Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kim są Światozmieniacze i gdzie ich szukać?

Anna i Andrea to polsko-włoska para, która od 2015 roku podróżuje po świecie w poszukiwaniu tzw. 'changemakers', czyli Światozmieniaczy.
.get_the_title().

Para mogła dołączyć do tysięcy backpackerów, którzy po prostu ruszyli w podróż dookoła świata. Chciała jednak, żeby ich podróż miała większą wartość. Dlatego powstał projekt „ExChange the World”, który polega na wymianie. Para wyszukuje Światozmieniaczy i opowiada ich historię w zamian za proste spanie i jedzenie.

Ale kogo tak naprawdę szuka? Aktywistów i zwykłych ludzi, którzy zmieniają świat (a raczej życie swojej społeczności) na lepsze.

facebook/ExChange the world
radio.kielce.pl

Nie mówimy tu o wielkich aktywistach z pierwszych stron gazet czy Instagrama, tylko o zwykłych ludziach, którzy żyli normalnym życiem, ale uznali, że pora zacząć działać, żeby świat wyglądał chociaż trochę lepiej. Często nie mają wielkich pieniędzy, wsparcia rządu, wolnego czasu i wielkiej ideologii w głowie. Większość z nich zaczęła od małej, kiełkującej w ich głowach myśli „a może by tak coś zmienić” albo „dlaczego to nie działa?”, czy zwykłej niezgody na niesprawiedliwość, którą obserwowali. A potem zakasali rękawy, czyli zrobili więcej niż większość ludzi, którzy ograniczają swoją działalność charytatywną do polubienia posta w social mediach. Wraz z upływem czasu i wiarą, że się uda, ich pomysły urastały do rangi znaczących projektów, które determinowały prawdziwe i zauważalne zmiany.

Projekt Anny i Andrei „ExChange the World” wystartował w 2015 roku w Azji. Od tego czasu odwiedzili już 36 krajów (głównie w Europie, Ameryce Południowej i Azji) i przeprowadzili wywiady z ponad 350 Światozmieniaczami.

Na bazie ich opowieści powstają historie, warsztaty i szkolenia dla dzieciaków i dorosłych, żeby ich też zainspirować.

exchangetheworld.info

Kogo dotychczas udało się namierzyć jako Światozmieniacza?

Na przykład Trevora z Kanady, który założył w Boliwii ekoosadę, w której promuje życie w harmonii z przyrodą i lokalną społecznością. Wykorzystał swoją wiedzę ze studiów z ochrony środowiska i uruchomił projekt filtrów wodnych dla okolicznych mieszkańców i zaangażował się w lokalną politykę środowiskową.

exchangetheworld.info

Jest też projekt „Let’s do it Romania”, który zaczął się od kilku zapaleńców, którzy postanowili, że wysprzątają w jeden dzień całą Rumunię. Zaczęło się od rzuconego luźno pomysłu, a dzięki efektowi kuli śnieżnej rok później udało się zebrać 200 tysięcy osób, które zorganizowały się i zaczęły zbierać śmieci.

Anna i Andrea opisali też historię prawniczki z Limy, która podczas podróży spotkała przypadkowo grupę kobiet z peruwiańskiego plemienia, które wytwarzały przepiękne tradycyjne tkaniny. Dzięki jej doświadczeniu w biznesie, kobiety założyły firmę Warmipura, która sprzedaje ich tradycyjne wyroby, a one mogą utrzymać siebie i swoje rodziny.

Twórcy „ExChange the World” wierzą, że każdy ma w sobie potencjał, żeby stać się takim aktywistą, dlatego zbierają historię Światozmieniaczy i inspirują kolejne osoby.

Tutaj możecie dowiedzieć się więcej o projekcie i aktywistach.

exchangetheworld.info

Zdjęcie główne: exchangetheworld.info
Tekst: Ewa J.

TRAVEL