Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 najciekawszych inwestycji architektonicznych w Katowicach

Co prawda Katowice wypadły z dziesiątki największych polskich miast, ale są za to w ósemce miast F5.
.get_the_title().

W ostatnich latach w Katowicach powstało wiele budynków, które odmieniło oblicze niegdysiejszej przemysłowej stolicy Polski. Obecnie Katowice starają się opierać swój wizerunek na kulturze i nowych technologiach. Oto budynki, które próbują na nowo zdefiniować miasto.

1. Kontrowersyjne osiedle przy Strefie Kultury

Medusa Group

W północnej części strefy kultury TDJ Estate zapowiada start budowy kontrowersyjnego osiedla mieszkaniowego. Inwestor wszedł w konflikt z dyrektorką Muzeum Śląskiego, Alicją Knast, która sprzeciwia się budowie osiedla. Wyraziła ona obawę, że budynki zaburzą krajobraz strefy kultury. O sporze pisaliśmy więcej tutaj. Inwestor planuje w pierwszym etapie wybudować trzy obiekty 12 piętrowe na wspólnym cokole, gdzie ulokowane zostaną lokale usługowe i restauracje. W sumie ma powstać w nich 300 mieszkań. W następnym etapie stanie 5 budynków 18 piętrowych rozrzuconych luźno. Osiedle ma być otwarte z płynną kontynuacją strefy kultury i łączyć się z Bogucicami. Na początku lutego inwestor otrzymał warunki zabudowy dla I etapu, w połowie br. ma ruszyć budowa.

2. Biurowce KTW

Medusa Group, Wojciech Radwański – Ra2nski

Na miejscu dawnego biurowca DOKP przy Spodku powstają dwa biurowce KTW. Pierwszy budynek ma zostać otwarty 1 czerwca. Cały kompleks biurowy KTW został zaprojektowany przez bytomską pracownie architektoniczną Medusa Group, a inwestorem jest TDJ Estate, podobnie jak w przypadku inwestycji mieszkaniowej w strefie kultury. Pierwsza, niższa wieża jest wysoka na 66 metry. Drugi budynek .KTW II ma posiadać 133 metrów wysokość i składać się z 31 kondygnacji naziemnych. Inwestycja jest realizowana w dwóch etapach, nieznana jest obecnie data rozpoczęcia budowy wyższego obiektu. Znani są już pierwsi najemcy KTW I. Na parterze będzie znajdować się restauracja podzielona na część typowo lunchową City Break i część koktajlowa Isto, a swoje biura umieści tu m.in. Fujitsu.

3. Centrum przesiadkowe na ul. Sądowej

UM Katowice

W najbliższych latach w Katowicach mają powstać cztery centra przesiadkowe. W dzielnicach Ligota, na Zawodziu i Brynowie oraz w centrum Katowic na ulicy Sądowej. W węźle mają znajdować się przystanki autobusów miejskich oraz komunikacji krajowej i międzynarodowej. W kompleksie centrum przesiadkowego będzie również budynek poczekalni. W budynku będą toalety, mała gastronomia, punkt prasowy oraz przechowalnia bagażu, a także miejsce na dyspozytornię, pomieszczenia dla kierowców autobusów dalekobieżnych oraz dedykowane im sanitariaty. Przy węźle będzie również parking dla około 130 samochodów oraz parking rowerowy pod wiatą.

4. Dworcowa nowym salonem Katowic

AIR Jurkowscy
Opal Maksimum
Konior Studio

Ulica Dworcowa ma zupełnie zmienić swój wygląd w najbliższych latach. Ulica ma zostać zmieniona w deptak, a miejsca parkingowe mają zostać przeniesione na Tylną Mariacką. Koncepcja przebudowy została wybrana w konkursie architektonicznym, a autorem zwycięskiej pracy są architekci z pracowni AIR Jurkowscy. W koncepcji architektów przyszły Plac Dworcowy to przestrzeń podzielona na cztery mniejsze, kameralne place i jeden większy centralny przed halą zegarową starego dworca. Granice poszczególnych placów wyznaczają bloki zieleni z drzewami. Na placu centralnym ma znajdować się fontanna. Stary Dworzec jest obecnie w trakcie przebudowy. Inwestor Opal Maksimum chce zmienić dawne obiekty w miejsce dla restauracji, klubów i pubów oraz biur. Również Hotel Diament znajdujący się przy ulicy Dworcowej ma zostać zmodernizowany i powiększony o nowy budynek według projektu pracowni Konior Studio.

5. Nowy Nikiszowiec

Pracownia 22Architekci

W ramach Program Mieszkanie Plus ma powstać nowe osiedle przy ul. Górniczego Dorobku, Nowy Nikiszowiec, nawiązujący do oryginalnego osiedla patronackiego pochodzącego z początku XX w. Projekt ma wpisywać się w śląską architekturę. Konkurs opracowania projektu osiedla zwyciężyła pracownia 22Architekci. Koncepcja zakłada powstanie zabudowy w ceglanym kolorze elewacji o tradycyjnej formie kwadratowej z przestronnymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Budynki mają mieć cztery kondygnacje, zawierające w sumie ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni około 60 m kw. Harmonogram inwestycji zakłada rozpoczęcie prac wiosną 2018 roku, a zakończenie na przełomie 2019 i 2020 roku.

Autor: Kamil Iwanicki

DESIGN