Na Malediwach powstaje niezwykłe koralarium, które ma przypominać o ochronie rafy koralowej

Podwodne muzeum tworzone przez artystę Jasona deCaires Taylora stanie się atrakcją turystyczną i jednocześnie fundamentem sztucznej rafy, która wzmocni podwodny ekosystem.
.get_the_title().

Koralarium powstaje w centrum największej laguny koralowej na Malediwach, w kurorcie Fairmont Maldives Sirru Fen Fushi. Dzieło stworzone przez znanego rzeźbiarza Jason deCaires Taylora będzie się znajdowało częściowo pod wodą – tam znajdą się rzeźby z nietoksycznego cementu, oraz nad wodą, gdzie zostanie zbudowana konstrukcja wysoka na 6 metrów, z której będzie można podziwiać dno oceanu.  Budowa ścian konstrukcji została oparta o naturalną strukturę koralowców, jest porowata, ma ułatwiać pływy oceaniczne, ma oddychać, stworzyć przestrzeń ochronną i zachęcać przyrodę do kolonizacji i szukania w niej schronienia. Ma też tworzyć miraż na horyzoncie, a z biegiem lat ma pokryć się patyną i glonami.

Jest to także pierwszy projekt regeneracji koralowców w tym rejonie.

Wejście do budynku znajduje się nad wodą i prowadzi do suchej platformy widokowej. Kwadratowa przestrzeń galerii eksponuje kolejne 14 rzeźb na cokołach na różnych wysokościach w słupie wody, niektóre całkowicie zanurzone, inne wysoko nad linią wodną w zależności od poziomu pływów. Dach jest perforowany koraliowym wzorem, aby oświetlić poszczególne prace, z kolei zanurzone światła mają oświetlić przestrzeń w nocy.

Same rzeźby to organiczne formy, hybrydy, częściowo ludzkie formy, częściowo roślinne z elementami koralowców. Bazują na endemicznych gatunkach Malediwów. Niektóre rzeźby mają systemy korzeniowe, symbolizujące zależność człowieka od środowiska naturalnego, do ich budowy wykorzystano obumarłe koralowce i wapno z nich pochodzące. Wsród prac zanurzonych w wodzie znalazły się także rzeźby dzieci spoglądających w kierunku powierzchni oceanu, które mają symbolizować zagrożenie zmianami klimatycznymi, podnoszeniem się poziomu mórz, oraz ich konsekwencje dla przyszłych pokoleń.

Dostęp do Coralarium za pośrednictwem wycieczek z przewodnikiem w małych grupach prowadzonych przez miejscowych biologów morskich ośrodka i są dostępne kilka razy dziennie.

‘as the location for the maldives’ first underwater art installation we hope to raise awareness that encourages long-term reef protection and sustainable tourism’, says denis dupart, general manager of fairmont maldives sirru fen fushi.

„Jako miejsce pierwszej podwodnej instalacji na Malediwach mamy nadzieję podnieść świadomość i zachęcić do długotrwałej ochrony rafy i zrównoważonej turystyki”, mówi Denis Dupart, dyrektor generalny Fairmont Maldives Sirru Fen Fushi.

Koralowce są niezwykle wrażliwe na wyjątkowo wysokie temperatury wody na Malediwach. Gnicie środowisk raf koralowych spowodowane jest częściowo zakwaszeniem oceanów. Ponieważ ocean pochłania ludzką emisję dwutlenku węgla, prawie 40 procent raf koralowych zniknęło w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci – i naukowcy ostrzegają, że prawie 80 procent może zniknąć do 2050 roku.