Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Agencja Reutera wybrała najlepsze zdjęcia minionej dekady

Fotograficzna podróż przez ostatnie dziesięciolecie zapewnia prawdziwy rollercoster emocji – od smutku, przez złość, aż po wzruszenie czy radość. Działo się!
.get_the_title().

Agencja prasowa Reuters działa już od 1851 roku.

Chyba w każdym miejscu na Ziemi ma zastęp swoich dziennikarzy i fotografów, którzy na bieżąco pokazują i komentują, co ważnego dzieje się na świecie.

Dokumentują chwile zabawne, doniosłe, ale też straszne i szokujące. Wśród tych ostatnich są kadry ze strefy wojny, krajobraz po masowej strzelaninie czy skutki katastrof klimatycznych. A jako że wkrótce wejdziemy w lata dwudzieste XXI wieku, co skłania do powstawania pewnych podsumowań, Agencja Reutera postanowiła wybrać najbardziej znamienne zdjęcia ostatniego dziesięciolecia. Z pewnością nie był to łatwy wybór.

Przestawiamy 15 z nich.

1. Autor: Darrin Zammit Lupi / 14 kwietnia 2017 rok, Libia

Zdjęcie przedstawia migrantów walczących o życie na wodach Morza Śródziemnego. – To były 3 dni cierpienia, śmierci, ale też nadziei. Od Wielkiego Piątku do Niedzieli Wielkanocnej właśnie z tym się zetknąłem i tego doświadczyłem na statku akcji ratunkowej – komentuje autor zdjęcia dla Reuters.com – Uratowaliśmy tysiące osób. Naliczyliśmy też jednak masę martwych ciał.

2.Autor: Eric Thayer / 11 września 2011, Manhattan, Nowy Jork

Zdjęcie zostało wykonane w 10 rocznicę zamachów na World Trade Center. Widnieje na nim instalacja „Tribute of Light”, która tworzyła dwie biegnące do nieba kolumny świetlne, upamiętniające zaatakowane wieże.

3. Autor: Lucas Jackson / 22 kwietnia 2010, Islandia

Zdjęcie przedstawia Zorzę Polarną widzianą na niebie ponad popiołem wulkanicznym unoszącym się po erupcji wulkanu Eyjafjallajokull. To zdarzenie spowodowało największy paraliż lotniczy od czasów II wojny światowej. W trakcie 6 dni po wybuchu odwołano ok. 100 tysięcy lotów, a straty linii lotniczych szacuje się na ponad. 1,5 miliarda dolarów.

4. Autor: Fabrizio Bensch / 23 lipca 2011, Utoya, Norwegia

Fotografia przedstawia zakryte zwłoki ofiar Andersa Behringa Breivika. Ten prawicowy ekstremista otworzył ogień do uczestników obozu organizacji młodzieżowej Norweskiej Partii Pracy, odbywającego się na wyspie Utoya W Norwegii. Zginęło tam 69 osób – głównie dzieci i młodzież.

5. Autor: Lunae Parracho / 25 marca 2014 roku, Brazylia

Reporter sfotografował plemię zamieszkujące tereny rzeki Xinane w Brazylii. Na co dzień nie ma ono styczności z cywilizacją. Na widok samolotu reagują strachem i wrogością.

6. Adrees Latif / 20 sierpnia 2014, Missouri, Stany Zjednoczone

Zdjęcie zostało wykonane podczas zamieszek, które wybuchły po zastrzeleniu przez policję czarnoskórego, nieuzbrojonego nastolatka – Michaela Browna. Protestujący oskarżali funkcjonariuszy o rasizm. Wobec mężczyzny ze zdjęcia użyty został gaz pieprzowy, dlatego polał twarz mlekiem.

7. Autor: Stefan Wermuth / 17 września 2010, Londyn, Wielka Brytania

Zdjęcie przestawia historyczną chwilę w dziejach kościoła katolickiego: papież Benedykt XVI podczas wizyty w Anglii zostaje przyjęty w Lambeth Palace, czyli siedzibie honorowego zwierzchnika wszystkich anglikanów Rowena Williamsa. Jednym papieżem, który odwiedził to miejsce przez nim, był Jan Paweł II. Anglia zerwała stosunki z Watykanem już w XVI wieku, a jedynie 10 procent ludności kraju to katolicy.

