Agencja Reutera wybrała najlepsze zdjęcia minionej dekady
Agencja prasowa Reuters działa już od 1851 roku.
Chyba w każdym miejscu na Ziemi ma zastęp swoich dziennikarzy i fotografów, którzy na bieżąco pokazują i komentują, co ważnego dzieje się na świecie.
Dokumentują chwile zabawne, doniosłe, ale też straszne i szokujące. Wśród tych ostatnich są kadry ze strefy wojny, krajobraz po masowej strzelaninie czy skutki katastrof klimatycznych. A jako że wkrótce wejdziemy w lata dwudzieste XXI wieku, co skłania do powstawania pewnych podsumowań, Agencja Reutera postanowiła wybrać najbardziej znamienne zdjęcia ostatniego dziesięciolecia. Z pewnością nie był to łatwy wybór.
Przestawiamy 15 z nich.
1. Autor: Darrin Zammit Lupi / 14 kwietnia 2017 rok, Libia
Zdjęcie przedstawia migrantów walczących o życie na wodach Morza Śródziemnego. – To były 3 dni cierpienia, śmierci, ale też nadziei. Od Wielkiego Piątku do Niedzieli Wielkanocnej właśnie z tym się zetknąłem i tego doświadczyłem na statku akcji ratunkowej – komentuje autor zdjęcia dla Reuters.com – Uratowaliśmy tysiące osób. Naliczyliśmy też jednak masę martwych ciał.
2.Autor: Eric Thayer / 11 września 2011, Manhattan, Nowy Jork
Zdjęcie zostało wykonane w 10 rocznicę zamachów na World Trade Center. Widnieje na nim instalacja „Tribute of Light”, która tworzyła dwie biegnące do nieba kolumny świetlne, upamiętniające zaatakowane wieże.
3. Autor: Lucas Jackson / 22 kwietnia 2010, Islandia
Zdjęcie przedstawia Zorzę Polarną widzianą na niebie ponad popiołem wulkanicznym unoszącym się po erupcji wulkanu Eyjafjallajokull. To zdarzenie spowodowało największy paraliż lotniczy od czasów II wojny światowej. W trakcie 6 dni po wybuchu odwołano ok. 100 tysięcy lotów, a straty linii lotniczych szacuje się na ponad. 1,5 miliarda dolarów.
4. Autor: Fabrizio Bensch / 23 lipca 2011, Utoya, Norwegia
Fotografia przedstawia zakryte zwłoki ofiar Andersa Behringa Breivika. Ten prawicowy ekstremista otworzył ogień do uczestników obozu organizacji młodzieżowej Norweskiej Partii Pracy, odbywającego się na wyspie Utoya W Norwegii. Zginęło tam 69 osób – głównie dzieci i młodzież.
5. Autor: Lunae Parracho / 25 marca 2014 roku, Brazylia
Reporter sfotografował plemię zamieszkujące tereny rzeki Xinane w Brazylii. Na co dzień nie ma ono styczności z cywilizacją. Na widok samolotu reagują strachem i wrogością.
6. Adrees Latif / 20 sierpnia 2014, Missouri, Stany Zjednoczone
Zdjęcie zostało wykonane podczas zamieszek, które wybuchły po zastrzeleniu przez policję czarnoskórego, nieuzbrojonego nastolatka – Michaela Browna. Protestujący oskarżali funkcjonariuszy o rasizm. Wobec mężczyzny ze zdjęcia użyty został gaz pieprzowy, dlatego polał twarz mlekiem.
7. Autor: Stefan Wermuth / 17 września 2010, Londyn, Wielka Brytania
Zdjęcie przestawia historyczną chwilę w dziejach kościoła katolickiego: papież Benedykt XVI podczas wizyty w Anglii zostaje przyjęty w Lambeth Palace, czyli siedzibie honorowego zwierzchnika wszystkich anglikanów Rowena Williamsa. Jednym papieżem, który odwiedził to miejsce przez nim, był Jan Paweł II. Anglia zerwała stosunki z Watykanem już w XVI wieku, a jedynie 10 procent ludności kraju to katolicy.
