Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

„Król” Szczepana Twardocha uznany przez „The Times” za najlepszą powieść miesiąca

Redakcja prestiżowego dziennika przyznała książce Twardocha, która w Wielkiej Brytanii zostanie wydana pod tytułem „The King of Warsaw”, miano najlepszej powieści historycznej kwietnia. Już niedługo doczekamy się także jej ekranizacji.
.get_the_title().

Szczepan Twardoch to uznany polski pisarz, który na swoim koncie ma takie prestiżowe nagrody jak Paszport „Polityki” czy „Nike” czytelników. Niedawno wspominaliśmy o jego projekcie tworzonym razem z Łukaszem Orbitowskim – przyjacielem prywatnie i po fachu. W czasie kwarantanny, aby uprzyjemnić czas osobom uwięzionym w domach, autorzy postanowili pisać na zmianę internetową powieść kryminalną „Na zarazę Zarazek”. Na uwagę w tym momencie zasługuje jednak inny tytuł polskiego pisarza – „Król”, którego premiera miała miejsce w październiku 2016 roku. Fabuła tej historycznej powieści skupia się na burzliwym warszawskim życiu w latach 30. XX wieku. Głównym bohaterem jest Jakub Szapiro, zuchwały i niezmiernie pewny siebie żydowski bokser, który budzi postrach nie tylko na ringu, ale również w mieście. W historii opowiedzianej przez Mojżesza Brensztajna nie brakuje drastycznych scen, w tym gwałtów czy ćwiartowania ciał, a także zaskakujących zwrotów akcji.

„Król” to obraz świata stojącego u progu II wojny światowej, podzielonego przez narodowe i polityczne konflikty, w którym zaciera się granica między życiem codziennym, rządami, a gangsterką.

„Król” w tłumaczeniu Seana Gaspera Bye’a trafi na brytyjski rynek już 11 kwietnia. Redakcja jednego z najbardziej prestiżowych dzienników na świecie, „The Times”, doceniła go już teraz. „The King of Warsaw” uznany został za najlepszą powieść historyczną kwietnia.

W styczniu książka była rekomendowana również w Stanach Zjednoczonych – znalazła się na liście 50 najważniejszych premier 2020 roku według „The New York Timesa”.

Na jesień tego roku zaplanowana jest ekranizacja „Króla”, za produkcję której odpowiada Canal+. Reżyserem jest Jan Matuszyński, twórca opowiadającej o Beksińskich „Ostatniej rodziny”, która otrzymała ponad 40 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie, takich jak MFF Locarno, Camerimage, Festiwal Filmowy w Gdyni, FF Cottbus, MFF Chicago. W obsadzie znaleźli się m.in. Magdalena Boczarska, Michał Żurawski, Kacper Olszewski oraz Arkadiusz Jakubik.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: instagram.com/szczepan_twardoch/

TU I TERAZ