Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ponad 100 instytucji kultury z całego świata udostępniło ilustracje ze swoich zbiorów w postaci kolorowanek

#ColorOurCollections to akcja, która pozwala obcować ze sztuką i nauką w niezwykle przyjemny sposób.
.get_the_title().

Kilka lat temu zapanował szał na kolorowanki dla dorosłych. W kredki i książeczki zaopatrywały się nie tylko osoby, które tęskniły za lekcjami plastyki, ale również wszyscy szukający aktywności, która pozwoli im się odstresować. Psycholodzy zwracali uwagę, że kolorowanie to niezła forma terapii przez sztukę, która pozwala – niczym mindfullness – odciąć się od świata, skupić na danej chwili i czynności, odprężyć. Nic więc dziwnego, że rynek zalała bogata oferta książeczek – od wzorów roślinnych, przez mandale, tatuaże, a nawet kocie zadki. Ten przesyt zaczął już trochę męczyć. Jeśli jednak ktoś załapał bakcyla kolorowania, to może znaleźć w sieci coś naprawdę fajnego, ciekawego i do tego za darmo.

Od 4 lat sto różnych instytucji kultury z całego świata cyklicznie udostępnia różne grafiki ze swoich zbiorów właśnie w formie rysunków, które można pobrać online, wydrukować i pokolorować.

Oak Spring Garden Foundation
Digital Library Villanva University

Akcja #ColorOurCollection została zapoczątkowana w 2016 roku przez pracowników The New York Academy of Medicine. Akademia zwróciła wtedy uwagę na rosnącą popularność kolorowanek dla dorosłych i uznała, że też ma coś do zaoferowania w tym temacie. Wiele książek, opracowań, albumów i innych prac, także tych bardzo starych, zawiera niezwykłe ilustracje i grafiki, które mogą się idealnie sprawdzić w roli kolorowanek.

Od tamtej pory The New York Academy of Medicine co roku zachęca do udziału w akcji instytucje kultury na całym świecie – od małych, prowincjonalnych bibliotek, po pełne imponujących zbiorów muzea.

Dzięki na początku roku udostępniają one w formie plików do pobrania różne rysunki, ryciny i ilustracje, które nadają się do pokolorowania, a przy okazji przybliżają ludziom wiele ciekawych tematów dotyczących m.in. sztuki, medycyny, fauny i flory.

Columbus College of Art & Design
Columbus College of Art & Design

W tegorocznej akcji, która trwała od 3 do 7 lutego, udział wzięli m.in. Russian State Library, Cambridge University Library, University of Melbourne i Boston Children’s Hospital. Ponad 1000 ilustracji po pokolorowania udostępniła również na przestrzeni ostatnich lat Biodiversity Heritage Library. A gdyby ktoś nie był przekonany do kolorowanek, to w sieci może znaleźć masę niepowtarzalnych rysunków i grafik ze zbiorów tej instytucji – już w kolorze/

Linki do tegorocznych kolorowanek znajdziecie tutaj.

A po hashtagu #ColorOurCollections można wyszukać też materiały z poprzednich edycji.

DIgital Library at Villanova University

Zdjęcie główne: akcja #ColorOurColletions
Tekst: KD

TU I TERAZ