Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Rok 2019 powoli przechodzi do historii. Agencja Reutera przedstawia najważniejsze, podsumowujące go zdjęcia

Niektóre wydarzenia utkwiły nam w pamięci na dłużej. Inne poszły już w zapomnienie. Niektóre momenty warto jednak sobie odświeżyć, zwłaszcza że fotoreporterzy Reutera jak zwykle doskonale je uchwycili.
.get_the_title().

W związku ze zbliżającym się końcem roku Agencja Reutera robi foto-podsumowania. Ostatnio prezentowaliśmy wam najważniejsze zdjęcia minionej dekady. Teraz przyszła pora na zestawienie tegoroczne. Zobaczcie 16 z wybranych przez tych profesjonalistów zdjęć.

1. Khaled Abdullah / 17 lutego 2019, Jemen

Zdjęcie wykonano w klinice w Aslam. Przedstawia ono ważącą niecałe 10 kilogramów dwunastoletnią dziewczynkę. Winna tragicznej sytuacji setek tysięcy jemeńskich dzieci jest trwająca od kilku lat w tym państwie wojna domowa, której skutkiem jest największy kryzys humanitarny współczesnego świata.

2. Mohammad Ponir Hossain / 17 sierpnia 2019, Bangladesz

W sierpniu tego roku w stolicy Bangladeszu, Dhace, wybuchł pożar, który pozbawił dachu nad głową ok. 10 tysięcy osób. Spłonęły głównie prowizoryczne chaty znajdujące się w biednej dzielnicy slumsów. Na zdjęciu widać ofiary pożaru, które powracają na miejsce zdarzenia.

3. Jose Luis Gonzalez / 22 lipca 2019, Meksyk

Na zdjęciu widać Gwatemalkę, która wraz z kilkuletnim synem chce przedostać się do Stanów Zjednoczonych. Według agencji Reutera w tym roku służby graniczne udaremniły aż o 88 proc. więcej prób nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów niż w 2018.

4. Mike Blake / 24 lutego 2019, Stany Zjednoczone

Na zdjęciu widać Lady Gagę i Bradley’a Coopera, wykonujących podczas gali wręczenia Oscarów utwór „Shallow” z filmu „Narodziny gwiazdy”, w którym zagrali główne role. Oboje byli nominowani do tej Nagrody Akademii Filmowej, ale pomimo wielkiego sukcesu kasowego filmu, jedynie pochodząca z niego piosenka została nagrodzona statuetką.

5. King Hong-Ji / 7 listopada 2019, Korea Południowa

Koreańczyk pije wodę w swoim goshi-won. To rodzaj lokum wynajmowanego zazwyczaj przez niezamożnych studentów. Stanowi je małe pomieszczenie, liczące zwykle 3-6 metrów kwadratowych, w którym znajduje się łóżko, biurko, szafa, a nawet miniaturowa łazienka.

6. Benoit Tessier / 28 czerwca 2019, Francja

Na zdjęciu widać Megan Rapinoe, kapitana amerykańskiej drużyny kobiet piłki nożnej. To właśnie one stanęły na podium tegorocznych Mistrz Świata we Francji. Pani kapitan zdobyła również nagrodę dla najlepszej zawodniczki turnieju i Złotego Buta – dzięki sześciu golom i trzem asystom. Megan Rapinoe została tydzień temu uznana za sportowca roku przez magazyn „Sports Illustrated”.

7. Lucas Jackson / 15 maja 2019, Wyspy Dziewicze

Na zdjęciu widać naukowca, który odcina część rafy koralowej zainfekowaną przez Chorobę Utraty Tkanki przez Kamienne Korale (SCTLD). Wirus, porównywany przez badaczy do wirusa Eboli, prowadzi do całkowitego obumarcia rafy w kilka tygodni po zakażeniu, a jednocześnie stanowi ogromne zagrożenie dla fauny oceanów.

8. Carlos Barria / 25 sierpnia 2019, Francja

Na zdjęciu widać Pierwszą Damę Stanów Zjednoczonych Melanię Trump, która wita się z premierem Kanady Justinem Trudeau podczas szczytu G7. Mimika twarzy i mowa ciała bohaterów fotki sprawiła, że dość szybko stała się ona memem.

9. Benoit Tossier / 15 kwietnia 2019, Francja

Zdjęcie przedstawia pożar Katedry Notre-Dame w Paryżu. Spłonął w nim doszczętnie dach budynku, ucierpiało również sklepienie nawy głównej, ale najcenniejsze zabytki udało się wynieść. Przyczyna pożaru nadal nie jest znana, ale mówi się o nieszczęśliwym wypadku.

10. Benoit Tessier / 16 marca 2019, Francja

Na zdjęciu widać demonstrantów z powstałego w 2018 roku ruchu „żółtych kamizelek” (Le mouvement des Gilets jaunes). Sprzeciwia się on podwyżkom paliwa, wysokim podatkom i ogólnemu wzrostowi kosztów życia we Francji.

11. Jim Urquhart / 20 kwietnia 2019, Stany Zjednoczone

Na zdjęciu widać członków Shield Wall Network – grupę białych suprematystów. Balony z podobizną Adolfa Hitlera zostały przygotowane na okoliczność uczczenia rocznicy urodzin ich idola.

12. Jorge Silva / 4 listopada 2019, Chile

Zdjęcie zostało zrobione podczas protestów przeciwrządowych w Chile. Został tu uchwycony moment gaszenia ognia na podpalonej koktajlem Mołotowa policjantce.

13. Jorge Silva / 15 września 2019, Chiny

Zdjęcie zostało wykonane podczas tegorocznych protestów w Hong Kongu, zapoczątkowanych przez ogłoszenie przez rząd projektu ustawy pozwalającej na ekstradycję obywateli do Chińskiej Republiki Ludowej. Sytuacja na ulicach miasta jest bardzo napięta. Tu widać demonstrantów chroniących się przed gazem łzawiącym i amunicją kulkową (przeciwko nim jest również używana ostra amunicja).

14. Philippe Wojazer / 23 lipca 2019, Francja

Na zdjęciu widać Gretę Thunberg, aktywistkę klimatyczną, która niedawno została Człowiekiem Roku tygodnika „Time”. Tu znajduje się w otoczeniu aktywistów z Youth for Climate, którzy uczestniczyli we francuskim Zgromadzeniu Narodowym.

15. Ibraheem Abu Mustafa / 11 stycznia 2019, Strefa Gazy

Na zdjęciu widać dwunastoletniego chłopca, rannego podczas zamieszek przy granicy miedzy Izraelem a Gazą na terytorium Palestyny. Chłopiec został raniony w oko pociskiem z gazem łzawiącym w wyniku czego – jak relacjonuje autor zdjęcia – stracił w nim wzrok.

16. Jon Nazca / 13 lipca 2019, Hiszpania

Na zdjęciu widać tzw. recortadora podczas festiwalu San Fermin. Według hiszpańskiej tradycji taka osoba staje do walki z bykiem bez szpady i płachty.

Więcej wybranych przez fotoreporterów Reutera najważniejszych zdjęć 2019 roku znajdziecie tutaj.

Zdjęcie główne: Jon Nazca/Agencja Reutera
Tekst: KD

TU I TERAZ