Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wystawy słynnych muzeów i galerii z całego świata, które można obejrzeć online

Domowa kwarantanna może doprowadzić człowieka do szaleństwa. Aby nie zmarnować wolnego czasu, warto wybrać się w wirtualną podróż po słynnych muzeach i galeriach – bez tłumów i biletów wstępu.
.get_the_title().

Po decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce wszystkie instytucje kultury od 11 marca zostały zamknięte dla zwiedzających. Nie jest to jednak powód do całkowitej stagnacji w sztuce, ponieważ obrazy oglądać można w internecie, a wystawy – zwiedzać wirtualnie. Muzea i galerie z całego świata coraz częściej decydują się na tego typu rozwiązania. Stały rozwój technologii sprawia, że taka forma kontaktu z kulturą jest znacznie bardziej dostępna i atrakcyjna niż jeszcze kilka lat temu. Co więcej, znikają wszelkie ograniczenia budżetowe i czasowe. Chwile spędzone teraz w domu mogą być więc najlepszą okazją do poznania twórczości wspaniałych artystów – i to z różnych okresów historycznych i zakątków Ziemi.

W programie Google Arts and Culture znalazło się ponad 500 muzeów i galerii sztuki z całego świata, w tym 32 z Polski, m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy Muzeum Narodowe w Krakowie.

Technologiczny gigant nie ma jednak monopolu na sztukę online, dlatego warto odwiedzać też oficjalne strony instytucji. Przedstawiamy kilka wybranych przez nas propozycji, które pozwolą podziwiać sztukę z ulubionej kanapy.

1. Luwr, Paryż

Getty Images

Bez wątpienia jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie. Początkowo pełniło funkcję fortecy oraz pałacu królów francuskich. Przekwalifikowano je w roku 1793.

Kolekcja Luwru to kompletna paleta wszystkich epok – od antyku po czasy współczesne – w której znajduje się 380 tys. eksponatów.

Można zobaczyć tam m. in. „Mona Lisę” da Vinciego, „Wenus z Milo” czy „Nike z Samotraki”. Aby wybrać się w wirtualną podróż po przygotowanych wystawach, wystarczy kliknąć tutaj.

2. Muzeum Brytyjskie, Londyn

wikipedia

To mieszczące się w sercu Londynu muzeum powstało w 1753 roku. Spośród jego ogromnych zbiorów, liczących 7 milionów artefaktów – z czego 4 miliony wystawionych – kuratorzy stworzyli wirtualne wystawy, które podziwiać można tutaj. Aby wybrać własną ścieżkę, wystarczy określić kontynent i zdecydować się na jeden z pięciu tematów – od „Sztuki i designu”, przez „Religię i wierzenia”, aż po „Handel i konflikt”.

3. Musée d’Orsay, Paryż

klaudia szymkowiec

W kolekcji tego paryskiego muzeum są dzieła artystów działających od połowy XIX wieku do 1914 roku.

Wśród nich jest Monet, Cézanne czu Gauguin.

Wielka popularność impresjonistów oraz skala zbiorów, a także samo miejsce, w którym znajduje się muzeum, czyli przekształcona hala dawnego dworca, każdego roku przyciągają ogromne tłumy turystów. Podczas zwiedzania online można poznać historię instytucji, a później zanurzyć się w dziełach mistrzów.

4. Kyoto Costume Institute, Kioto

www.kci.or.jp

Zbiory tego muzeum z pewnością spodobają się wszystkim osobom interesującym się modą – 1300 obiektów i 20 tys. dokumentów opisuje jej rozwój po zachodniej stronie świata. W cyfrowych archiwach instytucji, które oglądać można tutaj, sfotografowane zbiory zostały ułożone w porządku alfabetycznym.

5. Galeria Uffizi, Florencja

kinomuranow.pl

Organizacja UNESCO szacuje, że 60 proc. najsłynniejszych dzieł sztuki znajduje się we Włoszech, a ponad połowa z nich zgromadzona jest we Florencji. Galeria Uffizi to jedno z najstarszych muzeów w Europie – powstało w roku 1581.

Znajdują się w nim kolekcje wielkiego rodu Medyceuszy – mekka miłośników historii sztuki.

Znaleźć tam można m. in. „Narodziny Wenus” Botticellego czy „Wenus z Urbino” Tycjana. Większość dzieł z kolekcji można podziwiać online.

6. Rijksmuseum, Amsterdam

amsterdam.ticketbar.eu

Muzeum to znane jest na świecie dzięki dziełom Rembrandta, a także XVII-wiecznym obrazom innych holenderskich malarzy. Rijksmuseum to największa kolekcja dzieł sztuki oraz zapisków historycznych Holandii. Znajdują się tu nie tylko cenne dzieła malarskie, lecz także grafiki, rzeźby, sztuka użytkowa i rękodzieło.

Jednym z największych skarbów tego miejsca jest „Straż nocna” Rembrandta.

Obejrzeć można je tutaj.

7. Narodowa Galeria Sztuki, Waszyngton

Getty Images

Zbiory tej galerii, założonej w 1937 roku, opierają się na dziełach przekazanych przez prywatnych kolekcjonerów. Do najważniejszych artystów, których obrazy można tam znaleźć, należą m. in. Albrecht Dürer, El Greco, Édouard Manet czy Jan Vermeer. Placówka udostępniła dwie wystawy online – „Fashioning a Nation”, czyli historię amerykańskiej mody od 1740 do końca XIX wieku, oraz „Vermeer and the Masters of Genre Painting” opowiadającą o malarstwie Vermeera i jemu współczesnych.

8. Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa

To jedno z miejsc, które każdy powinien odwiedzić choć raz. Muzeum prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Ma stanowić hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Od poniedziałku placówka rozpoczyna na swojej stronie na Facebooku program transmisji na żywo. W codziennej ofercie znajdzie się wirtualne zwiedzanie, lekcje historii online dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz wykład historyczny.

9. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa

warsawtour.pl

Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej.

W ramach nowej inicjatywy placówki można uczestniczyć w oprowadzaniach kuratorskich online, które będą odbywały się w piątki o godz. 17:00 i w niedziele o godz. 12:15.

Galeria zachęca również do korzystania z ich e-Księgarni Artystycznej z 20 proc. zniżką. Obecnie trwają prace nad przeniesieniem wystaw do internetu z możliwością ich wirtualnego obejrzenia w 360 stopniach. Tutaj można zwiedzać galerię online.

10. Muzeum Narodowe, Kraków

media.mnk.pl

Muzeum posiada bogaty zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej, co stawia je na pozycji jednej z najważniejszych i najciekawszych kolekcji nie tylko w Polsce, ale na świecie. Dzięki hojności rodaków w kraju, jak i poza nim, krakowskie muzeum stało się właścicielem gromadzonych nieraz latami zbiorów malarstwa, grafik, rzeźby, numizmatów, dzieł rzemiosła artystycznego, starodruków, rękopisów i pamiątek związanych z historią kraju, postawami o charakterze narodowowyzwoleńczymi. Ponad 130 tys. dzieł z kolekcji MNK dostępnych jest już online – nie tylko Leonardo, Rembrandt, Matejko czy Wyspiański, ale także inne cenne obiekty.

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: kadr z filmu „Marzyciele” (2003)

TU I TERAZ