Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Macron chce dodania prawa do aborcji i ochrony klimatu do Karty Praw Podstawowych UE

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział Parlamentowi Europejskiemu, że będzie dążył do włączenia prawa do aborcji i ochrony środowiska do Karty Praw Podstawowych UE.
.get_the_title().

Francja objęła od początku tego roku rotacyjną, półroczną prezydencję w Radzie UE. Jednym z postulatów, zgodnie z tym, co oznajmił niedawno prezydent Francji Emmanuel Macron, będzie dodanie prawa do aborcji i ochrony środowiska do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Owa Karta to zbiór fundamentalnych praw człowieka i obowiązków obywatelskich. Uchwalona została w 2000 roku przez Radę UE w imieniu Unii Europejskiej, Parlamentu UE oraz Rady UE.

Zawarte są tam takie zasady, jak zakaz kary śmierci, ochrona danych osobowych, prawo do małżeństwa, równość wobec prawa czy prawo do głosowania.

Musimy zaktualizować Kartę, aby była bardziej wyraźna w kwestii ochrony środowiska, uznania prawa do aborcji – powiedział Macron w Parlamencie Europejskim. – Otwórzmy swobodnie tę debatę z naszymi współobywatelami, aby tchnąć nowe życie w filar prawa, który kształtuje Europę silnych wartości.

Na niebiesko zaznaczone kraje, które podpisały Kartę. Na czerwono kraje, które podpisały ją z klauzulą opt-out ograniczającą stosowania przepisów Karty / Źródło: Wikipedia

Karta Praw Podstawowych UE nie została podpisana przez polski rząd Jarosława Kaczyńskiego w 2007 roku, ponieważ tworzyła uzasadnienie dla równości małżeństw.

Podpisał ją dopiero w tym samym roku Donald Tusk, lecz poprzez tzw. protokół brytyjski, czyli po poprawkach, które sprawiły, że postanowienia Karty nie będą uważane za prawotwórcze, popierając tym samym obiekcje rządu Kaczyńskiego.

Zdjęcie główne: Parlament Europejski
Tekst: MK

TU I TERAZ