Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Sposoby na tanie podróżowanie

Jak podróżować i nie przepłacać? Oto garść wskazówek, które ci w tym pomogą.
.get_the_title().

Uwielbiamy podróżować. Doceniamy to szczególnie teraz, kiedy na własnej skórze poczuliśmy tak duże ograniczenia: zamknięte granice, kwarantanna, mniej możliwości… na wszystko. Nawet jeśli podróżowanie nie jest twoją pasją, na pewno czasami lubisz oderwać się od codzienności. Tutaj opowiemy, jak zrobić to oszczędnie i świadomie.

All inclusive, a może jednak nie?

Zaplanuj, gdzie chcesz pojechać i co chcesz zobaczyć – to podstawowa zasada dobrze zaplanowanego wypoczynku. Dlaczego? Bo zdarza się tak, że chcemy zaszaleć, bierzemy all inclusive, czyli płacimy za fantastyczne jedzenie, wyjątkowy hotel, baseny, prywatną plażę… A później okazuje się, że tylko tam śpimy i jemy, bo na każdy dzień pobytu zaplanowaliśmy inną wycieczkę: miasta, muzea, zabytki, wyjazdy w plener. To dużo zmarnowanych pieniędzy, bo wspaniały hotel był jedynie sypialnią. W takim trybie wyjazdu lepiej więc zdecydować się na coś skromniejszego bez oferty all inclusive.

Wskazówka: Jeśli dużo zwiedzasz i jesz na mieście, wybieraj skromniejsze hotele lub hostele. Możesz też zrezygnować z wyżywienia lub zdecydować się tylko na jeden czy dwa posiłki. Jeśli jednak planujesz spędzić niemal cały pobyt w hotelu – pływać w basenie lub w morzu, czytać książki i jeść pyszne jedzenie – opcja all inclusive może być dobrym rozwiązaniem.

Zwiedzaj na własną rękę

Jeśli chcesz choć trochę zaoszczędzić, spróbuj zwiedzać na własną rękę i samodzielnie szukaj wycieczek w lokalnych biurach podróży (nie zapomnij nieco się potargować).

Wskazówka: Zaplanuj wszystko od początku do końca. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz, ale zobaczysz to, co naprawdę chcesz zobaczyć. Zrobisz to we własnym tempie i na własnych warunkach. Nie ma co się oszukiwać. Wycieczki organizowane przez hotel lub biuro podróży są często droższe i nie do końca spełniają indywidualne potrzeby każdego z nas. W końcu każdy chce coś zarobić. Pytanie tylko, czy ty chcesz przepłacać.

Usługa wielowalutowa – tak, poproszę!

Jeśli już mówimy o nieprzepłacaniu, to dobrym pomysłem jest skorzystanie z usługi wielowalutowej. O co tu chodzi? Z włączoną usługą wielowalutową kartami debetowymi mBanku możesz płacić za hotele, jedzenie czy zakupy we wszystkich walutach świata z 0,5 proc. prowizją za przewalutowanie w ramach akcji specjalnej Żyj Globalnie. Przy tym nie musisz otwierać dodatkowych kont walutowych i kupować waluty. Prosto i wygodnie. Może też nieco inaczej skorzystać z usługi i zasilić rachunki w walutach, w których będziesz płacić. Do wyboru masz 11 walut.

Karta rozpozna walutę i pobierze odpowiednią kwotę z rachunku walutowego bez prowizji za przewalutowanie.

W usłudze wielowalutowej najlepsze jest to, że karta „wie”, z którego rachunku ściągnąć pieniądze. I zawsze wybiera walutę lokalną kraju, w którym robisz zakupy. Jedną kartą możesz płacić m.in. w euro, funtach, frankach szwajcarskich, chorwackich kunach, węgierskich forintach, koronach czeskich czy szwedzkich.

Wskazówka: Co jeśli na koncie zabraknie ci danej waluty? Wtedy karta ściągnie pieniądze z twojego rachunku złotowego. W ten sposób ochroni cię np. przed nieprzyjemną sytuacją, gdy pod koniec wspaniałego dnia sprzedawca lub kelner powie: „Przykro mi, transakcja została odrzucona”.

Darmowe atrakcje

Korzystaj z darmowych atrakcji. Darmowe muzea, kościoły, miejsca kultu czy lokalna przyroda – naprawdę bardzo dużo ciekawych rzeczy możesz zobaczyć za darmo. Bardzo często w wielu miejscach wyznaczone są tańsze dni (np. wtorek), konkretne godziny czy dzień w miesiącu.

Wskazówka: Sprawdzaj informacje o darmowym zwiedzaniu, wydarzeniach, festiwalach w internecie lub informacji turystycznej. Rozmawiaj z lokalsami.

