Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zakochaj się w nadmorskich miejscowościach Skanii

Bierzemy mapę w rękę i ruszamy dalej, by poznać przepiękne nadmorskie miejscówki tego niesamowitego regionu. Pokażemy wam miejsca jak z pocztówek; z wąskimi uliczkami, kolorowymi domkami, a także miejscowość słynącą ze 150-letniej tradycji produkcji cydru.
.get_the_title().

Skania to nie tylko popularny kierunek jakim jest Malmö czy most nad cieśniną Öresund. Południowy region Szwecji to aż 400-kilometrowa linia brzegowa obfitująca w 300 kilometrów piaszczystych plaż, przepiękne porty, zatoki, a także liczne urokliwe miasteczka, w których nie sposób się nie zakochać. Poniżej przedstawiamy kilka nadbałtyckich punktów na mapie Skanii, które warto odwiedzić.

Półwysep Kullaberg i Mölle

Najbardziej wysunięta na zachód część Skanii kryje w sobie półwysep Kullaberg. Tamtejsze urwiska wznoszą się na wysokość od 70 do 188 m n.p.m, a ich krawędzie to strome skały znajdujące swe zakończenie wśród fal Morza Bałtyckiego. Nie bez powodu Kullaberg jest kierunkiem wielu wypraw. Głównym miastem tego obszaru jest Mölle – dawny kurort dla zamożnej części społeczeństwa, dziś pełniący funkcję wakacyjnego kurortu, gdzie w okresie letnim populacja wzrasta aż trzykrotnie.

Zdjęcie: © Carolina Romare

Liczne pola golfowe, szerokie plaże i szlaki turystyczne wydają się być wystarczającą zachętą do spędzenia tam letniego urlopu.

Miasto stanowi także doskonałą bazą wypadową do wszelkich wypraw wspinaczkowych.

Prawdziwą gratką okolicy jest 15-metrowa latarnia morska, uznawana za jedną z najwyżej położonych w Szwecji (78,5 m n.p.m.). Budynek mierzy 15 metrów, a jego obecna konstrukcja jest już siódmą, historycznie potwierdzoną w tym miejscu. Pierwsza wzmianka o umiejscowieniu tam latarni pochodzi z roku 1561.

© Johan Hammar

Kullen jest najjaśniej świecącą latarnią w całej Skandynawii, a trasa, którą obejmuje, jest jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków wodnych na świecie.

Sama konstrukcja mieści się w rezerwacie przyrody Kullaberg Nature Reserve.

©Adrianna Zielińska

Mölle jest natomiast bardzo kameralną i spokojną nadmorską miejscowością. Doskonale sprawdzi się jako miejsce wypoczynku, a także baza wypadowa do dalszych wypraw. To także tam można odwiedzić słynną kawiarnio-restaurację, w której rokrocznie przemienia się 20 tys. kg gliny w ręcznie robioną ceramikę. Mölle Krukmakeri kusi przepyszną, lokalną pizzą i pięknymi przedmiotami.

©Adrianna Zielińska

Åhus

Historia Åhus sięga VIII wieku, jednak pierwsze wzmianki dotyczące praw miejskich pojawiły się dużo później, bo po roku 1149. Dawniej miasto pełniło rolę ważnego ośrodka handlowego Danii, a dziś jest popularną miejscowością wypoczynkową z pięknymi, piaszczystymi plażami i imponującym portem.

©Aleksandra Kowalczyk

Średniowieczny charakter miasta potęgują ruiny zamku, zniszczonego w 1569 roku przez Szwedów, a także dawne mury obronne z XII wieku.

Uliczki obfitują w malownicze domy i urokliwy rynek, co sprawia, że spacer po okolicach jest prawdziwą przyjemnością.

©Aleksandra Kowalczyk

Region znany jest z połowów węgorza, który jest lokalnym specjałem, a także rozlewni wódki Absolut. Zakład produkcyjny można zwiedzić w okresie letnim. W Åhus można znaleźć również siedzibę marki Blå Station. Ta rodzinna firma założona w 1986 roku projektuje innowacyjne meble codziennego użytku. Markę charakteryzują nowatorskie kształty, funkcjonalność tworzonych przedmiotów, a także nowoczesny proces ich produkcji, dzięki czemu projektów Blå Station nie da się pomylić z żadnymi innymi w świecie designu. Warto także zaznaczyć, że wszystkie etapy produkcji odbywają się w Szwecji, dzięki czemu firma ma nieustanny dostęp do każdego ogniwa procesu.

©Adrianna Zielińska

Kivik

Kivik jest niewielką miejscowością położoną we wschodniej części Skanii. Liczba mieszkańców nie przekracza tysiąca, a jednak z jakiegoś powodu jest bardzo chętnie odwiedzanym miastem na południu Szwecji. Wszystko za sprawą tamtejszej uprawy jabłek, która stanowi 2/3 produkcji całego kraju.

© Carolina Romare

Kivik słynie przede wszystkim z sadownictwa, ale jest także znane z prawie 150-letniej tradycji wyrobu cydru.

Na miejscu można odwiedzić „Dom Jabłka”, który opowiada historię wytwórni, sklep zakładu Kiviks Musteri, ich kawiarnię, restaurację oraz wybrać się na wycieczkę po sadach, połączoną z degustacją cydru.

Ystad

Ystad to miasto jak z pocztówki. Jego niska, średniowieczna zabudowa szachulcowa przyczyniła się do nadania mu tytułu największego tego rodzaju kompleksu (ponad 300 budynków) w całej Skandynawii. Podobnie jak inne miasta Skanii, Ystad zachwyca swoimi urokliwymi, wąskimi uliczkami, po których można spacerować bez końca.

©Lucas Gölén

Kolorowo pomalowane domy zdobią malwy i krzewy róż, a zbalansowany rytm życia mieszkańców udziela się także przyjezdnym.

Jednak przy całym swoim niewątpliwym uroku, Ystad pełni także rolę jednego z najważniejszych portów południowej Szwecji.

W tym liczącym niespełna 20 tysięcy mieszkańców mieście zlokalizowany jest bardzo ważny węzeł komunikacyjny dla transportu środkowoeuropejskiego. Ystad od roku 1990 jest także miastem partnerskim Świnoujścia, do którego regularnie kursują promy, a odległość między nimi wynosi zaledwie 220 kilometrów.

©Adrianna Zielińska

Odwiedzając miasto, warto odwiedzić Kościół św. Piotra oraz Kościół Mariacki, z którego codziennie rozbrzmiewa dźwięk trąbki. Grany co kwadrans na cztery strony świata hejnał to pozostałość tradycji z dawnych czasów, gdy większa część zabudowy była jeszcze drewniana. Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwał wtedy strażnik, który trąbieniem sygnalizował swoją obecność na warcie. Dźwięk trąbki do dziś rozbrzmiewa każdego dnia między 21:15 a 1:00 w nocy, ale nikt się nie skarży – wprost przeciwnie. Gdy miasto kilka lat temu próbowało znieść ten historyczny zwyczaj, mieszkańcy rozpoczęli protesty. To jedyna szwedzka miejscowość, która w dalszym ciągu kultywuje tradycję trębacza.

© Carolina Romare

tekst: Adrianna Zielińska

Zdjęcie główne: ©Mickael Tannus

TRAVEL