Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Najlepsze szlaki kajakowe w Polsce

Płynąc z nurtem rzeki, mamy okazję podziwiać naturę z całkiem innej perspektywy. Wybraliśmy pięć tras, które są szczególnie godne uwagi.
.get_the_title().

Lato to idealna pora roku, by spędzić aktywnie czas, poznając piękno Polski z całkiem innej perspektywy – w kajaku. Według danych PTTK, kajakarstwem w Polsce zajmuje się na stałe lub okazjonalnie od 4 do 5 mln osób. Płynąc z nurtem rzeki, mamy okazję podziwiać niezwykłą roślinność i ptactwo oraz oddać się błogiemu relaksowi na łonie natury. Nasz kraj posiada piękne i niezwykłe miejsca do wyprawy kajakowej o różnych stopniach trudności, a warunki do uprawiania sportów wodnych są tu doskonałe – ponad 10 tys. km rzek, jezior i kanałów nadających się do spływów, blisko 800 km dróg wodnych, mnóstwo lasów i terenów niemal nietkniętych przez działalność człowieka. Dlatego wybraliśmy pięć tras, które są szczególnie godne uwagi.

1. Czarna Hańcza

Czarna Hańcza to jednen z najpopularniejszych i najbardziej malowniczych szlaków kajakowych na Suwalszczyźnie.

Lewy dopływ Niemna od zawsze przyciąga zarówno tych początkujących kajakarzy, jak i tych bardziej doświadczonych.

Najczęściej miejscem startu jest jezioro Wigry (miejscowość Bryzgiel). Pierwszy odcinek szlaku to podmokłe łąki i rozlewiska, później zaczynają się bardziej urozmaicone krajobrazy i atrakcje, jak np. las, trzciny czy utrudnienia w postaci powalonych drzew. Spływ nie jest trudny, za to bardzo ciekawy. Przepłynięcie odcinka od Bryzgla do Augustowa trwa 4-6 dni, a po drodze jest sporo miejsc biwakowych, a także jest możliwość kupna lokalnych produktów od mieszkańców.

www.kajaki-czarna-hancza.pl

2. Rospuda

Przepłynięcie rzeki Rospudy zajmuję około 5 dni. W tym czasie możemy podziwiać przepiękne krajobrazy Pojezierza Suwalskiego i Puszczy Augustowskiej. W górnej części Rospuda jest wąska i przypomina wartką górską rzekę z kamienistym dnem. Bliżej Augustowa rzeka płynie powoli przez bagienne tereny. Po drodze przepływa przez głębokie jeziora rynnowe.

Rospuda jest doskonałą rzeką dla początkujących kajakarzy.

Jest łatwa, raczej płytka, pozbawiona przeszkód (jeśli nie liczyć kamienistych płycizn) oraz wykrotów drzew. Czasem, gdy poziom wody jest niski, na niektórych odcinkach trzeba ciągnąć kajaki. Bogata polodowcowa rzeźba Pojezierza Suwalskiego i ciekawe miejscowości po drodze uatrakcyjnią spływ Rospudą.

rospuda.pl

3. Dunajec

Dunajec jest znany przede wszystkim ze spływów tratwami, jednak nie brakuję tam także kajakarzy, którzy uwielbiają szturmować tę rzekę.

Nie ma co się dziwić, woda w Dunajcu jest czysta, okolice również są piękne, szczególnie przełom Dunajca w Pieninach.

Dodatkowo można zwiedzić po drodze zamek w Czorsztynie i Niedzicy, drewniany kościół w Harklowej czy klasztor klarysek w Nowym Sączu. Początkujący kajakarze powinni wybierać parogodzinne trasy na łatwiejszych odcinkach rzeki, natomiast doświadczeni mogą zdecydować się bardziej ekstremalne trasy. Szlak kajakowy ma około 202 km długości i można spływać od Nowego Targu do Ujścia Jezuickiego. Przepłynięcie całej trasy zajmuje 7-9 dni.

rivent.pl

4. Brda

Jedną z najdłuższych tras kajakowych w Polsce jest właśnie rzeka Brda.

Ma ona ponad 230 km, a czas spływu całego szlaku zajmuję zazwyczaj 10-12 dni.

Najczęściej miejscem startu jest miejscowość Świeszyno, a zakończenie w Jeziorze Koronowskim. Na początku trasy Brda płynie przez lasy, łąki i mokradła, natomiast później nurt staje się silniejszy, a rzeka bardziej wymagająca. Można spotkać liczne przeszkody, jak powalone drzewa czy ostre zakręty. Osoby zaczynające swoją przygodę z kajakiem mogą zakończyć wyprawę w Borach Tucholskich, gdyż później spływ jest trudniejszy – trudności te nie są jednak ekstremalne, więc polecamy zaryzykować.

ekajaki.pl

5. Piława

Spływ Piławą jest dosyć łatwy i bezpieczny, dlatego można go polecić na rodzinną wycieczkę. Początkiem wyprawy może być Jezioro Komorze. Spływ całą trasą zajmuje około 3-5 dni i kończy się najczęściej w Dobrzycy. Przeszkody pojawiające się na spływie są raczej łatwe do pokonania, jednak czasami trzeba wejść do wody, by przenieść kajak wzdłuż bagnistego brzegu.

kajakarze.pl

Autor: KB

TRAVEL