Czy Musk zapłaci podatki? Zadecyduje sonda na Twitterze

Nie ma pensji ani domu. Ma za to akcje warte miliardy.
.get_the_title().

Elon Musk wiedzie prym na liście miliarderów unikających płacenia podatków. W 2018 roku nie zapłacił żadnego podatku dochodowego, a rok i trzy lata wcześniej – zaledwie 70 tys. dolarów. Zaledwie, bo w końcu jego majątek wyceniany jest na 338 mld dolarów.

Niedawno miliarder zaczął także wyprzedawać swoje aktywa, pozbył się wszystkich swoich nieruchomości i przeniósł się z Kalifornii do Teksasu, gdzie nie pobiera się stanowego podatku dochodowego.

To szczególnie interesujące w świetle tego, o czym pisaliśmy niedawno – miliarder jest beneficjentem rządowych dotacji na wielką skalę. Jego zależność od rządu, zwłaszcza w kontekście powiązań między SpaceX a NASA, można określić (i określa się) jako inwestycję w południowoafrykańskiego miliardera. Zbudował on swoje najbardziej znane firmy na grzbiecie wielkich dotacji, ulg podatkowych i wyłącznych kontraktów. W ostatnich tygodniach Musk powrócił do tego, co lubi najbardziej, czyli atencyjnego tweetowania. W sobotę zapytał na Twitterze, czy powinien sprzedać 10 proc. swoich udziałów w Tesli, by zapłacić zaległe podatki. W ankiecie wzięło udział ponad 3,5 mln osób. 57,9 proc. opowiedziało się za sprzedażą udziałów przez miliardera.

Skąd pomysł na ankietę? Związane to jest z podatkiem dla najbogatszych, o którym od jakiegoś czasu dyskutuje się Stanach Zjednoczonych.

Miliarder zapowiedział, że wyniki ankiety będą wiążące niezależnie od tego, jak zagłosują internauci.

Nie omieszkał jednak zaznaczyć, że nie pobiera ani pensji, ani bonusów finansowych – ma tylko akcje. Tak więc zgodnie z obowiązującym w Stanach Zjednoczonych prawem nie ma on od czego odprowadzać podatku dochodowego. W jego rękach znajduje się 22 proc. akcji Tesli, a 10 proc. warte jest mniej więcej 20 mld dolarów. Czy Musk faktycznie sprzeda swoje akcje? Jeśli tak, to z pewnością już wkrótce poinformuje o tym wszystkich na Twitterze.

Tekst: NS

TU I TERAZ