Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

’Najgorzej strzeżona tajemnica Hollywood’, czyli jak Ozempic stał się najbardziej znanym lekiem świata

Apteki na całym świecie zgłaszają, że brakuje im Ozempiku – leku na cukrzycę, który przy okazji pozwala ekspresowo schudnąć.
.get_the_title().

Zatwierdzony przez FDA w USA w 2017 roku i przez UE w 2018 roku Ozempic to markowa nazwa semaglutydu, produkowanego przez duńską firmę farmaceutyczną Novo Nordisk. Po wstrzyknięciu naśladuje wytwarzany w jelitach hormon o nazwie GLP-1, który reguluje poziom insuliny i cukru we krwi i jest niezbędny w leczeniu cukrzycy typu 2. Pacjenci czują się po nim 'najedzeni’ na dłużej, lek ogranicza zatem napady głodu.

W 2021 roku inny semaglutyd firmy Novo Nordisk (Wegovy) został zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii do leczenia otyłości. Gdy Wegovy zaczęło brakować, lekarze przepisywali pacjentom Ozempic, co spowodowało gwałtowny wzrost sprzedaży tego ostatniego. Przez pierwsze dziewięć miesięcy 2022 roku Novo Nordisk odnotował 59-procentowy wzrost sprzedaży produktów GLP-1, a pacjenci z cukrzycą zaczęli mieć utrudniony dostęp do leku. Na czym polega problem?

Ozempic stał się bardzo medialny i zdobywa coraz większą popularność jako lek odchudzający. Czyli biorą go osoby bez otyłości i cukrzycy, by szybko zgubić kilogramy.

Na TikToku hashtag 'Ozempic’ ma już ponad 320 milionów wyświetleń i wciąż rośnie. Popularność Ozempicu podbiły jeszcze bardziej medialne spekulacje. Niektórzy chirurdzy sugerowali, że 'tajemniczy lek’ pomógł Kim Kardashian schudnąć do sukni Marilyn Monroe, w której celebrytka wystąpiła na tegorocznej Gali Met. Sama zainteresowana nigdy nie mówiła, żeby wspierała się lekami. The Guardian i Variety okrzyknęli Ozempic 'najgorzej strzeżoną tajemnicą Hollywood’, cytując kalifornijskich lekarzy, którzy zdradzają, że 'wszyscy celebryci to biorą’.

@dr.90210 Is #Ozempic #KimKardashian’s secret #weightlossdrug? #OzempicForWeightLoss #OzempicWeightLoss #KimK #Kardashian #KimKardashianWest #KimKardashianWeightLoss #Kardashians #PlasticSurgerySecrets #CelebPlasticSurgery #CelebSurgery #CelebrityPlasticSurgery #CelebrityPlasticSurgeon #WeightLossHacks #HealthyDiet #WeightLossSecretsOfTikTok #KKW #KimKardashianTransformation #PlasticSurgeonsOfTikTok #PlasticSurgeonReacts #PlasticSurgeonExplains #SkinnyLegend ♬ Hip Hop Background(814204) – Pavel

Czy biorą, czy nie biorą – trudno stwierdzić, bo dowodów brak (chociaż zagraniczne media ścigają się w domysłach, która z celebrytek potajemnie stosuje lek). Pewne jest natomiast, że ktoś bierze, bo coraz więcej pacjentów (również w Polsce) w ostatnich miesiącach ma problem z dostaniem swoich dawek w aptekach. A bez leku poziom cukru we krwi chorych gwałtownie wzrasta, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do zawałów serca, udarów, ślepoty, poronień i martwych urodzeń.

’Niedobór dotyka również pracowników służby zdrowia. Raz w tygodniu pielęgniarka Amina z północnego Londynu odwiedza przebywających w domu pacjentów z cukrzycą typu 2 i otyłością, aby podać im lek. (…) [Z]apasy w jej obszarze wystarczą tylko na dwa do trzech tygodni. Kobieta kontaktuje się z innymi dzielnicami, próbując zdobyć lek. „Dzwoniłam dzisiaj do tylu aptek, a one nie potrafią mi odpowiedzieć, kiedy Ozempic będzie dostępny” – mówi’ – czytamy w artykule VICE.

Pielęgniarka podkreśla, że odstawienie leku może doprowadzić do szybkiego wzrostu poziomu cukru, a w konsekwencji do niepożądanego przyrostu masy ciała.

Firma Novo Nordisk odpowiada, że jest świadoma niedoborów, jednak nikt nie spodziewał się takiego popytu na lek. Czy celebryci i bogaci są za to w jakiejś części odpowiedzialni? Nie ma na to dowodów. Eksperci wskazują, że w pewnym sensie obserwujemy fenomen – w końcu dostępne są leki, które pomagają milionom (bo szacuje się, że około 650 mln, czyli 13 proc. światowej populacji choruje na otyłość) wrócić do zdrowia. Lekarze potwierdzają jednak, że w gabinetach pojawia się coraz więcej osób, które zgłaszają chęć spróbowania 'nowego leku’, o którym 'słyszeli’.

W internecie można znaleźć dostawców oferujących Ozempic bez konieczności wykazania dowodów na cukrzycę lub otyłość, co oczywiście ułatwia dostęp dla masowych konsumentów, którzy nie zawsze rozumieją, że przyjmowanie leków bez wskazania może oznaczać poważne skutki uboczne. Osoby wstrzykujące sobie Ozempic jako lek na szybką utratę wagi są narażone na potencjalne guzy tarczycy, zapalenie trzustki i niewydolność nerek.

Pacjenci tego potrzebują – to lek na całe życie, a ludzie kupują go przypadkowo, nie rozumiejąc poważnego ryzyka – mówi pielęgniarka z Londynu. Warto dodać, że chorzy, którzy dostają receptę na Ozempic, są pod kontrolą lekarza i muszą regularnie wykonywać badania. Lek może uszkadzać narządy i nie powinien być stosowany przez osoby, które chcą 'schudnąć na skróty’. Tym bardziej że braki w aptekach to realne zagrożenie dla tysięcy chorych, którzy potrzebują Ozempiku, by żyć.

Tekst: AC
Zdjęcie: theaustralian.com.au

ZDROWIE