Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

5 trendów, które zdominują branżę technologiczną. Jak będzie wyglądał 2023 rok?

Technologia stała się główną siłą napędową współczesnego świata. Przez ostatnie lata jej rozwój przyspieszył co widocznie wpłynęło na zwiększenie ilości oferowanych doświadczeń i możliwości dla konsumentów. Jakie trendy, które już stają się zauważalne, zdominują branżę technologiczną w 2023 roku?
.get_the_title().

Technologie definiują wzrost i rentowność firm na rynku od lat. Biznesy na całym świecie pogodziły się  z faktem, że by móc zaistnieć, przekonać do siebie klientów oraz ich przy sobie zatrzymać należy z czasem wprowadzać wymagane zmiany związane z pojawiającymi się trendami technologicznymi. Trendy, które pojawiły się na rynku technologicznym  w 2022 roku, w pełni rozwiną się już za kilka miesięcy. 2023 rok stanie się okresem automatyzacji i skalowania procesów biznesowych. Będzie miało to na celu rozwinięcie oraz zmianę trybów funkcjonowania firm na całym świecie.

O jakie trendy chodzi?

Technologia Blockchain

Blockchain /unsplash.com

Termin „blockchain” powstał wraz z rozwojem rynku kryptowalut, a zwłaszcza systemu Bitcoin. Technologia ta ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z transakcji walut. Wyróżnia się pośród innych sposobów ochrony poprzez zapisywanie informacji w łańcuchu tzw. bloków. Powstają wtedy bazy danych, do których wszyscy mają taki sam, bezpieczny dostęp a wprowadzone raz informacje nie mogą zostać zmienione ani usunięte.

Ze względu na wykorzystanie mechanizmu konsensusu, jeden, zarejestrowany podmiot nie może zachować monopolu na dane przechowywane w sieci. Nie określa się administratora odpowiedzialnego za wprowadzane informacje. Osoby z zewnątrz nie muszą kontrolować przeprowadzanych transakcji i korzystania z danych.

Coraz więcej firm spoza branży kryptowalut decyduje się na wykorzystanie technologii Blockchain. W Polsce z tego systemu korzysta m.in. służba zdrowia. Rozwój Blockchain w tym oraz przyszłym roku może spowodować zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów, specjalizujących się w tej dziedzinie.

Sztuczna inteligencja (AI)

Sztuczna inteligencja /unsplash.com

Zjawisko AI zdominowało świat w ciągu ostatnich miesięcy. Jego ewolucja nastąpiła jednak prawie dekadę temu. Sztuczna inteligencja została z czasem wykorzystana w niemal wszystkich branżach na coraz to ciekawsze sposoby. Fenom rozwija się szybko i w zawrotnym tempie zmienia działania firm oraz ich podejście do konsumentów.

Głównym zadaniem AI jest zmniejszenie obciążenia pracą ludzi i zapewnienia większej automatyzacji.

Do najpopularniejszych sposobów wykorzystania sztucznej inteligencji wlicza się rozpoznawanie obrazu i mowy, programy nawigacyjne oraz asystentów głosowych, takich jak Siri i Alexa. Dodatkowo na rynku pojawiają się nowe narzędzia AI, które mają za zadanie zarządzanie obsługą klientów, wprowadzanie korekt treści oraz generowania i obsługiwania baz danych.

Jednym z głosów sprzeciwiających się rozwojowi sztucznej inteligencji jest argument, że AI może w przyszłości zastąpić w pełni człowieka. Czy faktycznie możemy się tego obawiać?

Rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość rozszerzona (AR)

Technologia VR /unsplash.com

Technologia VR i AR pojawiła się na rynku niemal 10 lat temu. Często zapominana różnica pomiędzy dwoma zjawiskami jest taka, że AR poprawia środowisko wokół technologii VR, podczas gdy ona przenosi użytkownika do zupełnie innego świata.

Rzeczywistości wirtualne i rozszerzone ustanowiły sobie nienaruszalne miejsce w branży. Nie przestają się jednak rozwijać i udoskonalać. Według prognoz ich wartość w bieżącym roku może przekroczyć 209,2 miliarda dolarów. Dodatkowo zwiększając przy tym ilość miejsc pracy w dziedzinie dwóch technologicznych rzeczywistości.

VR oraz AR wykorzystywane są na wielu płaszczyznach życia, m.in. do nauki, rozrywki czy terapii i leczenia. Ponadto marketingowcy coraz częściej decydują się na korzystanie z możliwości rzeczywistości wirtualnych do promocji oferowanych produktów i usług. W większości przypadków odbiór technologii VR i AR jest pozytywny, lecz wciąż pośród opinii publicznej krąży pewien brak przekonania do tego zjawiska. Jego rozwój w 2023 roku może znacząco wpłynąć na ostateczną zmianę postrzegania.

Technologia 5G

5G /unsplash.com

Wykorzystanie szybkości sieci 5G rozpoczęło się w 2020 r. Od tej pory technologia została wprowadzona w wielu krajach światach, chociaż jej oficjalna premiera miała nastąpić w tym roku. Sieć umożliwia korzystanie z danych internetowych ze swojego telefonu przy użyciu najszybszych sygnałów, ograniczając przy tym jakiekolwiek opóźnienia.

Wprowadzenie 5G pomaga w rozwoju i unowocześnieniu firm z każdej branży oraz usprawnia usługi edukacyjne, jak i zdrowotne. Sieć daje możliwość przesyłania strumieniowego wszelkich danych, pobierania aplikacji czy grania w gry w wysokiej rozdzielczości. Rewolucyjna ma być również szybkość dostępu do Internetu, dzięki któremu zwiększa się wydajność prac biurowych.

Prędkość sieci 5G jest 100 razy szybsza niż sieci 4G. Ma ulepszoną łączność dla wszelkich urządzeń internetowych, jak i integrację sieciową. Wiele firm decyduje się na wprowadzenie form technologii 5G już teraz, przed jej ogólnoświatowym dostępem.

Obliczenia kwantowe

Technologia /unsplash.com

Wykorzystanie odkryć teorii kwantowej przyczynia się do budowy zupełnie nowej technologii komputerowej. Teoria opisuje energię i materię na poziomie atomowym i subatomowym, co znaczy, że wykonuje obliczenia oparte na prawdopodobieństwie, że obiekt będzie w określonym stanie przed pomiarem.

Bez znaczenia może być informacja skąd pochodzą wybrane dane, ponieważ obliczenia kwantowe z łatwością wyszukują, analizują i działają na ich podstawie. Maszyny wykorzystujące obliczenia są wielokrotnie szybsze od standardowych komputerów. Ich wartość rynkowa do 2029 roku ma przekroczyć kwotę 2,5 miliarda dolarów.

Obliczenia kwantowe zostały dotychczas wykorzystane m.in. przy tworzeniu szczepionek przeciwko COVID-19.

Technologia ciągle się rozwija, dając przy tym szansę na znalezienie pracy w jej obszarze. Wymagana jest jednak wiedza z dziedzin mechaniki kwantowej, algebry liniowej, teorii informacji i znajomości maszyn. Trendy technologiczne ciągle ewoluują. Z każdym dniem przybywają kolejne nowinki, z którymi warto być na bieżąco. 2023 rok zapowiada się jako wyjątkowo interesujący czas dla branży technologicznej i z niecierpliwością czekamy na pojawienie się i rozwój wymienionych trendów.

FUTOPIA