Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dlaczego Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy odgrywa tak ważną rolę podczas wojny?

Resort powstał, by usprawnić proces cyfryzacji usług rządowych i wzmocnić ukraiński przemysł technologiczny. Teraz stanowi ważny element strategii wojennej Ukrainy.
.get_the_title().

W Ministerstwie Transformacji Cyfrowej pracują millenialsi znający się na technologii. Kieruje nim 31-letni wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow, który jest również założycielem firmy zajmującej się marketingiem cyfrowym. Fedorow do pracy w ministerstwie zatrudnił założycieli firm, marketerów, ekspertów od mediów społecznościowych i programistów. Stworzył resort niepodobny do żadnego innego w ukraińskim rządzie. Nie ma tam miejsca dla starszych osób i polityków.

Dzięki pracy młodych urzędników kraj zyskał silne poparcie światowych liderów i dyrektorów generalnych działających w branży technologicznej.

To Federow oraz jego współpracownicy trzeciego dnia wojny rozpoczęli publiczną kampanię, której celem było wywarcie nacisku na amerykańskich gigantów technologicznych, by przestali świadczyć swoje usługi na terenie Rosji. W efekcie w ciągu tygodnia Apple wstrzymało sprzedaż urządzeń w Rosji, a Twitter dodał ostrzeżenia do wszystkich tweetów zawierających linki do rosyjskich mediów państwowych. Ministerstwo zaczęło również przyjmować darowizny w kryptowalutach, które są przeznaczane na wsparcie ukraińskiego wojska – Ukraina otrzymała już w ten sposób ponad 100 mln dolarów.

Mychajło Fedorow

Fedorow przekonał Elona Muska do udostępnienia internetu Starlink Ukraińcom. Musk ostatecznie uruchomił ponad 5 tys. terminali internetowych.

Ministerstwo stworzyło także chatbota, któremu obywatele Ukrainy mogą przesyłać zdjęcia lub filmy przedstawiające rosyjskie wojska, oraz zainicjowało rekrutację do ochotniczej ‘Armii IT’.

Dwa dni po ataku Rosji na Ukrainę Fedorow skierował prośbę do programistów, marketerów i specjalistów ds. bezpieczeństwa, aby dołączyli do specjalnej, ochotniczej grupy koordynowanej za pośrednictwem oficjalnego kanału na Telegramie (o roli Telegramu w wojnie pisaliśmy tutaj). Na ogłoszenie zareagowało 300 tys. osób. Dołączyły one do kanału, gdzie codziennie udostępniane są adresy IP powiązane z rosyjskimi firmami i stronami internetowymi. Inne działania obejmowały choćby zgłaszanie prorosyjskich kont w mediach społecznościowych, które rozpowszechniają fałszywe informacje o wojnie.

Przekształciliśmy Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w przejrzystą organizację wojskową – mówi Anton Melnyk, doradca departamentu.

Mychajło Fedorow objął funkcję ministra w Ministerstwie Transformacji Cyfrowej w sierpniu 2019 roku. Wcześniej przyczynił się do zwycięstwa Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich za sprawą umiejętnie poprowadzonej kampanii cyfrowej.

Zdjęcie główne: Ministerstwo Transformacji Cyfrowej
Tekst: MZ

TU I TERAZ