Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Skania, szwedzka kraina wikingów

Najdalej wysunięta na południe część Szwecji leży zaledwie 200 kilometrów promem od Świnoujścia i niespełna 40 kilometrów od Kopenhagi. Tuż po drugiej stronie Morza Bałtyckiego znajduje się region, przez który nie sposób przejechać obojętnie. Zapraszamy Was do Skanii – krainy wikingów!
.get_the_title().

Barwne, nadmorskie miejscowości, ślady dawnej historii, zapierające dech w piersiach widoki i wyjątkowo życzliwi mieszkańcy sprawiają, że Skania zapisuje się w pamięci jako miejsce niezwykłe. Czego zatem oczekiwać po regionie, w którym z pozoru nie ma nic, a jednak kryje on w sobie wszystko?

© Johan Hammar

Najdalej wysunięta na południe część Szwecji leży zaledwie 200 kilometrów promem od Świnoujścia.
Skania nie zawsze należała do Szwecji. Dawniej tymi ziemiami władała Dania, przez co do dziś można zaobserwować tam bardzo ciekawą mieszankę skandynawskich kultur. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ Malmö, siedziba władz regionu i jednocześnie największy ośrodek gospodarczy i kulturalny południowej części kraju, leży niespełna pół godziny drogi od Kopenhagi.

© werner nystrand

Malmö jest położone nad cieśniną Öresund i stanowi jeden z najważniejszych punktów komunikacyjnych Szwecji. Ze swoją populacją ponad 300 tys. mieszkańców jest trzecim co do wielkości miastem w kraju.

Podczas zwiedzania Malmö warto zrezygnować z samochodu, a zamiast tego wsiąść na rower lub przejść się wzdłuż bulwarów, czy zgubić się w jego urokliwych uliczkach.

Miasto tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy to główny rynek oświetlają okoliczne restauracje wypełnione po brzegi mieszkańcami Malmö. Parki, zamki, designerskie sklepy, klimatyczne kawiarnie i barwna architektura sprawiają, że nie sposób się nudzić w głównym ośrodku Skanii. Nie bez powodu można tam także spotkać wielu mieszkańców Kopenhagi – to zaledwie 25 minut drogi pociągiem ze stolicy Danii.

© Adrianna Zielińska

Malmö to dopiero początek tego, co ma nam do zaoferowania Skania. Granicząca z regionami Halland, Blekinge i Småland, skupia wiele ważnych ośrodków miejskich, jak m.in. Helsingborg, Lund, Kristianstad, Ystad, Landskrona czy Trelleborg, a z kolei samo Malmö jest trzecim największym miastem na mapie w Szwecji.

©Anders Tukler

Skania to kraina wikingów, jednak bardzo daleko jej do typowych wyobrażeń o Skandynawii pokrytej grubą warstwą śniegu i lodowcami.

Krajobraz południowej Szwecji jest typowo nadbałtycki. Łagodne wzgórza, szerokie, sięgające po horyzont pola, gęste lasy i zatoki pełne nadmorskich ośrodków – to prawdziwy obraz Skanii.

Wciąż naturalny, niezmącony nadmierną ingerencją działalności człowieka. Szwedzi mają wyjątkowe poczucie odpowiedzialności ekologicznej, dlatego gdzie się nie spojrzy, widać troskę o naturę – miasta są czyste, a kultura osobista i szwedzka dbałość o detal pozostają w pamięci na długo.

©Adrianna Zielińska

Przemierzając obszar drogami krajowymi, bardzo często można napotkać liczne stadniny koni, historyczną architekturę, pola golfowe, szlaki turystyczne czy też dwory i zamki, których południowa część Szwecji ma aż ponad 200! Na próżno szukać tam tłumów i długich kolejek, na które natknąć się można w wielkich, europejskich miastach. Na całym jej obszarze żyje 1,3 miliona ludzi, dlatego na tych prawie 12 tys. km² bardzo łatwo jest uciec od zgiełku i tłumów, zapewniając sobie wypoczynek i niczym niezmącony spokój, a przy tym stykając się z niespotykaną życzliwością mieszkańców.

©Carolina Romare

W południowej części Szwecji znajdziemy 200 kilometrów plaż, 800 kilometrów tras rowerowych, trzy parki narodowe (Söderåsen, Dalby Söderskog i Stenshuvud), a także Ivösjön, największe jezioro regionu, mające aż 12 km długości, przy całkowitej powierzchni wynoszącej 54,2 km².

Choć walory krajobrazowe są niezaprzeczalne, a fauna i flora bogate, to kwintesencją regionu są jego miasta.

Historyczne miejscowości o wyjątkowym klimacie wabią odwiedzających swoją barwną architekturą, niezwykłymi portami, zapisaną w murach historią, wąskimi uliczkami, lokalnymi przedsiębiorstwami, przytulnymi kawiarniami, a także pięknymi, zabytkowymi hotelami.

© Leif Johansson, Xrayfoto

Na szczególną uwagę zasługuje miasto Lund. Osada została założona pod koniec X wieku i miała na celu wzmocnienie stosunków z Danią. Szybki rozkwit miasta sprawił, że stało się ono głównym ośrodkiem arcybiskupa, a w XI wieku wybudowano w nim monumentalną katedrę, w której na przełomie XIII i XV wieku koronowano duńskich królów. Dziś Lund skupia ponad 100 tysięcy mieszkańców i jest dwunastym co do wielkości ośrodkiem miejskim w Szwecji. Życie miasta toczy się głównie wokół Uniwersytetu Lund, z tego też powodu ponad 20 proc. tamtejszej populacji to osoby w wieku 20-29 lat. Uniwersytet, znany też jako Regia Academia Carolina, jest największym ośrodkiem akademickim w krajach nordyckich i kształci studentów z całego świata.

© Sven Persson

Jednak to zaledwie niewielka część tego, co ma do zaoferowania ten region. Najdalej wysunięta na południe kraina Szwecji to miejsce, w którym dzikość natury nieprzerwanie współgra z rytmem mieszkańców, a miasta i przyroda nie mwalczą ze sobą – zamiast tego uzupełniają się wzajemnie. Skania stała się kwintesencją harmonii, której trzeba samemu doświadczyć.

©Mickael Tannus

tekst: Adrianna Zielińska

zdjęcie główne: © Carolina Romare

TRAVEL