Wizyta w kantorze? Nie, dziękuję

Jeśli tylko możesz, unikaj kantorów, wybieraj tylko te w internecie. Dzięki temu wymienisz waluty w domu i skorzystasz ze stawek atrakcyjniejszych niż w punktach stacjonarnych. Wymiana waluty polega na przelaniu pieniędzy z podstawowego konta w banku (złotowego) na inne konto (walutowe) za pośrednictwem e-kantoru.

Wskazówka: Jeśli masz konto w mBanku i dodatkowo skorzystasz z mKantoru, przyspieszysz operacje. Transakcja realizowana jest bowiem między rachunkami w tym samym banku, niemal w czasie rzeczywistym. Nie musisz więc czekać aż jakaś inna instytucja wyśle ci przelew. To może okazać się szczególnie ważne, jeśli wymienisz za dużo i po wyjeździe zechcesz szybko odzyskać pieniądze.

Sprawdzaj, za co płacisz – Dynamic Curency Conversion (DCC)

Część zagranicznych bankomatów i terminali płatniczych przy płatności kartą lub wypłacie z bankomatu może zaproponować ci przewalutowanie w ramach Dynamic Currency Conversion (DCC). Usługa pozwala ci na realizację transakcji w walucie kraju, w którym masz wydaną kartę. Takie przewalutowanie może być jednak dla ciebie niekorzystne, zwłaszcza gdy płacisz ze środków z konta walutowego. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy nie poniesiesz takiej dodatkowej opłaty.

Wskazówka: Nie wybieraj przewalutowania w ramach usługi Dynamic Currency Conversion (DCC). W przeciwnym razie bank nie ma wpływu na kurs waluty transakcji. Jeśli płacisz swoją kartą wydaną do rachunku bieżącego, koszty przewalutowania z usługą DCC zwykle będą mniej korzystne niż te oferowane przez bank. W aplikacji mobilnej mBanku możesz włączyć zabezpieczenie przed takimi opłatami. Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.

Musisz wiedzieć o surcharge

Może zdarzyć się, że opłata w bankomacie lub terminalu będzie wyższa niż faktyczna kwota transakcji. Jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatu za granicą, zawsze zwracaj uwagę na komunikaty, które się na nim wyświetlają. Podczas wypłaty gotówki, wysokość opłaty surcharge oraz zgoda na jej pobranie powinny pojawić się na ekranie bankomatu. Opłata surcharge może pojawić się również, kiedy płacisz kartą np. w sklepach. Wtedy informacja o wysokości opłaty oraz pytanie o zgodę na jej pobranie pojawią się na ekranie terminala płatniczego.

Wskazówka: Komunikaty dotyczące opłaty surcharge wyświetlane na ekranie bankomatu czy terminala często są w języku obcym, dlatego zwróć szczególną uwagę na ich treść. Opłatę surcharge regulują odrębne przepisy prawne, które mogą się różnić w zależności od kraju. W aplikacji mobilnej mBanku możesz włączyć zabezpieczenie przed takimi opłatami. Dowiedz się więcej.

Za rezerwacje płać kartą, zyskasz dodatkową ochronę

Warto też wiedzieć, że przy każdej transakcji kartą chroni cię usługa chargeback.

Dlatego rezerwując nocleg czy kupując bilety na lokalne atrakcje, warto zapłacić plastikową walutą.

Daje to szansę na zwrot środków, np. gdy pokój w pensjonacie okaże się niezgodny z zamówieniem albo gdy biuro podróży zbankrutuje. W takiej sytuacji zgłoś reklamację w banku, który wydał kartę. On zajmie się resztą za ciebie.

Przezorny zawsze… ma aplikacje mobilną

Zawsze dowiz się wcześniej czy w danym miejscu zdarzają się kradzieże, np. kieszonkowców. To się niestety zdarza, szczególnie tam, gdzie panuje tłok. Dlatego karty i gotówkę trzymaj w kilku miejscach. Kiedy wychodzisz, wszystkie wartościowe przedmioty trzymaj blisko siebie i korzystaj z aplikacji mobilnej. Oprócz szybkiego podglądu stanu konta, możesz ustawić limity na liczbę i kwotę transakcji, a także wypłaty z bankomatów. W razie potrzeby będziesz mógł szybko zablokować lub zastrzec kartę.

Wskazówka: Z opcji zablokowania karty skorzystaj, jeśli nie masz pewności, co stało się z twoim plastikiem. Zablokowaną kartę możesz kilkoma kliknięciami z powrotem aktywować i dalej jej używać. Jej zastrzeżenie oznacza, że stracisz ją bezpowrotnie i musisz czekać na wydanie nowej. Wiedza, jaka jest różnica między tymi dyspozycjami, może okazać się bardzo przydatna, kiedy zguba się odnajdzie, a ty będziesz akurat tysiące kilometrów od domu.

Materiał powstał przy współpracy z mBank