Kontrowersyjni aktywiści Extinction Rebellion UK zmieniają taktykę i rezygnują z obywatelskiego nieposłuszeństwa

Grupa aktywistów klimatycznych Extinction Rebellion UK ogłosiła, że zacznie koncentrować się na budowaniu relacji, a nie blokowaniu dróg.
.get_the_title().

Extinction Rebellion to międzynarodowy ruch wykorzystujący akcje masowego obywatelskiego nieposłuszeństwa, by wymusić na rządach działania zapobiegające antropogenicznym zmianom klimatu, utracie bioróżnorodności, masowemu wymieraniu gatunków oraz zagrożeniu wyginięciem ludzkości. Brytyjski oddział organizacji, który znany jest z okupowania dróg i mostów w centrum Londynu oraz blokowania rafinerii, w sobotę ogłosił, że rezygnuje ze swoich metod.

Celem Extinction Rebellion było skłonienie polityków do podjęcia działań, żeby uniknąć krytycznych progów w kwestiach klimatycznych. Prawdopodobnie zostaną one przekroczone w tym stuleciu z powodu działalności człowieka i będą prowadzić do niszczycielskich i często nieodwracalnych zmian.

W oświadczeniu zatytułowanym 'We Quit’ organizacja za globalne ocieplenie obwinia system finansowy, dezinformację i 'lekkomyślne’ rządy. Extinction Rebellion uznało jednak, że najlepszym sposobem wymuszenia zmian nie jest zakłócanie porządku publicznego, ale wielkie demonstracje publiczne. Grupa wyjaśniła, że teraz zacznie 'uznawać priorytet obecności nad aresztowaniami i relacje ponad blokadami dróg’.

’Wchodząc w nowy rok, podejmujemy kontrowersyjną rezolucję, aby tymczasowo odejść od zakłócania porządku publicznego jako podstawowej taktyki. Teraz najbardziej potrzebne jest przerwanie nadużywania władzy i braku równowagi, co doprowadzi do przejścia do sprawiedliwego społeczeństwa, które współpracuje, aby zakończyć erę paliw kopalnych. Nasi politycy, uzależnieni od chciwości i napaleni na zysk, nie zrobią tego bez presji’ – tłumaczą aktywiści.

Przy okazji grupa ogłosiła plany na najbliższe miesiące. 21 kwietnia otoczy parlament. Przewiduje, że w proteście weźmie udział 100 tys. uczestników, którzy zostawią po sobie 'klej i farbę’.

Rok 2022 upłynął pod znakiem głośnych protestów grup ekologicznych, w tym kontrowersyjnych akcji organizacji Just Stop Oil, której członkowie wchodzili do muzeów na całym świecie i oblewali znane obrazy różnymi substancjami. Sondaże sugerują jednak, że taktyki publicznego nieposłuszeństwa i wandalizmu często prowadzą do sprzeciwu, a nie do szerokiego poparcia społecznego, więc być może Extinction Rebellion podjęło słuszną decyzję.

Tekst: AC
Zdjęcia: twitter.com/XRebellionUK

Zmiany Klimatu