Czasem każdy ma ochotę zostawić za sobą wszystkie problemy i po prostu zniknąć. W Japonii istnieją firmy, które mogą w tym pomóc

Co roku rzesze ludzi „zapadają się pod ziemię”, porzucając swoje dotychczasowe życie. Bezpowrotne wyjścia z domu, na pozór krótkie wyjazdy czy puste mieszkania – i to wszystko bez pożegnania ani podania przyczyny. Zostawiają za sobą pracę, dom i rodziny. Nigdy do końca nie wiadomo, co kieruje takimi osobami ani co się z nimi później dzieje.
.get_the_title().

W Japonii ludzie, którzy znikają w tak tajemniczy sposób, nazywani są jouhatsu, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „parowanie”. Określenie powstało w latach 60. XX wieku i odnosi się do ludzi, którzy celowo znikają i latami lub nawet do końca życia ukrywają swoje miejsce pobytu. Powody zniknięć są różne. Czasami jest to dług, przemoc fizyczna czy nieudane małżeństwo. Wskaźniki rozwodów w Japonii zawsze były i nadal są bardzo niskie. Po części dlatego, że zjawisko takich ucieczek od codzienności jest tam czymś powszechnym i dodatkowo wspieranym przez legalnie prowadzone działalności. Niektórzy dochodzą więc do wniosku, że łatwiej będzie im po prostu zostawić swoich małżonków. To japońska alternatywa dla przechodzenia przez skomplikowane, formalne postępowania rozwodowe.

W przypadku jouhatsu, przeważnie czują oni smutek i żal jeszcze długo po tym, jak opuszczą swoje dotychczasowe życie.

Usługi takich firm nazywane są „przeprowadzkami nocnymi”. Ich działalność polega na pomocy w dyskretnym usunięciu się ze swojego życia oraz zapewnieniu klientom tajnego schronienia, którym często są domy ukryte np. w Tokio.  Niekiedy zdarza się, że właściciele takich firm w przeszłości sami zostawili wszystko za sobą, a dziś działają pod innym nazwiskiem.

unsplash.com

Po przeprowadzonej akcji, klient zaczyna kompletnie nowe życie. Nie musi się wiecznie ukrywać i bać zdemaskowania. Zaginione osoby mogą swobodnie wypłacać pieniądze z bankomatów, a członkowie ich rodzin nie mają dostępu do nagrań wideo z ulic, które mogły uchwycić zaginionych.

Policja nie interweniuje w przypadku zgłoszonych zaginięć, chyba że ma ku temu konkretny powód. Może być nim np. przestępstwo, wypadek lub samobójstwo. W przeciwnym razie jedynym sposobem na znalezienie takiej osoby jest wynajęcie prywatnego detektywa.

Informacje na temat zaginionych nie są udostępniane w obawie przed prześladowcami, co jest uregulowane prawnie. Sytuacja finalnie jest dość absurdalna, ponieważ dochodzi do paradoksów, kiedy to rodzice nie mogą szukać własnych dzieci.

W Japonii rynek usług tego typu jest znacznie bardziej rozbudowany niż w większości innych miejsc na świecie. Bardzo popularne są firmy, których działalność związana jest z życiem emocjonalnym Japończyków. Pokazuje to, jak uwarunkowania kulturowe mogą wpłynąć na podejście do wyzwań codziennego życia. Jak widać, wielu mieszkańców Japonii decyduje się na ucieczkę, rezygnując z podjęcia próby ratowania nieudanego związku czy dźwigania presji dnia codziennego.

Zdjęcie główne: Unsplash.com
Tekst: Marta Zinkiewicz

Preloader spinner
Print
Print Text
Zobacz więcej
Wybierz region
Facebook