Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Niemieckie firmy przetestują 4-dniowy tydzień pracy

Może w nim wziąć udział nawet 50 firm.
.get_the_title().

Koncepcja 4-dniowego tygodnia pracy zyskuje coraz większą popularność. W ubiegłym roku w testowym programie tego typu wzięły udział 3 tys. pracowników z 61 brytyjskich firm. Po przeanalizowaniu zgromadzonych w trakcie półrocznego pilotażu danych wynikło, że eksperyment okazał się sukcesem.

Pracownicy byli mniej zestresowani, mieli więcej czasu dla siebie, spadło ryzyko wypalenia zawodowego.

Nic więc dziwnego, że o 4-dniowym tygodniu pracy coraz głośniej robi się także w innych miejscach. Nad jego wprowadzeniem debatuje Belgia, a Niemcy wkrótce rozpoczną własny testowy program, który przeprowadzi Uniwersytet w Münster we współpracy z 4 Day Week Global – organizacją non profit, która współpracowała choćby przy brytyjskim pilotażu.

fot. LYCS Architecture/unsplash

Firmy, które są zainteresowane udziałem w projekcie, już mogą się zgłaszać. Inicjator projektu, berlińska firma doradcza Intraprenör, ma nadzieję, że weźmie w nim udział co najmniej 50 firm.

Praca będzie się obywać w modelu 100-80-100, czyli 100 proc. pracy w 80 proc. czasu za 100 proc. wynagrodzenia.

Pilotażowy program rozpocznie się jeszcze przed końcem tego roku i trwać będzie przez sześć miesięcy. W tym czasie biorące w nim udział firmy mogą korzystać z wiedzy ekspertów od 4-dniowego tygodnia pracy, uczyć się nowych metod zarządzania i wymieniać się wiedzą z innymi firmami. Następnie naukowcy wyciągną wnioski z tego eksperymentu. Ciekawe, czy okaże się takim samym sukcesem jak było to w Wielkiej Brytanii.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Israel Andrade/Unsplash

TU I TERAZ