Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Czy istnieje ’naturalny Ozempic’? Tiktokerzy coraz chętniej reklamują berberynę

Suplement ten jest wytwarzany ze związków chemicznych występujących w korzeniach i korze berberysu – krzewu znanego ze swoich właściwości leczniczych.
.get_the_title().

Powoli przemija moda na stosowanie kontrowersyjnego leku odchudzającego, jakim jest Ozempic. Influencerzy i internetowi pseudoznawcy odkryli nowy, naturalny sposób na szybsze zrzucenie wagi — to suplement o nazwie berberyna. Według lekarzy są to jednak niepoparte badaniami wymysły.

Ludzie chcą chudnąć w najprostszy sposób, a sprzedawcy to wykorzystują i nie przejmują się skutkami ubocznymi leków — mówi dr Rocio Salas-Whalen.

W przeszłości berberynę stosowano w tradycyjnej medycynie chińskiej. Pomagała w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych oraz w nadciśnieniu i insulinooporności. Lekarze twierdzą, że suplement może wpływać na poprawę metabolizmu i potencjalnie obniżyć poziom cukru we krwi. Dotychczas nie przeprowadzono jednak żadnych badań, które wskazywałyby, że berberyna pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

@pokibubble Berberine is apparently natures Ozempic! So obviously we have to try it! Come with me as we try out berberine as a natural weight loss supplement. #berberine #weightloss #weightlossjourneys #naturalsupplements #holistichealth #ozempic #naturesozempic #30daychallenge #berberineforweightloss ♬ original sound – Poki Bubble

Eksperci ostrzegają przed długotrwałym stosowaniem suplementu. Skutkami ubocznymi berberyny są przede wszystkim wzdęcia, skurcze i nudności.

Niektóre osoby mogą również nie tolerować występujących w niej związków chemicznych.

Specjaliści radzą więc, by przed przyjęciem berberyny skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, który poleci odpowiednie suplementy oraz ustali ich dawkę.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/Pexels.com
Tekst: OP

ZDROWIE