8. Autor: Alessandro Bianchi / 26 sierpnia 2013, wyspa Giglio

Na zdjęciu widać statek wycieczkowy Costa Concordia sfotografowany ponad rok po katastrofie (13 stycznia 2012 roku), w której zginęły 32 osoby, a kolejne 64 zostały ranne. Akcję wydobycia statku udało się zakończyć dopiero 16 września 2013 roku, a jego złomowanie – dopiero w 2017 roku.

9. Autor: Lucy Nicholson / 24 kwietnia 2015, Teksas

Widoczni na zdjęciu mężczyźni to członkowie International Gay Rodeo Association. W organizowanych przez to stowarzyszenie rodeach biorą udział głównie członkowie społeczności LGBT, choć osoby heteroseksualne są równie mile widziane. Te eventy mają na celu walkę z dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i równouprawnienie osób nieheteronormatywnych w tym sporcie.

10. Autor: Marco Djurica/8 września 2015, Węgry

Na zdjęciu widać kamerzystkę Petrę Laszlo, która przygotowując materiał w miejscowości na granicy z Serbią, kopała i podcinała nogi uchodźcom. Została za to skazana na 3 lata dozoru kuratorskiego za chuligaństwo, ale sąd wyższej instancji finalnie umorzył jej sprawę. Kobieta swoje zachowania tłumaczyła tym, że myślała, że jest atakowana.

11. Autor: Adrees Latif / 14 grudnia 2012, Connecticut, Stany Zjednoczone

Na zdjęciu widać rodziców, którzy dowiedzieli się, że ich 7-letnia córka jest jedną z ofiar masowej strzelaniny, która miała miejsce w szkole Sandy Hook Elementary w Newtown. Jej sprawca zabił 20 dzieci i 6 osób dorosłych, po czym popełnił samobójstwo.

12. Autor: Dylan Martinez / 29 kwietnia 2011, Londyn, Anglia

Świeżo upieczona para małżeńska – książę William i Catherine, Księżna Cambridge – została sfotografowana podczas pocałunku na balkonie. Ceremonia wzbudziła ogromne zainteresowanie na całym świecie, choć na pewno znaleźli się też tacy, którzy na kolejną wzmiankę o niej reagowali tak, jak uwieczniona na zdjęciu (po lewej) Grace van Cutsem.

13. Autor: Pete Souza / 1 maja 2011, Waszyngton, Stany Zjednoczone

Zdjęcie przedstawia członków zespołu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych, z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą i wiceprezydentem Joe Bidenem. Zebrani są tutaj w tzw. White House Situation Room<, czyli centrum amerykańskiej służby wywiadowczej. W momencie zrobienia fotografii śledzą na ekranie akcję amerykańskich komandosów z U.S. Navy Seal przeprowadzanej w Abbottabad, w wyniku której został zastrzelony najgroźniejszy terrorysta świata – Osama bin Laden. 14. Autor: Erik de Castro / 11 listopada 2013, Samar, Filipiny

Zdjęcie przedstawia obraz zniszczeń dokonanych przez Tajfun Haiyan, który przeszedł przez zachodnią część Oceanu Spokojnego w 2013 roku. Silne wiatry i wdzierająca się daleko w głąb lądu woda nie tylko całkowicie zniszczyły dobytek milionów osób, ale pochłonęły ok. 10 tysięcy żyć.

15. Autor: Omar Sanadiki / 15 marca 2018, Syria

Na zdjęciu widać śpiące w walizce dziecko syryjskich uchodźców. Ludzie masowo opuszczali w tym czasie tereny tzw. Wschodniej Ghuty, na których w przeciągu miesiąca zginęło ponad 1000 osób.

Więcej zdjęć znajdziecie na Reuters.com.

Zdjęcie główne: Omar Sanadiki/Reuters.com
Tekst: KD

TU I TERAZ