Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowy gatunek kwiatu został odkryty… na Facebooku

Niektórzy nie tylko oglądają zdjęcia z wakacji, które wrzucacie na Facebooka, ale też wyciągają z nich wnioski.
.get_the_title().

Okazuje się, że aby dokonać odkrycia nowego gatunku, wcale nie trzeba wyjeżdżać w głąb dżungli czy z lupą w ręku badać podszycie lasu. Można to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy tylko dostęp do mediów społecznościowych. I oczywiście przyda się też trochę specjalistycznej wiedzy. Tak właśnie został odkryty zupełnie nowy gatunek przebiśniegów.

Zaczęło się od tego, że pediatra, która spędzała urlop w północno-zachodniej Turcji, opublikowała na Facebooku zdjęcia z wakacji. Fotografie przykuły uwagę pochodzącego z Ukrainy Dimitriego Zubova, który jest ekspertem od przebiśniegów.

Na jednej z nich widniał kwiat, którego dotychczas nie spotkał. Zaintrygowany mężczyzna pojechał więc do Turcji, by zobaczyć kwiat na własne oczy i pobrać próbkę. Następnie skonsultował się z ekspertem z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew, Aaronem Davisem, który potwierdził, że faktycznie jest to nowy gatunek przebiśniegu. – To niezwykły sposób odkrywania nowego gatunku – skomentował dr Martin Cheek z Kew. Kwiat dostał łacińską nazwę Galanthus bursanus. To gatunek endemiczny, który występuje wyłącznie w okolicach Morza Marmara. Niestety wygląda na to, że jest krytycznie zagrożony.

Rośliny stanowią aż 82 proc. życia na naszej planecie. Znamy już ponad 400 tys. ich gatunków, a każdego roku odkrywamy i nazywamy około 2 tys. nowych. Tak więc pochodzący z Turcji przebiśnieg nie jest oczywiście jedyną odkrytą w ciągu ostatnich 12 miesięcy rośliną.

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew właśnie nazwali oficjalnie 102 nowe rośliny i 8 grzybów.

Niestety większość z nich, podobnie jak turecki przebiśnieg, jest zagrożona wyginięciem. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się zmiany klimatyczne, ale także bezpośrednią działalność człowieka – niszczenie naturalnych siedlisk pod uprawę, wycinki i skutki górnictwa. – Odkrywanie i opisywanie nowych gatunków jest naprawdę ekscytującym i niezbędnym przedsięwzięciem naukowym, dzięki któremu możemy lepiej chronić nowe gatunki, zanim wymrą. Pomaga nam również zrozumieć ich potencjalne zastosowania i sposób, w jaki mogą dostarczyć rozwiązania, które pomogą nam stawić czoła niektórym krytycznym wyzwaniom, przed którymi stoi dziś ludzkość – mówi dr Cheek.

Zdjęcie główne: fot. Dimitri Zubow
Tekst: NS

SURPRISE