Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Eksperyment z 4-dniowym tygodniem pracy okazał się sukcesem. Czy więcej państw zdecyduje się na jego wprowadzenie?

Czterodniowy tydzień pracy uszczęśliwia pracowników, sprawiając przy okazji, że stają się bardziej produktywni.
.get_the_title().

Z eksperymentu przeprowadzonego przez organizację non-profit 4 Day Week Global i Think Tank Autonomy wynika, że 92 proc. badanych firm jest zainteresowane wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy na stałe. Do badania wykorzystano model 100-80-100, co oznacza, że pracownicy otrzymali 100 proc. wynagrodzenia za pracę przez 80 proc. normalnego czasu w zamian za utrzymanie 100 proc. wyników.

Półroczny eksperyment objął prawie 3 tys. pracowników z 61 przedsiębiorstw. 90 proc. z nich stwierdziło, że chce kontynuować czterodniowy tydzień pracy.

Co wpłynęło na takie odczucia pracowników? Wykorzystanie zaoszczędzonego czasu na nowe, zdrowe nawyki. Do tego odczuwali oni mniej stresu i negatywnych emocji, poprawiając przy tym swój stan psychiczny i fizyczny. Zaobserwowano także obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienie wypalenia zawodowego.

Pracujący ludzie /Ant Rozetsky, unsplash.com
fot. Ant Rozetsky/unsplash.com

Badani wykorzystywali dodatkowy czas na wyspanie się, ćwiczenia czy spotkania z rodziną lub przyjaciółmi. Co ciekawe, skrócony tydzień pracy miał również doprowadzić do utrzymania równowagi w dzieleniu się obowiązkami w domu.

Badacze zauważyli, że czas poświęcany przez mężczyzn na opiekę nad dziećmi wydłużył się ponad dwukrotnie.

4 Day Week Global dodaje, że wyniki eksperymentu okazały się spójne w różnych badanych grupach — wśród mężczyzn, kobiet, przedstawicieli małych i dużych firm.

Moim zdaniem czterodniowy tydzień pracy po prostu uszczęśliwia ludzi — podsumowuje Simon Ursell dyrektor zarządzający w firmie Tyler Grange, która wzięła udział w badaniu — Przez to, że każdy weekend jest długim weekendem, wszyscy nie możemy się doczekać, kiedy znów zaczniemy pracę w poniedziałek rano.

Zdjęcie główne: Alex Kotliarskyi/Unsplash.com
Tekst: OP

FUTOPIA