„Król” Szczepana Twardocha uznany przez „The Times” za najlepszą powieść miesiąca

Redakcja prestiżowego dziennika przyznała książce Twardocha, która w Wielkiej Brytanii zostanie wydana pod tytułem „The King of Warsaw”, miano najlepszej powieści historycznej kwietnia. Już niedługo doczekamy się także jej ekranizacji.
.get_the_title().

Szczepan Twardoch to uznany polski pisarz, który na swoim koncie ma takie prestiżowe nagrody jak Paszport „Polityki” czy „Nike” czytelników. Niedawno wspominaliśmy o jego projekcie tworzonym razem z Łukaszem Orbitowskim – przyjacielem prywatnie i po fachu. W czasie kwarantanny, aby uprzyjemnić czas osobom uwięzionym w domach, autorzy postanowili pisać na zmianę internetową powieść kryminalną „Na zarazę Zarazek”. Na uwagę w tym momencie zasługuje jednak inny tytuł polskiego pisarza – „Król”, którego premiera miała miejsce w październiku 2016 roku. Fabuła tej historycznej powieści skupia się na burzliwym warszawskim życiu w latach 30. XX wieku. Głównym bohaterem jest Jakub Szapiro, zuchwały i niezmiernie pewny siebie żydowski bokser, który budzi postrach nie tylko na ringu, ale również w mieście. W historii opowiedzianej przez Mojżesza Brensztajna nie brakuje drastycznych scen, w tym gwałtów czy ćwiartowania ciał, a także zaskakujących zwrotów akcji.

„Król” to obraz świata stojącego u progu II wojny światowej, podzielonego przez narodowe i polityczne konflikty, w którym zaciera się granica między życiem codziennym, rządami, a gangsterką.

„Król” w tłumaczeniu Seana Gaspera Bye’a trafi na brytyjski rynek już 11 kwietnia. Redakcja jednego z najbardziej prestiżowych dzienników na świecie, „The Times”, doceniła go już teraz. „The King of Warsaw” uznany został za najlepszą powieść historyczną kwietnia.

W styczniu książka była rekomendowana również w Stanach Zjednoczonych – znalazła się na liście 50 najważniejszych premier 2020 roku według „The New York Timesa”.

Na jesień tego roku zaplanowana jest ekranizacja „Króla”, za produkcję której odpowiada Canal+. Reżyserem jest Jan Matuszyński, twórca opowiadającej o Beksińskich „Ostatniej rodziny”, która otrzymała ponad 40 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie, takich jak MFF Locarno, Camerimage, Festiwal Filmowy w Gdyni, FF Cottbus, MFF Chicago. W obsadzie znaleźli się m.in. Magdalena Boczarska, Michał Żurawski, Kacper Olszewski oraz Arkadiusz Jakubik.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: instagram.com/szczepan_twardoch/

TU I TERAZ