Rudzi czują inaczej niż wszyscy inni. Wszystko przez różnice genetyczne
Rude włosy to nie tylko obiekt zazdrości wielu i gwarant oryginalnego wizerunku – to także znak genetycznych różnic, mających wpływ na o wiele więcej niż jedynie na aparycję. Naukowcy twierdzą, że rudzi czują inaczej niż wszyscy pozostali. Wszystko za sprawą genu o nazwie MC1R, który u osób z rudymi włosami występuje w innym wariancie. W tej postaci zmienia on procesy pigmentacji, wpływając na rudy kolor włosów i jasną skórę, najczęściej z piegami.
Jedną z głównych różnic, doświadczanych przez osoby o rudych włosach na co dzień, jest poziom odczuwanego bólu. Niektóre jego rodzaje silniej oddziałują na rudych, co oznacza, że czasami trzeba im podawać mocniejsze znieczulenie. Szacuje się, że jego dawka jest o 20 proc. większa, niż ta podawana osobom o innym kolorze włosów.
Zwiększona wrażliwość osób z rudymi włosami objawia się nie tylko w odczuwaniu bólu, ale także zimna.
Rudzielce marzną niekiedy bardziej niż osoby o blond lub czarnych włosach. Z drugiej strony ich organizmy w procesie ewolucji wykształciły umiejętność zwiększonej i bardziej efektywnej produkcji witaminy D. Ta niezbędna jest zwłaszcza w rejonie północnej Europy, gdzie słońce nie rozpieszcza – i właśnie tam rodzi się najwięcej osób o rudych włosach.
Rudych z pewnością ucieszy wiadomość, że pigment w ich organizmie utrzymuje się dłużej, co oznacza opóźniony proces starzenia się włosów. Osoby o tym wyjątkowym odcieniu omijają fazę siwienia, przechodząc od jasnego blond we wczesnej fazie starzenia, do bieli w późniejszym okresie.
O różnicach genetycznych, jakimi wyróżniają się osoby o rudych włosach, dowiecie się także z poniższego filmu:
Źródło: The Huffington Post, Medical Daily, Shortlist
Tekst: AO