Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Minneapolis Collage Art of Design udostępnia ponad 200 vintage plakatów do pobrania

Może ściany waszych mieszkań proszą się o nowy dekor?
.get_the_title().

W sieci można znaleźć obecnie wiele darmowych rzeczy, które mają nieco umilić lub zająć w kreatywny sposób ten trudny czas. Możemy pobrać obrazki do pokolorowania, zrobić wirtualną wycieczkę do muzeum czy przystąpić do uniwersyteckiego kursu online. Niektóre z tych opcji zostały udostępnione w odpowiedzi na wybuch pandemii. Inne są tam dostępne od dawna, ale teraz mogą nas zainteresować bardziej niż kiedykolwiek przedtem.

Taką cyfrową perełką są chociażby udostępnione przez Minneapolis Collage Art Of Design (MCAD) zbiory genialnych vintage’owych plakatów.

Znajdziemy tu ponad 200 dzieł takich twórców jak Alfons Mucha, Jules Cheret czy Henri de Toulouse-Lautrec. Plakaty pochodzą z lat 1880-1918. Był to czas, w którym artyści dzięki nowym możliwościom druku i produkcji, mieli szansę dotrzeć do większej rzeszy odbiorców.

Co ciekawe, wiele z tych prac stanowiło materiały reklamowe, zlecane przez najróżniejsze branże. Teraz, po przeszło 100 latach, ich wartość artystyczna wzrosła.

„Wielu artystów, którzy tworzyli swoje plakaty w tym czasie, było znanych i docenianych za swój dorobek malarski lub architektoniczny. Projekty komercyjne pozwoliły na połączenie wysublimowanej sztuki i wizualnej kultury popularnej. Nowoczesny design został dzięki temu przedstawiony tym, którzy nigdy nie byli w muzeum czy galerii sztuki” – tłumaczy Minneapolis Collage Art Of Design.

Plakaty z kolekcji Art of the Poster 1880-1918 można obejrzeć i pobrać z tego konta na Flickr.

Zdjęcia użyte w tekście: Flickr/Art of the Poster 1880-1918
Tekst: KD

DESIGN