Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Żyjesz od weekendu do weekendu? Odkryj swoje MOJO i już nigdy nie pracuj!

Czym jest MOJO? Słowo to ma pochodzenie afrykańskie i używane jest jako określenie magicznego uroku lub talizmanu. ‘Got my mojo working’ – śpiewał bluesman Muddy Waters, by określić swoją niezwykłą zdolność do oczarowania dam.
.get_the_title().

W książce 'Mojo: How to Get It, How to Keep It, How to Get It Back If You Lose It’ dr Marshall Goldsmith definiuje ten termin jako ’pozytywne nastawienie do czynności wykonywanej w danej chwili, które wynika z wewnętrznego stanu ducha i jest widoczne dla otoczenia’. W tym aspekcie przypomina japońską filozofię ikigai (o której pisaliśmy tu).

Jest to zatem zdolność do wykorzystywania swojego potencjału w oparciu o urok osobisty.

Co więcej, MOJO nie zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale nastawienia do niej. Bywa jednak, że tę zdolność tracimy, gubimy gdzieś po drodze lub szukamy bez skutku. Jak je (na nowo) odkryć? Wyjaśniamy.

Nie trzeba nikomu wyjaśniać, że praca spójna z życiową misją to praca idealna. Przynosi zdecydowanie więcej zadowolenia i satysfakcji niż ta, która stoi w sprzeczności z tym, co dla nas interesujące i ważne. Cytując Kartezjusza: ’Znajdź pracę, którą lubisz, a do końca życia nie będziesz musiał pracować’. Osoba, która zna swoje MOJO, emanuje w pracy pozytywną energią i entuzjazmem. Jest proaktywna i chętnie podejmuje się nowych wyzwań, a swoją postawą inspiruje innych. Patrzymy na kogoś takiego i myślimy: ’właściwy człowiek na właściwym miejscu’.

Żeby odnaleźć swoje miejsce (i swoje MOJO), potrzebujemy dwóch rzeczy: sprecyzowania, co sprawia, że chce nam się wstać z łóżka, oraz wdrożenia działań, które przybliżą nas realizacji tych aktywizujących nas czynności.

www.additudemag.com

Pozytywne nastawienie, o którym pisze dr Marshall Goldsmith, entuzjazm oraz radość z wykonywanej pracy wynikają z motywacji, czyli wewnętrznego przekonania, że to, co robimy, ma sens. Dodatkowym zapalnikiem do działania są naturalne predyspozycje i talenty, którymi dysponujemy w obranym przez nas zakresie.

Co ciekawe, MOJO można zmierzyć. Jak? Wystarczy prosty test.

Pomyśl o swoim typowym dniu. Następnie wypisz kilka najważniejszych czynności, w które się angażujesz – zarówno w pracy, jak i poza nią.
Każdą z tych czynności oceń w skali od 1 do 10 (dziesięć to ocena najwyższa) w poniższych kategoriach.

1. Motywacja – jak bardzo się angażujesz, aby dobrze wykonać zadanie
2. Wiedza – dokładnie wiesz co masz zrobić i w jaki sposób
3. Umiejętności – posiadasz określone umiejętności, aby starannie wykonać zadanie
4. Pewność siebie – w czasie wykonywania czynności jesteś pewny siebie
5. Autentyczność – szczerze pokazujesz swój entuzjazm wobec danego zadania
6. Szczęście – realizacja tego zadania sprawia, że czujesz się szczęśliwy
7. Satysfakcja – wykonywanie tej czynności daje ci satysfakcję
8. Poczucie celowości – efekty działania mają dla ciebie znaczenie
9. Nauka – robiąc to, uczysz się i rozwijasz
10. Wdzięczność – odczuwasz wdzięczność za to, że możesz to robić i nie uważasz czasu spędzonego w ten sposób za stracony

ww.vecteezy.com

A teraz przeanalizuj swoje wyniki. Być może praca, której tak nie znosisz to kwestia zmiany proporcji lub… podejścia? Powodzenia!

Zdjęcie główne: Additudemag.com
Tekst: KK

SURPRISE