Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Niemcy myślą o legalizacji marihuany

Dzięki temu konsumenci marihuany nie będą już traktowani jak przestępcy.
.get_the_title().

W ostatnim czasie na świecie liberalizuje się podejście do posiadania i palenia marihuany. Niedawno pisaliśmy o tym, że Luksemburg zalegalizował jej uprawę i używanie. Również w Niemczech widoczne są ostatnio ruchy w kierunku legalizacji – śmiało można stwierdzić, że ten kraj nigdy tak bardzo się do niej nie zbliżył. W Berlinie przez ostatni miesiąc partie SPD, Zieloni i FDP prowadziły negocjacje koalicyjne. Podczas tych negocjacji pojawił się także temat marihuany.

’Wprowadzimy kontrolowaną sprzedaż konopi osobom dorosłym do celów rekreacyjnych w licencjonowanych sklepach’ – napisali negocjatorzy w dokumencie 'Zdrowie i opieka’, który wyciekł niedawno do mediów.

Politycy chcą, by wprowadzona została kontrola jakości, która uniemożliwi sprzedaż zanieczyszczonej marihuany oraz rozwiązania, które będą gwarantować ochronę osób niepełnoletnich. Planują także wprowadzić drugchecking, dzięki któremu konsumenci będą mogli sprawdzić, czy w nabytych przez nich narkotykach nie znajdują się szkodliwe substancje.

fot. Ryan Lange / źródło: unsplash

Dotychczas w Niemczech legalna była wyłącznie sprzedaż marihuany do celów medycznych.

Dzięki zliberalizowaniu prawa uda się wyeliminować czarny rynek. Nie bez znaczenia są także potencjalne wpływy do budżetu państwa.

Konsumenci marihuany nie będą traktowani w świetle prawa jak przestępcy, a legalizacja ma pomóc w chronieniu dzieci i młodzieży oraz w zapobieganiu nałogowi. Z myślą o tym zaostrzone zostaną także przepisy dotyczące reklamowania alkoholu, papierosów oraz konopi. Podobno prace nad zmianą prawa są już w toku.

Zdjęcie główne: Elsa Olofsson/Unsplash
Tekst: NS

TU I TERAZ