Komisja Europejska zakazuje chowu klatkowego

Chów klatkowy jest nieetyczny i nieekologiczny. Na szczęście już wkrótce przejdzie do historii.
.get_the_title().

Komisja Europejska podjęła decyzję – chów klatkowy zwierząt będzie od 2027 roku zakazany na terenie państw członkowskich. Inicjatywa przegłosowana została w środę 30 czerwca i jest absolutnie przełomowa. – Przepisy unijne dotyczące zwierząt hodowlanych są przestarzałe i zostały wprowadzone ponad 20 lat temu, obecnie poziom naszej wiedzy na temat dobrostanu świń, kur czy cieląt jest nieporównywalnie większy – mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego 'Koniec Epoki Klatkowej’.

Za zniesieniem chowu klatkowego byli nie tylko obrońcy praw zwierząt, ale też naukowcy, a nawet wielkie firmy, które w tym celu wystosowały list do KE i PE (szerzej pisaliśmy o tym tutaj).

Chów klatkowy jest nie tylko nieetyczny, ale także nieekologiczny. Zakaz wejdzie w życie w 2027 roku, ale w 2023 ma zostać przedstawiony wniosek ustawodawczy.

Zakaz chowu klatkowego obejmie nie tylko kury, ale także króliki, kaczki, gęsi, przepiórki, świnie, cielęta i inne zwierzęta hodowlane.

KE myśli też o wprowadzeniu zasad precyzujących kwestię importu spoza UE. – Obywatele domagali się zmian, a Komisja usłyszała ich głos wyraźnie i podjęła jednoznaczne zobowiązanie do stopniowego wycofywania klatek. Myślę, że to historyczny moment dla całego ruchu prozwierzęcego i od dziś rozpoczyna się nowa podróż. Dziś świętujemy, ale jutro wracamy znowu do ciężkiej pracy, bo naszym zadaniem będzie monitorowanie całego procesu legislacyjnego. Pozostaniemy skoncentrowani na instytucjach europejskich, dopóki nie zostanie zrealizowany dzisiejszy ambitny plan. Klatki muszą odejść do historii i dziś wiem, że tak się stanie – komentuje Szadkowska.

Zdjęcie główne: Thomas Iversen/Unsplash
Tekst: NS

TU I TERAZ