Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dom, obok którego nie można przejść bez uśmiechu

Dom Rainbow Embassy ożywia dzielnicę amerykańskiego miasteczka Fort Smith i rozwesela każdego przechodnia. Artysta przyznał, że stoi za nim także przesłanie.
.get_the_title().

Projekt Rainbow Embassy powstał w ramach projektu „The Unexpected”, który został zainicjowany przez agencję artystyczną Justkids, skupiającą się na rewitalizacji dzielnic. Agencja od wielu lat oferuje usługi projektowe oraz opracowuje i realizuje projekty artystyczne na zlecenie miast, organizacji społecznych, marek i przestrzeni instytucjonalnych na całym świecie. Jej projekty gwarantują doznania wizualne, które angażują różne grupy odbiorców i społeczności.

Często współpracuje z artystami z całego świata. Tak też stało się w przypadku kolorowego domu w Fort Smith.

źródło: justkidsofficial.com
źródło: justkidsofficial.com

Już od dłuższego czasu dom był zaniedbany i opuszczony.

Jego renowację powierzono Okuda San Miguelowi, który dał upust swojej wyobraźni.

Madrycki artysta słynie z wielokolorowych realizacji – tu pokazywaliśmy wam kilka z nich.

źródło: justkidsofficial.com
źródło: justkidsofficial.com

Świetne jest to, że udało nam się nadać drugie życie opuszczonemu budynkowi – powiedziała założycielka Justkids, Charlotte Dutoit. – Mieszkańcy spacerujący tędy na co dzień zapomnieli o nim, więc kolory okazały się dobrym sposobem, by zwrócić ich uwagę.

Stworzenie kolorowego domu zajęło prawie tydzień. Artysta przyznał, że nigdy nie planuje swoich projektów, woli naszkicować je w głowie i od razu przenieść na budynki.

Chciał wprowadzić kolor do sąsiedztwa, ponieważ zauważył, że wszystkie okoliczne domy są białe. Dzięki jaskrawym i żywym kolorom, paskom, gwiazdom oraz gigantycznej psiej buzi dom stał się wesołym punktem na mapie Fort Smith. – Kiedy architektura jest dziwna i nieco bardziej abstrakcyjna, to przyciąga uwagę – powiedział San Miguel. – Wymyślam różne wzory, inspiruje się ludźmi, flagami, ikonami. Staram się mieszać wszystko łącznie z kolorami. Właśnie dlatego jest to Rainbow Embassy – dodaje.

źródło: justkidsofficial.com
źródło: justkidsofficial.com

San Miguel przyznał także, że za Rainbow Embaasy stoi przesłanie o równouprawnieniu i miłości do wszystkich, bez względu na pochodzenie czy kolor skóry.

– Wszystkie kultury i wszystkie flagi są takie same, to tylko kolory. Ludzie są tacy sami – mówi artysta.

Tekst: Marta Mankiewicz

DESIGN