Setki tysięcy małży ugotowało się na śmierć na nowozelandzkiej plaży

Coraz częstsze upały nie sprzyjają najbardziej bezbronnym mieszkańcom Ziemi. Ostatnio okazało się także, że tragedia dosięgnęła również małże.
.get_the_title().

W wyniku upałów setki tysięcy małży ugotowały się na śmierć na nowozelandzkiej plaży. W Northland w środku dnia obserwuje się odpływy wody, które odsłoniły martwe skorupiaki. Ich zapach jest niepokojący i ostry. Umierające i martwe skorupiaki są częściowo wyjadane przez mewy i inne morskie stworzenia. Niektórzy ludzie zdecydowali się na zbieranie omułków, mimo wyraźnych zakazów, aby ich nie dotykać.

Naukowiec morski z University of Auckland dr Andmrews Jeffs twierdzi, że dynamiczne zmiany klimatu mogą wpływać na życie morskie, a ludzie niewiele mogą zrobić, aby chronić tak wrażliwe gatunki.

Środki ochronne, takie jak płótna okrywowe, są niepraktyczne. Mieszkańcy północnych rejonów Nowej Zelandii twierdzą, że ten bolesny widok będzie coraz częstszy (podobne wydarzenie miało miejsce latem w Kalifornii).

Źródło: gospodarkamorska.pl

W tym regionie Nowej Zelandii często pojawia się susza. Część obszaru nie doświadczyła deszczu przez ponad 40 dni. Skutki są opłakane.

Giną ptaki kiwi, które bezskutecznie szukają wody. Uzupełnianie zbiorników na deszczówkę niewiele daje.

Kryzys klimatyczny jeszcze nigdy nie był aż tak poważny. A ma być jeszcze gorzej… Prognozy na przyszłość nie są optymistyczne. Doktor Jeffs uważa, że jest to początek bardzo poważnego kryzysu ekologicznego. Prawdopodobnie małże znikną z obszarów rafy koralowej. Ma to związek z pogarszającymi się warunkami środowiska, szczególnie w okresie letnim. – Całe systemy raf wkrótce wyschną i wyginą. Po prostu je stracimy – podsumował Jeffs.

Tekst: PKW