8. Autor: Alessandro Bianchi / 26 sierpnia 2013, wyspa Giglio
Na zdjęciu widać statek wycieczkowy Costa Concordia sfotografowany ponad rok po katastrofie (13 stycznia 2012 roku), w której zginęły 32 osoby, a kolejne 64 zostały ranne. Akcję wydobycia statku udało się zakończyć dopiero 16 września 2013 roku, a jego złomowanie – dopiero w 2017 roku.
9. Autor: Lucy Nicholson / 24 kwietnia 2015, Teksas
Widoczni na zdjęciu mężczyźni to członkowie International Gay Rodeo Association. W organizowanych przez to stowarzyszenie rodeach biorą udział głównie członkowie społeczności LGBT, choć osoby heteroseksualne są równie mile widziane. Te eventy mają na celu walkę z dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i równouprawnienie osób nieheteronormatywnych w tym sporcie.
10. Autor: Marco Djurica/8 września 2015, Węgry
Na zdjęciu widać kamerzystkę Petrę Laszlo, która przygotowując materiał w miejscowości na granicy z Serbią, kopała i podcinała nogi uchodźcom. Została za to skazana na 3 lata dozoru kuratorskiego za chuligaństwo, ale sąd wyższej instancji finalnie umorzył jej sprawę. Kobieta swoje zachowania tłumaczyła tym, że myślała, że jest atakowana.
11. Autor: Adrees Latif / 14 grudnia 2012, Connecticut, Stany Zjednoczone
Na zdjęciu widać rodziców, którzy dowiedzieli się, że ich 7-letnia córka jest jedną z ofiar masowej strzelaniny, która miała miejsce w szkole Sandy Hook Elementary w Newtown. Jej sprawca zabił 20 dzieci i 6 osób dorosłych, po czym popełnił samobójstwo.
12. Autor: Dylan Martinez / 29 kwietnia 2011, Londyn, Anglia
Świeżo upieczona para małżeńska – książę William i Catherine, Księżna Cambridge – została sfotografowana podczas pocałunku na balkonie. Ceremonia wzbudziła ogromne zainteresowanie na całym świecie, choć na pewno znaleźli się też tacy, którzy na kolejną wzmiankę o niej reagowali tak, jak uwieczniona na zdjęciu (po lewej) Grace van Cutsem.
13. Autor: Pete Souza / 1 maja 2011, Waszyngton, Stany Zjednoczone
Zdjęcie przedstawia członków zespołu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych, z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą i wiceprezydentem Joe Bidenem. Zebrani są tutaj w tzw. White House Situation Room<, czyli centrum amerykańskiej służby wywiadowczej. W momencie zrobienia fotografii śledzą na ekranie akcję amerykańskich komandosów z U.S. Navy Seal przeprowadzanej w Abbottabad, w wyniku której został zastrzelony najgroźniejszy terrorysta świata – Osama bin Laden. 14. Autor: Erik de Castro / 11 listopada 2013, Samar, Filipiny
Zdjęcie przedstawia obraz zniszczeń dokonanych przez Tajfun Haiyan, który przeszedł przez zachodnią część Oceanu Spokojnego w 2013 roku. Silne wiatry i wdzierająca się daleko w głąb lądu woda nie tylko całkowicie zniszczyły dobytek milionów osób, ale pochłonęły ok. 10 tysięcy żyć.
15. Autor: Omar Sanadiki / 15 marca 2018, Syria
Na zdjęciu widać śpiące w walizce dziecko syryjskich uchodźców. Ludzie masowo opuszczali w tym czasie tereny tzw. Wschodniej Ghuty, na których w przeciągu miesiąca zginęło ponad 1000 osób.
Więcej zdjęć znajdziecie na Reuters.com.
Zdjęcie główne: Omar Sanadiki/Reuters.com
Tekst: KD