Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 miejsc w Opolu, które musisz odwiedzić

Opole to nie tylko Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, który zresztą w tym roku z wiadomych powodów wzbudził duże emocje i odbędzie się w innym niż planowany terminie. Razem z marką Netia i ekipą bloga Opole z sercem przygotowaliśmy przewodnik po 10 miejscówkach w tym mieście, które musicie znać.
.get_the_title().

1. Miejska Biblioteka Publiczna nad Młynówką i Kawiarnia Kafka

Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu

Nowoczesna, multimedialna Biblioteka Miejska w Opolu to miejsce pełne kultury. Bibliofile wybiorą coś dla siebie spośród tysięcy tytułów. Coś ciekawego znajdą także miłośnicy muzyki i filmów oraz… smakosze kawy, którzy powinni odwiedzić znajdującą się w parterze Kawiarnię Kafka!

W każdym miesiącu odbywają się tu wernisaże, wystawy i spotkania z ważnymi ludźmi kultury i sztuki.

Położony nad Młynówką, na pozostałościach murów miejskich budynek to również obowiązkowy punkt dla każdego miłośnika nowoczesnej architektury (jego szklaną fasadę zdobią teksty Edwarda Stachury).

2. Wieża Piastowska

Taras widokowy na szczycie Wieży Piastowskiej to także najlepsze miejsce do podziwiania Opolskiej Wenecji i całego Starego Miasta.

Miejsce, w którym rozpoczyna się historia Opola. Wieża Piastowska to jedyna pozostałość po rozebranym w latach 30. zamku. Dziś jeden z najstarszych zabytków obronnych w Polsce i punkt obowiązkowy każdej wycieczki.

Przemierzając drewniane schody wieży, odbędziemy multimedialną podróż po historii zamku i miasta, by na szczycie móc podziwiać dwie panoramy – wirtualną XIX-wiecznego Oppeln i jak najbardziej współczesnego Opola.

Taras widokowy na szczycie Wieży Piastowskiej to także najlepsze miejsce do podziwiania Opolskiej Wenecji i całego Starego Miasta.

3. Restauracja Rzymskie Wakacje

Fot. M. Grocholski

By wyruszyć w podróż po smakach Półwyspu Apenińskiego, wcale nie trzeba ruszać się z Opola.

Tuż obok Stawku Zamkowego, w budynku będącym dawniej częścią kompleksu synagogi, znajdziemy zawsze pełną ludzi i włoskich smaków restaurację Rzymskie Wakacje. Tutaj niezależnie od pogody możemy poczuć niezwykłą włoską atmosferę i spróbować prawdziwych dań ze słonecznej Italii.

4. Wyspa Bolko i Ogród Zoologiczny

Widok z Wyspy Bolko na Młynówkę

Natura na wyciągnięcie ręki! Wyspa Bolko to ponad 100-letni zabytkowy park miejski. Odnajdziesz tu ciszę i spokój, zaledwie kilka kroków od centrum. W cieniu starych drzew znajduje się opolski ogród zoologiczny – jedno z najpiękniejszych i najnowocześniejszych miejsc tego typu w Europie.

A wszystko przez Powódź tysiąclecia, która w 1997 roku doszczętni zniszczyła stare zoo. Ogród odbudowano, dbając o najdrobniejsze szczegóły.

I chociaż dziś już nie przyjrzymy się słoniom, hipopotamom czy nie usłyszymy ryku lwa, to mamy okazję obcować ze zwierzętami w sposób wyjątkowy. Nowoczesne wybiegi, które pozwalają podejść maksymalnie blisko, dają niesamowitą frajdę nie tylko najmłodszym gościom. Spotkamy tu najszybsze koty świata, sięgające chmur żyrafy, pośmiejemy się z figlarnych uchatek, by na koniec przybić piątkę Ashmarowi – jednemu z opolskich goryli.

5. Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego

23 stycznia 1975 roku otwarto w Opolu trzeci pod względem wielkości teatr dramatyczny w Polsce.

’Kochanowski’ to nie tylko kultura, to także wyjątkowa architektura i nowatorskie rozwiązania.

Duża Scena skrywa m.in. 17-metrową głębię z dużym kanałem orkiestrowym, zapadniami i 98-tonową (!!!) obrotówką służącą do niczego innego, jak przemieszczania całej sceny. Od ponad 42 lat każdej wiosny teatr gości Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Polska’. Po sąsiedzku coś dla siebie znajdą miłośnicy sztuki. Wystarczy przejść kilka kroków, by odwiedzić opolską Galerię Sztuki Współczesnej.

6. Naleśnikarnia Grabówka i Most Groszowy

Kultowe miejsce na gastronomicznej mapie Opola. Naleśnikarnia Grabówka, bo o niej mowa, to miejsce znane wszystkim opolanom i nie tylko!

Przez lata naleśnikarnię tłumami odwiedzali festiwalowi goście, gwiazdy i ekipy telewizyjne.

W starym domku szwajcarskim, nieopodal Mostu Groszowego z dala pachnącego świeżymi naleśnikami. Odwiedzając Grabówkę, zwróć uwagę na niewielkie rzeźby dzieci – to 'Opolskie Myrtki’ – rzeźby autorstwa Thomasa Myrtka uratowane przed zniszczeniem przez właścicieli naleśnikarni. Odwiedź też sąsiedni Most Groszowy. Ta skryta w cieniu drzew urokliwa przeprawa nad Młynówką to dziś ulubione miejsce lokalnych zakochanych.

7. Staw Zamkowy

Każdego dnia od 1 maja do później jesieni na opolskim Stawie Zamkowym rozbrzmiewają największe przeboje polskiej piosenki. Trzy razy dziennie (12:00, 18:00 i 21:30), jak przystało na stolicę muzyki, usłyszymy zarówno klasyki, jak i najnowszych radiowych idoli.

