Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Australia dwa dni z rzędu odnotowała najwyższe temperatury w historii

Odpowiadają za to trawiące kraj pożary. Meteorolodzy przewidują, że może być jeszcze goręcej.
.get_the_title().

Australia w dalszym ciągu jest trawiona przez ogień. Tegoroczne pożary, które mają związek z panującą na tym kontynencie suszą, rozpoczęły się w sierpniu, a nasiliły się w październiku. Do 15 grudnia spłonęło aż 3 mln hektarów, zniszczone zostało około 700 domów, a 6 osób straciło życie w wyniku pożarów. Płoną lasy, pola uprawne i siedliska koali. Najbardziej dotknięty ogniem jest leżący w południowo-wschodniej części kraju stan Nowa Południowa Walia ze stolicą w Sydney. W stanie obecnie trwa około 100 pożarów.

Silne wiatry i wysoka temperatura utrudniają walkę z ogniem, dlatego w Nowej Południowej Walii ogłoszono właśnie 7-dniowy stan wyjątkowy.

Tamtejsze władze zyskały tym samym prawo do ewakuacji ludzi, blokad drogowych, a także do zarządzania przerw w dostawie energii elektrycznej i gazu. Zachęcają także ludzi mieszkających w bezpośredniej strefie zagrożenia do dobrowolnej relokacji dla własnego bezpieczeństwa.

źródło: getty images

Powietrze w Sydney jest zanieczyszczone dymem i pyłem – miasto wygląda jak wyjęte z filmu „Blade Runner 2049”. Wychodzenie na zewnątrz bez maski antysmogowej jest naprawdę niebezpieczne. Jednocześnie kraj bije rekordy upałów. We wtorek średnia temperatura w kraju wynosiła 40,9 stopnia Celsjusza – dotychczasowy rekord wynosił 40,3 stopnia Celsjusza i odnotowany został w 2013 roku.

Jednak nie trzeba było długo czekać, aby pobity został raz jeszcze – stało się to w środę, gdy średnia temperatura w Australii wyniosła aż 41,9 stopnia Celsjusza.

Meteorolodzy nie wykluczają, że z biegiem tygodnia kraj będzie bić kolejne rekordy ciepła. Najwyższa temperatura zarejestrowana została w Australii w mieście Oodnadatta 2 stycznia 1960 roku i wynosiła 50,6 stopnia Celsjusza. W mieście Nullarbor na południu kraju termometry pokazywały ostatnio nawet 49,9 stopnia Celsjusza, a więc i ten liczący sobie niemal 60 lat rekord może wkrótce zostać pobity.

Zdjęcie główne: fot. Dean Lewins / Reuters
Tekst: NS

FUTOPIA