Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zwycięzcy konkursu fotograficznego National Geographic Travel Photographer 2018 – obejrzyjcie niezwykłe zdjęcia

Każda z wyjątkowych fotografii opowiada pewną historię.
.get_the_title().

Coroczny konkurs National Geographic na najlepsze zdjęcia podróżnicze to wyczekiwane wydarzenie w świecie fotografii i sztuki. W jego ramach prezentowane są wyjątkowe fotografie ukazujące różnorodność współczesnego świata, często z zaskakującej perspektywy.

Jury wybiera głównego zwycięzcę, przyznając Grand Prize, a następnie wskazuje trzy najlepsze fotografie w trzech kategoriach: Natura, Miasta i Ludzie. W każdej kategorii przyznawana jest także Nagroda Publiczności, czyli zdjęcie najbardziej popularne wśród czytelników National Geographic.

Zobaczcie tegorocznych zwycięzców i wyróżnionych.

1. Natura

GRAND PRIZE (oraz I miejsce w tej kategorii) – „Syrena” Reiko Takahashi; Kumejima, Japonia

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Nowo narodzony długopłetwiec oceaniczny, czyli inaczej humbak, zauważony przez fotografa podczas sesji nurkowania w okolicach japońskiej wyspy Kumejima. Na pierwszym planie wzorzysty, pięknie ułożony ogon wieloryba, przypominający ogon tytułowej syreny.

II miejsce – „Wzlot Flamingów” Hao J; Jezioro Natron, Tanzania

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Niesamowite zdjęcie zrobione z helikoptera, ukazujące stado flamingów wzlatujących w powietrze z Jeziora Natron w Tanzanii. Długonogie ptaki muszą przed startem przebiec kilka metrów, aby nabrać prędkości. Młócąc wodę, tworzą zmarszczki na jej powierzchni, które z powietrza wyglądają niczym gigantyczny plankton.

III miejsce – „Mars” Marco Grassi; Brunico, Włochy

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Naturalne piramidy z piasku z kamieniem na czubku, zwane piramidami ziemnymi, zostały stworzone kilka wieków temu w wyniku licznych burz i osuwisk ziemi. Powodują, że krajobraz tego regionu Południowego Tyrolu wygląda jak z innej galaktyki.

Nagroda Publiczności – „Formacja” Niklas Weber, Camaronal, Kostaryka

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Fotograf uchwycił niezwykłe zgromadzenie krokodyli za pomocą drona. Z jednej strony był podekscytowany trafieniem na ten wyjątkowy moment, a z drugiej mocno obawiał się o bezpieczeństwo drogiego sprzętu. Na szczęście krokodyle zdawały się nie zauważać fruwającego nad nimi drona.

2. Miasta

I miejsce – „Kolejny deszczowy dzień w Nagasaki w Japonii” Hiro Kurashina; Nagasaki, Japonia

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Zdjęcie ukazuje staromodny tramwaj wolno posuwający się po torach jednej z głównych ulic Nagasaki. Szara, deszczowa sceneria za oknem przykuła uwagę fotografa, który zwrócił uwagę na jej stateczność, zwłaszcza w porównaniu do hałaśliwych i dynamicznych japońskich metropolii, takich jak Tokio czy Osaka.

II miejsce – „Geometria słońca” Enrico Pescantini; Teotihuacan, Meksyk

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Teotihuacan oznacza „miejsce, w którym zostali stworzeni bogowi”’. Ruiny piramidy poświęconej bogowi słońca uchwycone zostały o wschodzie słońca. O tej porze połowa geometrycznej świątyni wciąż ukrywa się w cieciu, a druga połowa okraszona jest promieniami meksykańskiego słońca.

III miejsce – „Odzwierciedlenie” Gaanesh Prasad; Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Niesamowite ujęcie budzącego się do życia Dubaju. Fotograf uchwycił odbicie fragmentu miasta w oknie wieżowca, w którym się znajdował w momencie robienia zdjęcia. Wykonane zostało o poranku, kiedy to najlepiej uchwycić można legendarną mgłę, która spowija wieżowce metropolii od grudnia do lutego.

Nagroda Publiczności – „Samotność pośród tłumów” Gary Cummins; Hong Kong

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Fotograf starał się ukazać silny kontrast pomiędzy okrytymi złą sławą warunkami mieszkaniowymi w Hong Kongu a pustymi przestrzeniami publicznymi rozsianymi po azjatyckiej metropolii. Zdjęcie perfekcyjnie oddaje jego doświadczenia z Hong Kongu, gdzie – jako osoba podróżująca w pojedynkę – czuł się niezwykle samotny w tłumie jego mieszkańców.

3. Ludzie

I miejsce – „Kultura herbaty” Alessandra Meniconzi; Oelgiy, Mongolia

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Autorka zdjęcia przyłączyła się do mongolskiej rodziny, która przemieszczała się na wiosnę do innego obozowiska. Podkreśla, że mieszkańcy słabo zaludnionej Mongolii są bardzo gościnni i otwarci na odwiedzających, a jednym z symboli mongolskiej gościnności jest herbata. Herbata nie jest tu jedynie gorącym napojem, ale kombinacją kultury, tradycji, ceremoniału i przyjemności. Zdjęcie ukazuje kobietę o imieniu Damel, pijącą herbatę w mroźny dzień.

II miejsce – „Leida i Laelle – podźwignę cię” Tati Itat; Estrela, Brazylia

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Zdjęcie ukazuje bliźniaczki Leidę i Laellę – imigrantki z Haiti – ćwiczące taniec przed swoim domem w Estreli w Brazylii. Wielu imigrantów z Haiti osiedliło się w Brazylii, tworząc tam zwartą społeczność. Bliźniaczki chcą zrobić karierę jako modelki i tancerki, co pozwoli im zarobić pieniądze na sprowadzenie pozostałych członków swojej rodziny z Haiti.

III miejsce – „Trudna podróż” Md Tanveer Hassan Rohan; Dhaka, Bangladesh

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Zdjęcie ukazuje przepełniony pociąg odjeżdżający z miasta Dhaka. Na zakończenie świętego dla muzułmanów miesiąca Ramadan ma miejsce święto Eid, na które każdy chce zdążyć do swojego domu, aby spędzić je z rodziną. Autor fotografii uchwycił mężczyznę próbującego wejść do zatłoczonego pociągu. Mimo że kupił bilet dla siebie i swojej rodziny, nie będzie mógł zająć miejsca w przedziale. W momencie zrobienia zdjęcia właśnie zaczął padać deszcz, a mężczyznę i jego rodzinę czekała długa podróż powoli poruszającym się pociągiem.

Nagroda Publiczności – „Dziewczynka, która skacze przez czas” Daniel Cheung; Shenzhen, Chiny

Źródło: http://travel.nationalgeographic.com/

Fotograf uchwycił moment, w którym dziewczynka ubrana w czerwoną sukienkę skacze po powierzchni przeznaczonej na artystyczną instalację świetlną. Gra różnokolorowych świateł, a także wytworzone przez ich układ wrażenie perspektywy sprawiają, że dziewczynka zdaje się przemierzać świetlny tunel maszyny czasu.

TRAVEL