Czy ‘zielone recepty’ działają? Wycieczka do lasu nic ci nie da, jeśli robisz to, bo ktoś ci kazał

Kontakt z przyrodą jest dla nas dobry, ale nie wtedy, gdy ktoś nas do niego zmusza. Tak przynajmniej sądzą naukowcy.
.get_the_title().

Wielokrotnie pisaliśmy o korzyściach związanych z kontaktem z naturą – o japońskiej sztuce shinrin-yoku i przytulaniu się do drzew. Spacery po lesie relaksują, odstresowują, mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też niektórzy lekarze rodzinni, między innymi w Szkocji, przypisują swoim pacjentom tak zwane ‘zielone recepty’ Nazwa nie ma nic wspólnego z programem ‘zielonych recept’ działającym w Polsce od lat 90. Współcześnie chodzi o zalecanie pacjentom spacerów, wędrówek po lesie czy obserwowania ptaków. Brzmi to kojąco, ale czy przynosi oczekiwany skutek? Z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Exeter wynika, że nie. Naukowcy wzięli pod lupę dane dotyczące 18 tys. osób z 18 krajów. Okazuje się, że w tym przypadku presja nie jest dobra.

Choć zalecenie pacjentowi spędzania czasu na świeżym powietrzu, w lesie czy w parku, rzeczywiście może go zachęcić do odwiedzin, nie znaczy to jednak, że taka wyprawa przyniesie mu korzyści.

fot. AZGAN MjESHTRI / źródło: unsplash

Naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na depresję przebywają wśród natury tak samo często jak reszta. Z kolei osoby cierpiące na zaburzenia lękowe – znacznie częściej.

Wygląda więc na to, że same wiedzą, kiedy korzystać ze zbawiennej mocy spacerów wśród zieleni.

Pozytywnych efektów nie widać jednak, gdy ktoś je do tego zmusza – wręcz przeciwnie, wtedy lęk narasta. – Odkrycia te są zgodne z szerszymi badaniami, które sugerują, że miejskie środowisko naturalne zapewnia ludziom przestrzeń do wypoczynku i regeneracji po stresie. Jednak pokazują również, że lekarze i bliscy powinni być szczególnie wrażliwi, gdy zalecają spędzanie czasu na łonie natury osobom cierpiącym na depresję i lęk – mówi główna autorka badań, dr Michelle Tester-Jones.

Zdjęcie główne: Irina Iriser/Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE