Ponad połowa z nas przyznaje, że choć raz skłamała w CV. Na jaki temat kłamiemy najczęściej?

Grunt to dobre pierwsze wrażenie. Może właśnie dlatego ponad połowa osób przebadanych przez StandOutCV choć raz skłamała na swój temat w podaniu o pracę.
.get_the_title().

StandOutCV przeprowadziło ankietę wśród 1785 mieszkańców Stanów Zjednoczonych w wieku 18 i więcej lat, którzy w okresie od 12 do 26 października byli gdzieś zatrudnieni. Okazało się, że aż 55 proc. badanych zadeklarowało, że przynajmniej raz skłamało w swoim CV.

Co ciekawe, firma poinformowała również o 48-proc. wzroście liczby wyszukiwań sposobów na dobre sfałszowanie CV w Google.

Na jaki temat kłamiemy najczęściej? Aż 55,4 proc. badanych skłamało w sprawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Na drugim miejscu znalazły się umiejętności, które podkoloryzowało 43,1 proc. 41 proc. zadeklarowało, że skłamało na temat wyższego wykształcenia, a 39,2 proc. na temat wykształcenia średniego. 39,5 proc. podawało nie do końca prawdziwe dane osobowe, jak wiek, miejsce zamieszkania czy nawet imię i nazwisko. Fałszywe informacje o wynagrodzeniu wpisywało 33,6 proc. badanych. Na ostatnim miejscu uplasowały się referencje od dotychczasowych pracodawców, na temat których skłamało 21 proc. ankietowanych.

Kto z nas kłamie najwięcej? Według StandOutCV najbardziej skłonni do kłamstw w swoim CV są przedstawiciele branży produkcyjnej – tu wynik wynosi aż 72 proc. Na drugim miejscu są pracownicy służby zdrowia. Tu kłamało 64 proc. badanych. Odkryto, że częściej w CV kłamią mężczyźni – przyznało się do tego aż 59,9 proc. badanych. Kobiety uplasowały się kilka punktów procentowych niżej z wynikiem 50,6 proc.

Podawanie CV /Sora Shimazaki, pexels.com
fot. Sora Shimazaki/pexels.com

Przyczyn kłamstwa jest wiele. Badanie CrimCheck wykazało, że badani kłamali na temat wykształcenia, bo ich prawdziwe kwalifikacje nie odpowiadały wymaganiom na dane stanowisko.

Osoby dopiero wkraczające na rynek pracy również częściej skłaniają się ku kłamstwu, ponieważ posiadają zbyt małe doświadczenie zawodowe lub wcale go nie mają.

Według badań przeprowadzonych w 2017 roku przez naukowców z Toronto Metropolitan University i University of Toronto, które przywołuje StandOutCV, jedną z przyczyn kłamstwa jest również unikanie dyskryminacji rasowej. Badanie wykazało, że osoby o nazwiskach pochodzenia indyjskiego, pakistańskiego lub chińskiego miały o 28 proc. mniejsze szanse na rozmowę kwalifikacyjną niż te noszące nazwiska angielskie.

Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie nieprawdziwych informacji do CV jest wykroczeniem.

Tekst: OP
Zdjęcie główne: Sebastian Herrmann / Unsplash.com

SURPRISE