Multimedialna fontanna stworzona została w miejscu dawnej fosy.

Zimową porą przed wojną organizowano tu lodowisko, a w 1929 roku odbyły się tu Mistrzostwa Niemiec w Jeździe na Lodzie. W pluskającej na ponad 15 metrów wodzie przegląda się uroczy drewniany Domek Lodowy – dawna siedziba Opolskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego.

8. Rynek i kawiarnia Dolce Far Niente

Architektura opolskiego ratusza inspirowana była florenckim Palazzo Vecchio, a jego historia sięga 1864 roku.
Kawiarnia Dolce Far Niente

To Opole czy może Florencja? Odwiedzając opolski Rynek, można poczuć się jak w słonecznych Włoszech. A wszystko za sprawą… ratusza. Architektura budynku inspirowana jest florenckim Palazzo Vecchio, a jego historia sięga 1864 roku. W cieniu ratusza, spacerując po płycie rynku, z pewnością nie sposób pominąć Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki. Swoje gwiazdy mają tu najważniejsze postacie polskiej sceny muzycznej – m.in. Czesław Niemen, Anna German, Maryla Rodowicz czy Kayah.

Gdy zmęczeni podziwianiem okolicznych barokowych kamienic zechcemy odpocząć, z pewnością warto zajrzeć do niewielkiej kawiarni Dolce Far Niente mieszczącej się pod numerem 11a.

Znajdziemy tu nie tylko pyszną kawę, ale także nieskończoną liczbę ręcznie robionych słodkości! Czy może być coś lepszego po dniu pełnym atrakcji?

9. Narodowe Centrum Polskiej Piosenki i Amfiteatr Tysiąclecia

Opole to festiwal! No może nie w 2017 roku, ale przez ostatnie pół wieku zdecydowanie tak było.

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki to najważniejsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu miasta. Od 1963 roku scena opolskiego amfiteatru to miejsce debiutów największych sław muzyki. Dziś amfiteatr jest częścią Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Tworzy je wspólnie z interaktywnym muzeum. Chcesz stanąć na scenie obok Maryli? A może interesują cię kulisy tworzenia takiej imprezy? Zajrzyj tutaj koniecznie! Codziennie (poza dniami koncertowymi i próbami) dostępny do zwiedzania (za darmo) jest również amfiteatr. Możesz tu zasiąść na miejscu 'najlepszej opolskiej publiczności’ lub spróbować swoich sił na scenie. Koniecznie odwiedź też taras na ostatnim piętrze — obejrzysz stąd wyjątkową panoramę opolskiej Wyspy Pasieki i Zaodrza.

10. Kawiarnia Kofeina 2.0

Idealne miejsce dla smakoszy kawy i piwa o niebanalnych smakach.

To tutaj spotykają się opolanie, którzy chcą pobyć ze znajomymi lub ze swoimi myślami, rozkoszując się najlepszą kawą z całego świata.

A może skusisz się na przepyszne, domowe tarty? Wybór będzie nie lada trudny, ale nie martw się. Miła obsługa na pewno doradzi, który smak powinieneś dzisiaj wybrać. Kofeina 2.0 to miejsce awangardowe, oczarowujące swoim magicznym wystrojem i atmosferą. Jedyne miejsce w Opolu, gdzie kawa stawia na nogi!

Tekst: Justyna Kraus i Grzegorz Bogdoł (Opole z sercem)

!!! Uwaga spotkanie !!!

Razem z marką Netia ruszajmy z serią przewodników po nieoczywistych miejscach w polskich miastach. Jak widać zaczęliśmy od Opola, dlatego już 22 czerwca o 18:00 zapraszamy mieszkańców tego miasta na specjalne spotkanie.

Wydarzenie otworzy redaktor F5, który opowie o tym, dlaczego Polska jest krajem miast, a młodzi wykształceni, którzy jeszcze kilka lat temu wyjeżdżali zagranicę lub do Warszawy, coraz częściej wybierają mniejsze miasta regionalne, takie jak Opole.

Następie wystąpią założyciele bloga Opole z Sercem, Justyna Kraus i Grzegorz Bogdoł, którzy opowiedzą o najlepszych miejscówkach w Opolu i swojej działalności. Spotkanie zakończy dyskusja z mieszkańcami miasta.

Kiedy: 22 czerwca, start 18:00

Gdzie: Netia Opole, ul. Szarych Szeregów 34 E

Mamy już rok 2017, jednak pod względem technologii stacjonarnego dostępu do internetu wciąż większość z nas korzysta z rozwiązań z poprzedniego stulecia. Tradycyjna sieć telefoniczna z kablami miedzianymi, czy klasyczna 'kablówka’, z kablami koncentrycznymi, nie zostały zaprojektowane z myślą o transmisji danych. Wynika z tego sporo ograniczeń i niedogodności, z którymi w obecnych czasach coraz trudniej przejść do porządku dziennego.

Żeby sprostać oczekiwaniom użytkowników, trzeba budować sieci, które od samego początku są zaprojektowane z myślą o przesyłaniu dużej ilości danych. Taka jest sieć światłowodowa, którą Netia sukcesywnie przyłącza w kolejnych polskich miastach, m.in. w Opolu.

Internet światłowodowy warto wybrać przede wszystkim ze względu na bardzo dużą szybkość i stabilność transmisji danych i to w obu kierunkach (pobieranie i wysyłanie). W ofercie Netii maksymalna dostępna opcja oferuje pobierania danych z prędkością aż 900 Mb/s i wysyłania 100 Mb/s. Światłowód jest również bardziej ekologiczny, gdyż urządzenia w sieci światłowodowej pobierają o wiele mniej prądu niż tradycyjne systemy.