Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ile żyje kreacja z czerwonego dywanu?

O tym, że nie musi być jednorazowa, przekonały nas gwiazdy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, które na czerwonym dywanie pokazały się w strojach wybranych z myślą o środowisku.
.get_the_title().

W tym roku o Złote Lwy w głównym konkursie 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni walczyło 16 tytułów. Konkurencja była naprawdę bardzo silna. Główną nagrodę otrzymał film 'Wszystkie nasze strachy’ w reżyserii Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta. Laureatem Srebrnych Lwów został film 'Żeby nie było śladów’ w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Nie od dziś wiemy, że kino i moda to najbardziej demokratyczne formy wyrażania siebie. Operują emocjami i zawsze są w awangardzie światowych zmian. Mając świadomość tego, jak wielki wpływ wywierają na kulturę i społeczeństwo, organizatorzy 46. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdecydowali, by dołączyć do grona tzw. ‘zielonych festiwali’, które promują proekologiczne wybory. Mniej plastiku, ograniczenie drukowanych materiałów, zrównoważony transport i promocja mody cyrkularnej (idei obiegu zamkniętego – maksymalnego przedłużania życia ubraniom, ale też ponownego wykorzystania surowców) – to rozwiązania, które wprowadzono, by uczynić festiwal bardziej zielonym.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych dotrzymuje kroku najważniejszym światowym wydarzeniom w branży filmowej także w zakresie odpowiedzialności za planetę.

O tym, że moda cyrkularna dotarła na czerwony dywan, przekonują nas uczestnicy najważniejszych światowych imprez, którzy coraz chętniej pokazują się w kreacjach vintage lub takich, które nosili już na innych galach. Wiele zagranicznych gwiazd podczas ubiegłorocznego rozdania Oscarów wzięło udział w Green Carpet Challenge. Akcję zapoczątkowała aktywistka Livia Firth, która zachęcała gwiazdy do wyboru kreacji z myślą o środowisku. Takie podejście jeszcze do niedawna uchodziłoby za faux pas, dzisiaj jednak zyskuje coraz większe uznanie branży oraz wielbicieli kina. Joaquin Phoenix deklarował nawet, że przez cały sezon będzie występował na rozdaniach nagród w tym samym garniturze.

W tym roku moda cyrkularna pojawiła się także na gdyńskim czerwonym dywanie.

Marka Electrolux, partner 46. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, zachęcała gości, aby na czerwonym dywanie pokazali się w kreacjach wybranych z myślą o środowisku. Gwiazdom, które zdecydowały się wziąć udział w akcji, cyrkularne stylizacje przygotowała kostiumografka Malwina Wędzikowska. Reżyserka Kinga Dębska wybrała kobaltową suknię z tkaniny recyklingowanej, reżyserka Katarzyna Klimkiewicz spódnicę z recyklingowanej tkaniny i limonkowy T-shirt, natomiast aktor Tomasz Włosok i aktorka Malwina Buss – garnitury w stylu vintage. Inni goście festiwalu również przyjęli to wyzwanie, by udowodnić, że nie trzeba kupować nowych ubrań tylko po to, by założyć je raz, a poprzez drobne zmiany naszych zachowań można dbać o naturę.

Kinga Dębska, fot. AKPA/materiały prasowe
Maria Dębska, Katarzyna Klimkiewicz, fot. AKPA/materiały prasowe
Malwina Buss, Tomasz Włosok, fot. AKPA/materiały prasowe

Kostiumografka Malwina Wędzikowska sama również założyła garnitur uszyty z materiału z drugiego obiegu. – Dla mnie moda jest całą paletą emocji. Jeżeli mówimy o modzie cyrkularnej, to są to emocje wielokrotnego użytku – możemy obdarować jedną rzeczą wiele osób, możemy dawać ubraniom nowy charakter. Zmieniamy świat poprzez małe kroki. Na ostatnim Fashion Weeku w Paryżu postawiłam sobie za cel ubrać się za 100 złotych w paryskich second handach. Okazało się, że moja stylizacja była strzałem w dziesiątkę i miała najwięcej publikacji w tytułach modowych ze wszystkich moich dotychczasowych stylizacji na Fashion Weeku. Można ubierać się cyrkularnie, z recyklingu, upcyklingu, z drugiej ręki i podbijać czerwone dywany – co udowodniliśmy w tym roku w Gdyni – mówi kostiumografka.

Strefa ‘Noś dłużej’ promowała modę cyrkularną

W strefie umiejscowionej obok Teatru Muzycznego w Gdyni uczestnicy największego święta polskiego kina mogli poznać idee cyrkularności i nadawania ubraniom drugiego życia. Największą atrakcją była wystawa stylizacji filmowych inspirowanych obrazami wyświetlanymi w sekcji ‘Czysta Klasyka’ – pięć manekinów w kostiumy z drugiego obiegu ubrała Malwina Wędzikowska. Kostiumografka udowodniła, że dzięki modzie cyrkularnej można komponować dowolne stylizacje, nawiązujące do różnych stylów.

Na wystawie, poza stylizacjami inspirowanymi filmami z ‘Czystej Klasyki’, znalazły się kolekcjonerskie perełki vintage i unikalne egzemplarze ubrań dostępnych w e-butiku nosdluzej.pl.

Hubert Miłkowski, Tomasz Włosok, fot. AKPA/materiały prasowe
AKPA/materiały prasowe
fot. AKPA/materiały prasowe

Zdjęcie główne: Malwina Wędzikowska, fot. AKPA/materiały prasowe.

FASHION