Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Samotność to najlepszy sposób na relaks – twierdzą naukowcy

Lubisz przebywać sam ze sobą? Nie ma w tym nic złego! Okazuje się, że chwile spędzane w samotności są najbardziej odprężające.
.get_the_title().

Samotność odpręża. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez BBC z udziałem naukowców zajmujących się różnorodnymi dyscyplinami, takimi jak neurobiologia czy antropologia. W badaniu wzięło udział 18 tysięcy respondentów ze 134 krajów z całego świata. Zadanie uczestników polegało m.in. na wypełnieniu internetowej ankiety i wskazaniu najbardziej odprężających czynności. W pierwszej dziesiątce znalazły się te, które można wykonywać w samotności. Zdaniem ankietowanych, do najbardziej relaksujących zajęć, należy czytanie. Na drugiej pozycji uplasowało się przebywanie „w swoim naturalnym otoczeniu”. Na dalszych miejscach znalazły się kolejno czynności takie jak słuchanie muzyki oraz „nierobienie niczego konkretnego”.

Co ciekawe, wymienione czynności wskazywali nie tylko introwertycy, ale również osoby o ekstrawertycznym usposobieniu.

Samotność

– To interesujące, że zajęcia społeczne, takie jak spotykanie się z przyjaciółmi i rodziną czy wspólne picie alkoholu, zajęły niższe miejsce w rankingu. Okazuje się, że nie tylko introwertycy uznają samotne spędzanie czasu za odprężające.

Ekstrawertycy także doceniają chwile samotności i przyznają, że są one bardziej relaksujące niż te spędzane w towarzystwie innych ludzi – piszą naukowcy w opracowaniu badania.

Według Felicity Callard – profesorki zaangażowanej w badanie – dzisiejszy, gorączkowy styl życia składania nas do większego zainteresowania się kwestią odpoczynku. W końcu wiele osób uznaje produktywność i dużą liczbę obowiązków za przejaw statusu społecznego.

Zdaniem Callard, najciekawszym odkryciem okazało się to, że duża część ankietowanych nie traktuje pracy i odpoczynku jako przeciwieństw.

Niewykluczone, że dalsze badania w tym zakresie pomogą znaleźć sposób na zorganizowanie takiego rytmu pracy, który ograniczy stres, pozwoli na odpoczynek i tym samym zmniejszy ryzyko wypalenia zawodowego.

SURPRISE