Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

W Stanach Zjednoczonych można wynająć pszczoły do zapylenia swojego ogrodu

Nie martwcie się – nikt nie wyzyskuje w ten sposób tych pracowitych owadów. Oprócz tego, że robią to, co i tak leży w ich naturze, to przy okazji dostają warunki do rozmnażania, czyli zwiększania swojej populacji.
.get_the_title().

Ze względu na konieczność izolacji i ograniczone możliwości przemieszczania się wielu z nas zamienia się w domowych ogrodników. Parapety i balkony zamieniają się w minidżungle. A jeśli ktoś ma to szczęście, że posiada kawałek ogródka lub działkę pod miastem, to pewnie niewiele już mu brakuje do statusu regularnego rolnika. Możliwości własnej hodowli roślin jest naprawdę wiele. Trzeba tylko być gotowym na systematyczną pracę i liczyć na dobre warunki pogodowe.

Czarodziejski ogród pomagają również stworzyć odwiedzające i zapylające go pszczoły. Firma z Waszyngtonu wpadła więc na pomysł umożliwienia wynajęcia tych pracowitych owadów właścicielom przydomowych ogródków.

Rent Mason Bees na swojej stronie internetowej zapewnia, że pszczoły, które można wynająć, nie są ani agresywne, ani trudne w utrzymaniu. Ten gatunek owada, czyli murarki, to pszczoły samotne. Oznacza to, że ich samice zakładają własne gniazda, gdzie opiekują się potomstwem bez towarzystwa innych samic. Stąd też wynika ich pokojowe nastawienie do otoczenia – w przeciwieństwie do pszczół miodnych nie żądlą, gdyż nie mają do obrony miodu czy swojej królowej.

Dlatego osoby, które zdecydują się na ich wynajem, nie muszą obawiać się scenariusza rodem z filmu „Moja dziewczyna”, który wielu z nas pozostawił pewnie z niemałą traumą i umiarkowaną sympatią do tych owadów.

Murarki szczególnie sprawdzają się przy zapylaniu sadów owocowych, ale niektóre ich podgatunki wybierają też kwiaty czy uprawy warzywne. Jeśli ktoś w swoim przydomowym ogródku stawia właśnie na warzywa, to Ren Mason Bees może zaoferować mu wynajem również odmiany pszczół masierkowatych, które są specjalistkami właśnie w tej dziedzinie.

A jak dokładnie wygląda taki wynajem?

Usługobiorca za cenę ok. 320 złotych otrzymuje specjalnie przygotowany zestaw, na który składa się 60 kokonów pszczół murarek, domek z wkładem do gniazdowania i hibernacji pszczół, nasiona kwiatów i worek gliny.

Domek należy umieścić w punkcie, gdzie jest najwięcej słońca o poranku, by mogło ono ogrzać pszczoły i przygotować je do całego dnia pracy. Okres zapylania będzie trwał mniej więcej od marca do czerwca. W ostatnim miesiącu Rent Mason Bees wyśle wynajmującym maila z prośbą o przeniesienie domku z pszczołami do garażu lub piwnicy, by uchronić je przed drapieżnikami. We wrześniu owady ponownie utworzą kokony i wtedy należy je odesłać do firmy wynajmującej, która zajmie się nimi w okresie zimowym.

Rent Mason Bees zachęca do korzystania z tej opcji, przypominając, że dzięki niej wyświadczy się przysługę także okolicznym ogrodom, gdyż pszczoły na pewno chętnie będą je odwiedzać. Ponadto będą mogły składać jaja, tym samym ich populacja wzrośnie. A jako że obecność pszczół jest kluczowa dla przetrwania także naszego gatunku, to warto z tego typu opcji korzystać.

Źródło zdjęcia głównego: Cherry Laithang/Unsplash
Tekst: KD

Zmiany Klimatu