Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Proste sposoby, dzięki którym miasta mogą przystosować się do fal upałów

Termowizyjne zdjęcia satelitarne pokazują, jak tereny zielone, białe drogi i zbiorniki wodne pomagają utrzymać chłód w miastach podczas śmiercionośnych fal upałów. Jakie jeszcze rozwiązania okazują się skuteczne?
.get_the_title().

O zagrożeniach związanych z coraz częstszymi i groźniejszymi falami upałów nie trzeba nikomu przypominać. Jednak, jako że liczby i statystyki zazwyczaj najlepiej obrazują nam dany problem, warto przywołać liczbę osób, które w ubiegłym roku zmarły w związku z upałami. W Europie było to ponad 20 tys. mieszkańców. Temperatury latem coraz częściej sięgają 40 i więcej stopni Celsjusza.

Obrazy, które są stale rejestrowane przez Międzynarodową Stację Kosmiczną, pokazują nie tylko ekstremalne temperatury powierzchni w miastach, ale także znacznie chłodniejsze obszary. Analizując termowizyjne zdjęcia satelitarne miast, widać jak na dłoni, które miejsca i elementy infrastruktury miejskiej sprawiają, że temperatura na danym obszarze spada. Są to przede wszystkim parki i zbiorniki wodne. Ogólnie obszary gęsto zaludnione są gorętsze – na mapach termowizyjnych mają kolor głębokiej czerwieni, podczas gdy miejsca mniej zaludnione zaznaczone są na żółto. Z kolei lasy lub woda są zielone, co pokazuje, że obecność roślinności i wody może obniżyć temperaturę nawet o 12 st. Celsjusza w niektórych regionach.

Jedno z badań wykazało, że dzielnice położone w odległości 10-minutowego spaceru od parku są o 3 stopnie chłodniejsze niż obszary poza tym zasięgiem.

Innym skutecznym rozwiązaniem jest malowanie ulic na biało specjalną farbą, która odbija słońce, zamiast je pochłaniać i zatrzymywać ciepło, tak jak robią to tradycyjne nawierzchnie asfaltowe. Taka powłoka jest w stanie ochłodzić ulice o 1-2 st. Celsjusza.

Paryż, European Space Agency

Urzędnicy miejscy powinni korzystać z takich map, aby lepiej planować łagodzenie skutków fal upałów. Są one dowodem na to, że na pozór niewielkie zmiany mogą diametralnie poprawić komfort życia w mieście. Tym bardziej, że śmiertelne fale upałów będą coraz częstsze.

W Nowym Jorku maluje się dachy na jasne kolory, w Berlinie stawia na zieleń i bioróżnorodność.

Barcelona stale prowadzi różnego rodzaju eksperymenty związane z projektowaniem urbanistycznym. Z kolei Paryż, którego mieszkańcy są najbardziej w Europie narażeni na śmierć z powodu upałów, stworzył połączoną sieć ‘chłodnych wysp’, gdzie Paryżanie mogą szukać schronienia – to parki, lasy, baseny, a nawet muzea. Miejsca te są połączone naturalnie chłodniejszymi, porośniętymi drzewami chodnikami. Można się po nich przemieszczać chociażby dzięki aplikacji do mapowania o nazwie Extrema, którą miasto opracowało w 2019 roku. W hiszpańskiej Sewilli, pierwszym mieście, które zaczęło nazywać swoje fale upałów, burmistrz nakazał zainstalowanie większej liczby markiz w ramach ‘polityki cienia’. Sadzi się tam też aż 5 tys. drzew rocznie i buduje coraz więcej publicznych fontann. W Atenach główna urzędniczka ds. ciepła w mieście, Eleni Myrivili, prowadzi projekt renowacji zabytkowego akweduktu z czasów rzymskich, który ma rozprowadzać wodę po mieście.

Tekst: MZ
Zdjęcie główne: European Space Agency

Zmiany Klimatu