy jednak przypomnieć, że IQ to jeszcze nie wszystko. Wynik niekoniecznie jest wyznacznikiem naszej inteligencji, a na pewno nie mówi o niej wszystkiego, bo inteligencja to złożone zjawisko, które trudno w całości sprawdzić za pomocą testu (więcej na ten temat pisaliśmy tu).

Zdjęcie główne: 'Good Will Hunting’
Tekst: NS

SURPRISE