Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 zaskakujących obozów dla nastolatków, za które podziękują oni rodzicom, że ich tam posłali

Obóz dla vlogera, designera, stylisty, projektanta gier? A może wakacyjna "filmówka"? Pewna polska firma postanowiła stworzyć obozy dla młodych dostosowane do dzisiejszych realiów.
.get_the_title().

Praktycznie każdy nastolatek marzy, by wreszcie pojechać z przyjaciółmi na wakacje bez nadzoru dorosłych. Rodzice mogą jednak mu zorganizować takie wakacje, za które jeszcze podziękuje.

Polska firma turystyczna Kompas organizująca od 20 lat wyjazdy dla dzieciaków przygotowała nieco zaskakujące, ale odpowiadające potrzebom ambitnych młodych ludzi wyjazdy połączone z profesjonalnymi warsztatami. Nie mówimy tu o śpiewie i tańcu, bo to już standard. Wakacyjna filmówka dla małolatów marzących o karierze w branży filmowej, na której będą mogły poszaleć w roli operatorów, wyjazd dla tych marzących o karierze blogera z zajęciami ze znanym przedstawicielem blogosfery czy warsztaty dla przyszłych twórców gier, to tylko niektóre z nich. Kompas pracuje m.in. z Dawidem Kwiatkowskim, organizując wypady z tym idolem nastolatek, na których zapewnione są warsztaty muzyczne i wskazówki bezpośrednio od młodziutkiego piosenkarza.

Założyciele firmy postawili sobie za cel odpowiedzenie na potrzeby nie rodziców, a dzieci. To ich pasje są tu na pierwszym miejscu. Chcą zostać blogerem? To niech chociaż wiedzą z czym się to wiąże.

Wybraliśmy 5 najbardziej interesujących propozycji z oferty Kompasu.

1. Obóz vlogerów/blogerów

Wiek: 13-19 lat

Coś dla marzących o sławie przyszłych blogerów i vlogerów. Dobry vloger musi posiadać szereg umiejętności i mieć trochę szczęścia. Od znajomości sprzętu technicznego, poprzez planowanie i realizację, po umiejętność zmontowania filmu – wszystko to przyda się w późniejszej karierze i właśnie dlatego powstał ten obóz. To nauka vlogowania poprzez praktykę – na tym obozie dzieciaki będą prowadzić vloga obozowego, pracować nad tworzeniem konceptów, rejestrować vinesy, letsplaye, przejdą kurs dziennikarstwa internetowego, dowiedzą się co nieco o subskrypcjach czy pozyskiwaniu wyświetleń.

Do tego praca ze sprzętem rejestrującym dźwięk i obraz czy lekcja ogarniania sprzętu, czyli bliższe poznanie tego, co może się nam przydać: wysokiej jakości cyfrówki, zoomy, blendy, softboxy, tła, profesjonalne kamery, mikrofony, tyczki. Dzieciaki poznają ideę wizerunku, autoprezentacji, nauczą się panować nad mimiką i dykcją. Dowiedzą się też, jak radzić sobie z hejtem. ABC sztuki montażu i zabezpieczenia swojego vloga i bloga.

2. Obóz filmowy
Wiek: 13-19 lat

Coś dla filmowców-amatorów na początku drogi. Będą mogli stanąć za kamerą, napisać scenariusz, montować, reżyserować i poznać nieco historię kina, obejrzą też dzieła Kusturicy, Lyncha i Polańskiego. Nakręcą reklamę i własny film. W programie obsługa kamery, sprzętu i poznanie technicznego zaplecza studia. Młodzi filmowcy dowiedzą się, jakich błędów unikać, poznają podstawowe aspekty pracy operatora i zobaczą, jak wykorzystuje się oświetlenie i warunki otoczenia. Jako młodzi reżyserzy usłyszą, na czym polega praca z aktorem, współpraca z operatorem, scenarzystą i w końcu realizacja własnego scenariusza.

Poznają zasady poprawnej kompozycji scen. Przejdą wszystkie etapy: preprodukcję, realizację i postprodukcję filmu.

3. Obóz dla projektantów gier
Wiek: 13-19 lat

Nie da się twojego dziecka odciągnąć od komputera? Może nie warto. Czasem trzeba spojrzeć na to jak na szansę. Ten obóz to coś dla fanów Wiedźmina, młodych, zdolnych marzących o sukcesach w gamedevie.

Wizja wysokich zarobków w gamedevie i możliwość połączenia pasji z pracą wydaje się kusząca dla wielu młodych ludzi.

Ten obóz jest w stanie zweryfikować ich marzenia i rzucić nieco światła na tę ścieżkę rozwoju. W programie tworzenie przygody Geralta z Rivii, pisanie scenariusza, budowanie mapy, tworzenie otwartego świata. Dzieciaki będą musiały zaimplementować swój pomysł do gry dzięki edytorowi „Wiedźmina 2” – RedKit lub silnikiem gier – Unity. Do tego dochodzi pisanie własnych skryptów, edytory zdarzeń, narzędzia i NPC oraz wyszukiwanie bugów. Oczywiście dla przeciwwagi zajęcia w terenie, żeby się trochę poruszać i odpocząć.

4. Obóz stylizacji i mody
Wiek: 13-19 lat

Coś dla przyszłych blogerek, stylistek lub stylistów i młodych ludzi zainteresowanych pracą w branży modowej. W końcu dzieciaki też śledzą trendy, najpopularniejszych blogerów modowych i wymyślają stylizacje. Na zajęciach poznają warsztat projektowania i stylizacji ubioru, podstawy modelingu i zasady produkcji kolekcji. Dowiedzą się, jak wygląda praca na sesjach zdjęciowych i pokazach. Wrócą też bogatsze o znajomość projektantów i modelek, zjawisk modowych i ważnych wydarzeń które trzeba śledzić, żeby być na bieżąco. W programie również dziennikarstwo modowe, podstawy wizażu, stylizacji i modelingu, realizacja sesji zdjęciowych i poznanie siły social mediów. Analiza blogów, kont instagramowych i zasad, którymi się one rządzą.

5. Obóz designerów
Wiek: 13-19 lat 

Coś dla małoletnich fanów wzornictwa przemysłowego marzących o karierze na miarę Oskara Zięty.

Na zajęciach spora dawka wiedzy z zakresu wzornictwa przemysłowego, designu w reklamie, multimediów mody i architektury wnętrz. W programie warsztaty z zasad projektowania ogólnego oraz przydatne do pracy programy komputerowe, w tym podstawy grafiki produktu i komunikacji wizualnej. Dodatkowo warsztaty z architektury wnętrz czy renowacji mebli. Dzieciaki poznają zasady rysunku ilustracyjnego, kompozycji, projektowania ubioru i wybrane zagadnienia z historii ubioru i marketingu mody. W programie także plansze inspiracyjne, rysunek żurnalowy i historia sztuki w pigułce.

TRAVEL