Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Just Stop Oil – poznaj najbardziej radykalną grupę aktywistów klimatycznych

To oni oblali zupą pomidorową Słoneczniki Van Gogha, zakłócili ceremonię BAFTA i wstrzymali jeden z meczy Premier League. Młodzi aktywiści z grupy Just Stop Oil przekraczają kolejne granice, żeby zwrócić uwagę na swoje postulaty. Od ich realizacji zależy bowiem nie tylko przyszłość przemysłu naftowego, ale i całej ludzkości.

Aktywiści z grupy Just Stop Oil w trakcie ostatnich kilku miesięcy trafili na nagłówki portali na całym świecie. Choć działają zaledwie od lutego, są już wymieniani na jednym oddechu z takimi organizacjami jak Greenpeace czy Extinction Rebellion. Brytyjska grupa zasłynęła dzięki wyjątkowo odważnym inicjatywom i jasnemu przekazowi.

Just Stop Oil postuluje, aby rząd brytyjski zatrzymał rozwój przemysłu naftowego na Wyspach. Ich działania mają miejsce w trakcie międzynarodowej dyskusji na temat roli ropy w przemyśle energetycznym, która dotyczy przede wszystkim udziału branży naftowej w pogłębianiu kryzysu klimatycznego.

Jednak nie bez znaczenia pozostaje również kwestia roli rosyjskiej ropy w trakcie agresji na Ukrainę. Just Stop Oil ma prostą odpowiedź na te ekonomiczne i moralne wyzwania: zatrzymać wydawanie wszelkich licencji i zezwoleń umożliwiających rozwój przemysłu naftowego.

Paliwa kopalne, takie jak ropa naftowa, węgiel i gaz ziemny, są głównymi oskarżonymi w sprawie postępującego kryzysu klimatycznego.

Gdzie jesteśmy?

Spalanie gazów cieplarnianych uwalnia emisje, które zatrzymują ciepło w naszej atmosferze. W konsekwencji temperatura na Ziemi rośnie, a kryzys klimatyczny postępuje. To może być się katastrofalne w skutkach dla wielu gatunków, w tym człowieka.

Podwyższenie temperatury o 1,5 st. C. doprowadzi do tragicznego w skutkach wzrostu poziomu wód, dalszych przypadków ekstremalnej pogody, wymierania gatunków i utraty światowej bioróżnorodności. Obecnie zamieszkiwane rejony nie być zdatne do życia ze względu na wysoką temperaturę, brak źródeł pożywienia oraz powodzie, a migracje klimatyczne staną się naszą nową codziennością.

Dziesiątki krajów, w tym USA, Chiny i państwa europejskie, obrały za cel zerową produkcję netto gazów cieplarnianych. Wciąż trudno jednak ocenić, ile z przedstawionych zobowiązań faktycznie zostanie zrealizowanych. Co ciekawe, Polska wciąż nie zadeklarowała neutralności klimatycznej do 2050 roku, mimo że Unia Europejska kolektywnie wyznaczyła taki cel.

Na tym tle Wielka Brytania, która deklaruje poparcie dla postanowień UE, do tej pory malowała się stosunkowo dobrze. Obecnie jednak wiele osób obawia się, że te obietnice zostaną zrewidowane. Zmiany w brytyjskim rządzie wywołały dyskusję na temat przyjętej polityki klimatycznej, a następca Borisa Johnsona najprawdopodobniej nie będzie autorem zielonego przewrotu na Wyspach.

Zdjęcie: Chris LeBoutillier/Unsplash

Choć Just Stop Oil działają zaledwie kilka miesięcy, mają za sobą dorobek innych organizacji.

Poznaj Just Stop Oil

Inicjatywa powstała w lutym tego roku jako następca Insulate Britain. Poprzednia formacja odpowiedzialna była za serię protestów klimatycznych, które opierały się głównie na blokowaniu brytyjskich autostrad.

Za powstaniem Insulate Britain, jak i Just Stop Oil stoi ten sam człowiek, który w 2018 pomagał zakładać ruch Extinction Rebellion – Roger Hallam. Żądania JSO dotyczą natomiast tylko jednego: aby rząd natychmiast wstrzymał wszelkie przyszłe licencje i zgody na poszukiwanie, rozwój i produkcję paliw kopalnych w Wielkiej Brytanii.

W swoich akcjach Just Stop Oil odchodzi od praktyki obywatelskiego nieposłuszeństwa, proponując zamiast niego tzw. obywatelski opór. ’Extinction Rebellion i Insulate Britain pokazały, że nieposłuszeństwo obywatelskie działa. Pokazały również, że musimy zrobić znacznie więcej, aby powstrzymać największą zbrodnię przeciwko ludzkości. Dlatego przechodzimy do obywatelskiego oporu! Nie chodzi już tylko o pojedynczy projekt czy kampanię, ale o opór wobec rządu, który szkodzi nam, naszym wolnościom, prawom i przyszłości. Chcemy, by rząd pracował dla nas – czytamy na stronie Just Stop Oil.

Grafika: Just Stop Oil

Brytyjska grupa zyskała swoją popularność dzięki odważnym i zaskakującym działaniom aktywistycznym.

Cel: zwrócić uwagę świata

Znakiem rozpoznawczym JSO jest zapewne przyklejanie się do ram słynnych obrazów. Na swoim koncie mają już dzieła autorstwa Horatio McCullocha, Vincenta van Gogha, Williama Turnera czy Leonarda da Vinci. – Obrazy są ważną częścią dziedzictwa kulturowego Wielkiej Brytanii. – uzasadnia jeden z członków JSO, Paul Bell. – Ingerencja w nie wywołała oburzenie i powszechną debatę. W czasie, gdy większość dziennikarzy ledwie informuje o zniszczeniach związanych z kryzysem klimatycznym, a nasz [były] kanclerz skarbu zarabia 1,3 mln funtów z drugiej pracy w firmie naftowej, młodzi ludzie nie mają innego wyboru, jak tylko sprawić, by nasze głosy były słyszalne w najgłośniejszy, najbardziej oburzający sposób.

Członkowie Just Stop Oil zakłócili także wyścig British Grand Prix, siadając na torze w trakcie pierwszego okrążenia, wstrzymali mecz Everton vs Newcastle United oraz blokowali wstęp do kilku instalacji naftowych. Póki co ich działania nie spotkały się z przychylną odpowiedzią brytyjskiego rządu. Co więcej, podobne inicjatywy mogą wkrótce zaowocować w Wielkiej Brytanii jeszcze większymi karami niż dotychczas. Ustawa regulująca m.in. kompetencje policji i sądów (Police, Crime, Sentencing and Courts Bill), która w tym roku weszła w życie na Wyspach, uznawana jest za ruch przeciwko działaniom takich grup jak Insulate Britain, Extinction Rebellion czy właśnie Just Stop Oil. Według jej zapisów niepodporządkowanie się policyjnym poleceniom może grozić karą w wysokości 2,5 tys. funtów, a zniszczenie pomnika wyrokiem nawet 10 lat więzienia. Taki krok ze strony rządu prowadzi do dodatkowych napięć na linii władza-aktywiści. Przypadek Just Stop Oil uczy nas natomiast, że współczesny aktywizm klimatyczny bynajmniej nie jest w odwrocie. Z roku na rok staje się wręcz bardziej radykalny.

Zdjęcia: Just Stop Oil
Tekst: WK

Zmiany Klimatu